انتشار:  شنبه 26 مهر 1399  ::  22:41   

برهم صالح: حمله به دفتر حزب دمکرات، محکوم و توهین به حشد شعبی، مردود است

سرویس عراق و اقلیم کردستان – دفتر ریاست جمهوری عراق حمله به دفتر حزب دمکرات کردستان در بغداد را محکوم کرد؛ همزمان توهین به نهادهای رسمی عراق از جمله حشد شعبی را نیز مردود دانست.

به گزارش کرد پرس به نقل از ناس نیوز، دفتر برهم صالح رئیس جمهور عراق تأکید کرد: تخریب و آتش زدن دفاتر به نفع کشور نیست. بلکه ثبات و امنیت جامعه را تهدید می کند. از این رو لازم است دولت درباره این حمله و مجازات مقصران آن، به سرعت تحقیق و اقدام کند.

دفتر ریاست جمهوری عراق با تأکید بر اینکه شرایط حساس عراق یکپارچگی عراقی ها را می طلبد اعلام کرد که برهم صالح همه طرف ها را به خویشتنداری و عقلانیت و ترجیح دادن منافع ملی کشور فرا می خواند.

در این بیانیه همچنین آمده است: در حالی که تلاش های ملی برای رویارویی با بحران های تهدید کننده علیه امنیت و اقتصاد کشور، بیشتر می شود شاهد حمله به دفتر حزب دمکرات کردستان در بغداد از سوی یک گروه غیر منضبط بودیم که چارچوب های آزادی بیان به روش مسالمت آمیز و حفظ اقتدار حاکمیت و امنیت اجتماعی را نادیده گرفته بودند.

بیانیه دفتر برهم صالح می افزاید: همکاری و اتحاد جهادی بین ارتش، نیروهای پیشمرگ و حشد شعبی و سایر نیروهای کشور باعث پیروزی بر تروریسم شد و وارد کردن این فداکاری ها به جدالهای حاشیه ای و روش های ساختگی و تخریبی از جمله به آتش کشیدن پرچم کردستان که برای عراقی ها، حالت نمادین و دلالت تاریخی دارد و بخشی از تشکیلات قانون اساسی عراق به شمار می آید مردود است.

در این بیانیه همچنین آمده است: با توجه به مواضع ثابت و همیشگی ما در حمایت از آزادی بیان در چارچوب های مسالمت آمیز، این اقدامات تخریب آمیز را محکوم می کنیم و آن را به نفع هیچ احدی نمی دانیم وبر این باوریم که اینگونه اقدامات، ثبات و امنیت جامعه را تهدید می کند. از این رو لازم است درباره این حمله به صورت فوری تحقیق انجام بگیرد و عوامل آن مجازات شوند؛ به ویژه اینکه حشد شعبی دست داشتن در به آتش کشیدن دفتر حزب دمکرات را رد کرده است، تا بدین ترتیب، چهره کسانی را که تلاش می کنند اتحاد بین عراقی ها را خدشه دار کنند برملا شود. همچنین هرگونه اظهارات توهین آمیز درباره نهادهای رسمی و دستگاههای امنیتی کشور، از جمله حشد شعبی را مردود می دانیم.

در بیانیه دفتر برهم صالح همچنین از همه طرف ها خواسته شده است تا با خویشتنداری و عقلانیت، منافع عالی کشور را بر سایر امور ترجیح دهند. زیرا عراق برای عبور از بحران های امنیتی و اقتصادی کنونی، نیازمند اتحاد ملی است.