سرویس عراق
انتشار:  پنج‌شنبه 8 آبان 1399  ::  09:00   

نوری المالکی:

الحشد الشعبی تحت هیچ شرایطی منحل نخواهد شد / برگزاری انتخابات در موعد مقرر بعید است

سرویس عراق و اقلیم کردستان - رئیس ائتلاف دولت قانون عراق در مصاحبه ای تلویزیونی، ضمن بعید دانستن برگزاری انتخابات در موعد مقرر، دربارە نیروهای الحشدالشعبی نیز گفت: الحشد الشعبی تحت هیچ شرایطی منحل نخواهد شد و حضور آن برای حفاظت از عراق و نظام سیاسی کشور ضروری است و وجود آن برای کسانی که در پی دخالت در امور داخلی عراق هستند نگران‌کننده است.
 

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری – تحلیلی میدل ایست نیوز: «نوری المالکی»، رئیس ائتلاف دولت قانون، در مصاحبه ای تلویزیونی تأکید کرد که ادامه حضور نیروهای امریکایی در عراق مانع از گسترش روابط بغداد و واشنگتن می شود.
المالکی در مصاحبه با شبکه «العراقیه» تأکید کرد که در شرایط کنونی عراق اعمال قانون و بازیابی اقتدار دولت امری به‌شدت دشوار است و افزود که دولت باید در این باره تلاش کند و این بخشی از مقدمات لازم برای اجرای انتخابات است.
او گفت که دولت تاکنون کار روشنی در این عرصه نکرده هرچند موضوع زمان‌بر است و افزود که باید هرچه سریع‌تر برای اعمال قانون و پایان دادن به وضعیت بی ثباتی به خصوص در استان های جنوبی مرکزی پایان داد چون وضعیت هرج‌ومرج کشور را به سمت نامعلومی می‌کشاند.
المالکی گفت که اجرای مصوبه مجلس درباره حوزه‌های انتخاباتی در نبود سرشماری سراسری کار دشواری است و اجرای آن به ایجاد مجلسی منسجم نمی‌انجامد و مجلس ضعیف کارایی خود را از دست می دهد و افزود که موضوع اعتراض به این قانون به دادگاه فدرال مطرح است و تأکید کرد که بعید می داند انتخابات در موعد مقرر برگزار شود.
او که خود عضو کمیته تدوین قانون اساسی عراق بوده تأکید کرد که تغییر قانون اساسی باید با توافق سیاسی انجام شود و افزود که شرایط تدوین قانون زیر سایه حضور نیروهای خارجی در عراق و بی اعتمادی نیروهای سیاسی به یکدیگر شرایط سالمی نبود و برای همین برخی مواد قانون نیاز به تجدید نظر دارد.
رئیس ائتلاف دولت قانون درباره تظاهرات عراق نیز گفت که از آغاز از مطالبات مشروع حمایت کرده اما برخی گروه های داخلی و خارجی به تظاهرات نفوذ کردند و به آن ضربه زدند و افزود که گروهی از تظاهرات‌کنندگان در پی آشوب و خرابکاری هستند و از دولت خواسته که با آنان برخورد کند چون هدف آنها سرنگونی روند سیاسی کشور و تخریب نهادهای حکومت است.
او درباره دولت «مصطفی الکاظمی» گفت که این دولت با همان سازوکارهای دولت‌های سابق برسر کار آمده و برای همین ائتلاف دولت قانون به آن نظر منفی دارد و افزود که موضوع سهمیه بندی در این دولت رعایت شد ضمن اینکه برخی تشکل های نامزدهای خود را به آن تحمیل کردند.
الماکی تأکید کرد که عراق به نیروهای امریکایی نیاز ندارد و حضور این نیروها پشتوانه مشروع ندارد و افزود که کسی به حضور مستشاران و نیروهای فنی مخالفتی ندارد و از دولت خواست که هر چه سریع‌تر این پرونده را ببندد تا عراق بتواند روابط خود با امریکا را براساس توافق‌نامه چارچوب استراتژیک که در دولت المالکی امضا شده تقویت کند.
او حمله به سفارتخانه‌های خارجی را محکوم کرد و خلاف منافع عراق دانست و حمایت از این سفارتخانه‌ها را مسئولیت دولت عراق شمرد و گفت که راه خارج کردن نیروهای خارجی از عراق نه حملات راکتی که مذاکره از طریق کمیته‌های فنی تشکیل‌شده توسط دو دولت است.
المالکی تأکید کرد که عراق تلاش‌های بسیاری برای تبدیل شدن به حلقه وصل میان همگان انجام داد و در همین راستا بغداد میزبان نشست مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای شورای امنیت بود و نقش مهمی در پیشبرد مذاکراتی داشت که به توافق تهران و واشنگتن انجامید.
او گفت که الحشد الشعبی تحت هیچ شرایطی منحل نخواهد شد و حضور آن برای حفاظت از عراق و نظام سیاسی کشور ضروری است و وجود آن برای کسانی که در پی دخالت در امور داخلی عراق هستند نگران‌کننده است.
المالکی نزاع تهران و واشنگتن و عادی‌سازی روابط برخی کشورهای عربی با اسرائیل را از عوامل بی ثباتی در منطقه و عراق دانست و افزود که همه باید تلاش کنند تا نگذارند عراق به میدان تصفیه حساب تبدیل شود و راه آن وحدت داخلی است.
او در بخش دیگری از سخنانش گفت که ائتلاف بناء که پس از تشکیل مجلس فعلی شکل گرفت همچنان وجود دارد اما در عمل اثری از آن نمانده و پافشاری برخی نیروهای داخلی و منطقه‌ای برای تغییر معادله سیاسی عراق باعث شد که ائتلاف بناء از هم بپاشد.