انتشار:  شنبه 3 آبان 1399  ::  21:46   

عضو فراکسیون دولت قانون، سخنگوی دولت اقلیم کردستان را به تناقض گویی متهم کرد

سرویس عراق و اقلیم کردستان – یک عضو فراکسیون دولت قانون در پارلمان عراق از اظهارات جوتیار عادل سخنگوی دولت اقلیم کردستان درباره مشروط بودن کاهش تولید نفت اقلیم به پایبندی دولت فدرال به تأمین هزینه های اقلیم در برابر درآمدهای نفتی از دست رفته اش به دلیل کاستن از تولید نفت اظهار شگفتی کرد و گفت: اظهارات عادل، حاوی تناقض عجیبی است. اگر حقوق کارمندان اقلیم کردستان، از درآمدهای نفتی اقلیم پرداخت می شود پس چرا از دولت فدرال می خواهند حقوق کارکنان اقلیم را پرداخت کند؟

به گزارش کرد پرس به نقل از عین العراق نیوز، عالیه نصیف افزود: سخنگوی دولت اقلیم کردستان، در اظهاراتش درباره مشارکت اقلیم در اجرای تعهد عراق به توافق اوپک پلاس دچار لغزش زبانی شد و گفت: اقلیم کردستان با ادامه سیاست کاهش تولید نفت براساس سهمیه عادلانه مورد توافق مشکلی ندارد؛ به گونه ای که دولت فدرال هزینه های اقلیم کردستان را تأمین کند تا منابع مالی اش را که بر اثر کاهش درآمدهای نفتی اش از دست می دهد بپردازد. در غیر این صورت، اقلیم کردستان، قادر به مدیریت امور و پوشش هزینه های اساسی و در رأس آنها حقوق کارکنانش نخواهد بود.

نصیف افزود: در اظهارات جوتیار عادل، تناقض عجیبی وجود دارد. زیرا از یک طرف می گوید که حقوق کارکنان از درآمدهای نفتی پرداخت می شود. اگر اینگونه است پس چرا دولت اقلیم از دولت فدرال می خواهد حقوق کارکنانش را بپردازد؟ از سوی دیگر، مگر نه اینکه موضوع کاهش تولید نفت و صادرات آن، به دولت فدرال مربوط می شود؟ یا اینکه اقلیم کردستان عملا از عراق جدا شده است؟

این نماینده پارلمان عراق افزود: براساس سهمی که اقلیم کردستان از بودجه سالهای قبل دریافت می کرد حداقل 300 میلیارد دینار برای حقوق کارکنان آن اختصاص می یابد و بیش از نیمی از کارکنان آن، غیر واقعی هستند و وجود خارجی ندارند. همچنین اقلیم کردستان 600 میلیارد دینار از درآمدهای نفتی را دریافت می کند. علاوه بر اینها از فروش مشتقات نفتی، مرزها و مالیات هایی که به دولت فدرال نمی فرستد درآمد دارد. پس همه این بودجه ها، کجا هزینه می شود و چرا جوانان کرد به دلیل فقر و بیکاری جانشان را به خطر می اندازند و از طریق دریا از ترکیه به یونان می روند تا در اروپا پناهنده شوند؟

برچسب‌ها:
#عراق
#دولت اقلیم کردستان
#جوتیار عادل
#عالیه نصیف
#دولت قانون
#نفت اقلیم کردستان
#حقوق کارکنان اقلیم کردستان