انتشار:  جمعه 25 مهر 1399  ::  10:49   

سیاستمدار مستقل کُرد سوریه در گفت‌وگو با کُردپرس مطرح کرد؛

سیستم استالینی پ.ک.ک، باوری به مذاکره ندارد/هیچ اقدام عملی انجام نشده است

سرویس سوریه-سیاستمدار مستقل کُرد سوریه گفت:من خوشبین به مذاکرات نیستم‌ چرا که طرف مقابل را می‌شناسم.پ.ک.ک اجازه ورود هیچکدام از نیروهای لشکر روژ(نیروی نظامی وابسته به ENKS) را به کُردستان سوریه نمی‌دهد.

«ولید حاج عبدالقادر» سیاستمدار مستقل کُردستان‌ سوریه درباره آینده گفت‌وگوها میان شورای میهنی کُرد(ENKS) و احزاب اتحاد میهنی کُرد(PYNK)، اظهار کرد:نفس مذاکره خوب است اما طرفی که قدرت را در درون کُردستان‌ سوریه در دست دارد همواره در جهت منافع خود، پایبند به نتایج گفت‌وگوها نبوده و تنها بر مبنای سود خود حرکت می‌کند و حتی در برابر ایدئولوژی خود نیز راستگو نیست و روز به روز مردم کُردستان را رو به عقب می‌برد.

وی ادامه داد:آن‌ها مذاکره را بعنوان یک تاکتیک جهت منافع خود و نه در جهت حل مسئله کُرد در سوریه بکار می‌برند.آن‌ها(پ.ک.ک) پس از تشکیل در ترکیه در سال ۱۹۸۱ به سوریه آمدند و خود را به دامن حکوت بعث انداختند و به دولت سوریه قول همکاری دادند.

وی افزود:در سال ۲۰۱۱/۲۰۱۲ بشار اسد از کُردها خواست که به دمشق بروند اما احزاب کُرد قبول نکردند و گفتند قضیه سوریه با دموکراسی حل می‌شود و حقوق مردم کُرد وابسته به دمکراسی در سوریه است.

این سیاستمدار خاطرنشان کرد:بعد از این‌ موضوع ما می‌دانیم که پ.ک.ک و دولت مرکزی چگونه و در کجا با یکدیگر مذاکره کردند و نیروهای پ.ک.ک چگونه از کوهستان‌ها و قندیل به کُردستان سوریه آمدند.براساس توافق میان‌ها آن‌ها ارتش سوریه پایگاه‌های خود را  از دیرک تا نقاط دیگر تخلیه کرد و نیروهای پ.ک.ک با نام پ.ی‌.د کنترل شهرها را در دست گرفتند.

ولید حاج عبدالقادر تصریح کرد:در مذاکرات اربیل یک و دو و توافق دهوک نیز ما دیدیم که چگونه پایبند به توافق نماندند و جریان‌هایی در داخل پ.ی.د تندرویی را در پیش گرفتند.

این سیاستمدار کُرد سوریه افزود:این‌ها معتقد به سیستم استالینی هستند و شخص اول خود را مانند پیغمبر می‌پرستند و باوری به مشارکت سیاسی و جریان‌های دیگر از جمله لیبرال ندارند و به همین خاطر با ایدئولوژی و گروه‌های فشار خود از قبیل(جوانان انقلابی، خانواده‌ شهدا، کنگره زنان استار و...) تنها به فشار بر جامعه همچون دوران استالین مشغول هستند.

ولید حاج عبدالقادر درباره واقعیت گفت‌وگوها گفت:اینکه می‌گویند مرحله اول و دوم به پایان رسیده صحیح نیست، این‌ها تنها اظهارنظرهای کلی است و هیچ اقدام عملی روی نداده است و این بیانات هم تنها مانند یک مسکن موقتی به جامعه کُردی است.

وی افزود:این‌ها می‌خواهند تنها خودشان‌ بر مردم‌ حکومت کنند و ایدئولوژی را بر همه چیز ترجیح می‌دهند و فرهنگ فردپرستی را به شدت ترویج می‌کنند.برای آقاب اوجالان احترام‌ قائلم که سال‌هاست در زندان‌ بسر می‌برد و من‌ هم خواستار آزادی اش هستم اما جریانات پ.ک.ک و پ.ی.د دست از شخص پرستی برنمی‌دادند و مردم کُردستان‌ سوریه را مجبور به پذیرش آن می‌کنند.

این سیاستمدار مستقل کُرد تصریح کرد:این مذاکره مسئله خود خواسته‌ای نبود و با فشار آمریکا انجام شده است و پ.ی.د باوری به آن ندارد چرا که تنها می‌خواهد او در کُردستان سوریه بماند.نمونه‌های تاریخی زیادی در این باره وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد:این‌ها می‌گویند که در کُردستان‌سوریه انقلاب کرده‌اند در صورتی که اینگونه نیست و تنها با زور قدرت را تصاحب نموده‌اند.بر اثر سیاست اشتباه این‌ها بود که عفرین و سریکانی و گری‌سپی توسط ترکیه اشغال گردید و امروز هم با اقداماتشان ترکیه را به سمت حمله دیگر سوق می‌دهند.

ولید حاج عبدالقادر گفت:من خوشبین به مذاکرات نیستم‌ چرا که طرف مقابل را می‌شناسم.پ.ک.ک اجازه ورود هیچکدام از نیروهای لشکر روژ(نیروی نظامی وابسته به ENKS) را نمی‌دهد.پ.ک.ک از ایدولوژی خود خارج نمی‌شود و برای حفظ آن حاضر به هرگونه جنگ و درگیری و کشتاری است.

وی تاکید کرد:پ.ک.ک و پ.ی.د اگر راست می‌گویند که باور به مذاکره دارند ابتدا برای حسن نیست سرنوشت زندانیان و افرادی که سربه‌نیست شده‌اند را برای مردم روشن کنند تا مردم از نیتشان مطلع گردند.