سرویس جهان
انتشار:  شنبه 10 آبان 1399  ::  09:59   

استاد دانشگاه پیپردین کالیفرنیا در مصاحبه با کردپرس پاسخ داد؛

ترامپ یا بایدن؛ کدامیک برای کردها بهتر است؟

سرویس جهان- دکتر مایکل پی فونر، استاد دانشگاه پیپردین آمریکا در پاسخ به این سوال که از میان دونالد ترامپ و جو بایدن به عنوان روسای جمهور احتمالی آمریکا، کدام یک برای کردها منافع بیشتری دارد، به خبرگزاری کردپرس گفت: ترامپ در عمل کمک زیادی بویژه به کردهای سوریه کرده و جو بایدن نیز در حمایت از کردها سخنان زیادی ایراد کرده است اما ممکن است هر دوی آنها به ترکیه در مقابل کردها امتیاز دهند و آنکارا را بر کردها ترجیح دهند.

 

به گزارش کردپرس فقط سه روز تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده و قرار است در این انتخابات از میان جو بادین دموکرات و دونالد ترامپ جمهوریخواه رییس جمهور چهار سال آینده آمریکا انتخاب شود. با توجه به حضور نیروهای آمریکا در منطقه کردنشین سوریه و تعامل چند ساله این کشور با کردهای سوریه در جنگ با داعش و نیز ارتباطات گسترده واشینگتن با اقلیم کردستان عراق، این سوال مطرح است که انتخاب کدام یک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بیشتر به نفع کردهاست.

خبرگزاری کردپرس برای یافتن پاسخ به این سوال با دکتر مایکل پی فونر، استاد علوم سیاسی در دانشگاه پیپردین در کالیفرنیای آمریکا مصاحبه کرده است. وی همچنین در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی فعالیت دارد و از کارشناسان شاخص در حوزه مسائل کردی است.

رییس جمهور شدن چه کسی برای کردها بهتر است؛ ترامپ یا بایدن؟

دکتر پی فونر درباره مزایا و مضرات انتخاب جو بایدن و دونالد ترامپ بر مسائل کردها به خبرگزاری کردپرس گفت: در مورد هر کدام از این دو اشکالات و یا احتمالاتی وجود دارد. از یک طرف، دولت ترامپ کمک های بسیار بیشتری از دوران اوباما/ بایدن در اختیار نیروهای پیشمرگ و جنگجویان کرد سوریه برای مبارزه با داعش قرار داده است. از طرف دیگر، دولت ترامپ به بغداد اجازه داد در واکنش به برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان در سال 2017، مناطق مورد مناقشه را از اربیل بازپس بگیرد. این دولت همچنین حمایت خود را از روژاوا در منطقه گری سپی و سری کانی در سوریه، در جریان عملیات چشمه صلح ترکیه و شورشیان تحت حمایت این کشور در سوریه دریغ کرد.

وی درباره علل خوشبینی به ترامپ در مورد کردها افزود: دلایل خوشبینی نسبت به دوره دوم ریاست جمهوری دونالد ترامپ و ارتباط آن با روژاوا (کردستان سوریه) بیشتر به تمایل این دولت به ایجاد ثبات در منطقه وابسته است. دولت دونالد ترامپ از تمام مناطق کردنشین سوریه یا روژاوا بیرون نرفته است و بیشتر مربوط به مناطق حول کریدوری است که ترکیه خواهان کنترل آن است. بعد از پیامدهای امتیازی که دولت ترامپ به ترکیه داد، این احتمال وجود دارد که دولت ترامپ برای جلوگیری از چنین پیامدهایی، نخواهد بیشتر از این مایه بگذارد. در مورد اقلیم کردستان، ادامه تهدید داعش و ارتباط متشنج آمریکا با حشد شعبی به این معنی است که نیروهای پیشمرگ همچنان از ارتباط نظامی با شرکای غربی در آینده ای قابل پیش بینی سود می برند. علاوه بر آن، باید خصومت میان آمریکا و گروه هایی از حشد شعبی و نیز ارتباط ایران با گروه های کردی را در عراق در نظر گرفت.

دکتر پی فونر درباره علت نگرانی از تاثیر انتخاب دوباره ترامپ بر کردها بویژه کردهای سوریه گفت: دلایلی هم برای نگران بودن از رابطه با کردهای سوریه در دوره دوم ترامپ وجود دارد. ممکن هم است دولت دوم ترامپ در صورتی که ترکیه به دنبال تصرف مناطق دیگری از شمال سوریه باشد، حزب اتحاد دموکراتیک کردی و نیروهای کرد را مجبور به عقب نشینی کند. دولت احتمالی بعدی ترامپ، ممکن است در مورد کردهای عراق تصمیم بگیرد بغداد را بر اربیل ترجیح دهد که منجر به کنترل دائم دولت مرکزی بر برخی مناطق مورد مناقشه می شود و به دلیل تغییر بافت جمعیت اجرای ماده 140 قانون اساسی را ناممکن می کند.

استاد دانشگاه پیبردین پیرامون تاثیر انتخاب جو بایدن بر مسائل کردی گفت: جو بایدن سابقه ای مختلط از خوب و بد در مورد مناطق کردنشین در عراق و سوریه دارد اما در مقایسه با دونالد ترامپ او سابقه ای طولانی تر در تعامل با این دو منطقه دارد. او بارها حمایت خود از کردها را به زبان آورده و رابطه خوبی با مسعود بارزانی دارد. با این حال به نظر نمی رسد که جو بایدن در مورد گروه های مختلف کردی- چه گروه های وابسته به شورای میهنی کرد سوریه و یا گروه های کردی وابسته کنگره جوامع کردستان- و یا کردها از نظر موقعیت جغرافیایی- مانند کردها در عراق و ترکیه- و یا کردها از نظر زبانی مانند کردهای کرمانج یا سورانی زبان تفاوتی قائل شود.

دکتر پی فونر افزود: علاوه بر اینها، جو بایدن بر سر خروج ترکیه از عراق در دهه 1990 در زمان مقابله این کشور با پ.ک.ک مذاکره کرد و تلاش کرده است کردهای مورد احترام بغداد منافعشان حفظ شود. دولت اوباما- بایدن در حمایت از کردها در کوبانی سوریه از خود سستی نشان داد اما در نهایت این کار را انجام داد که پیامد آن دفاع موفق از روژاوا بود.

او به سابقه منفی جو بایدن در مورد مسئل کردی اشاره کرد و گفت: در مورد نکته های منفی جو بایدن باید گفت که در قلمروی سوریه امتیازاتی به ترکیه داد، در مورد خروج نیروهای آمریکا از عراق در سال 2011 که منجر به ظهور داعش شد مذاکره کرد و زمانی که داعش شنگال و موصل را تصرف کرد و مناطق حسکه، قامیشلو و اربیل را تهدید کرد او مسئول سیاست های آمریکا در عراق بود. او تا زمانی که بغداد مورد تهدید داعش واقع نشد واکنشی نشان نداد.

استاد دانشگاه پیبردین در مورد خوشبینی و بدبینی نسبت به تعامل جو بایدن رییس جمهور احتمالی آمریکا با کردها نیز گفت: دلیل خوشبین بودن به دوران احتمالی ریاست جمهوری جو بایدن این است که خطابه های زیادی در دفاع از کردها دارد. دلیل بدبین بودن به او این است که عملکرد او با خطابه هایش تطابق نداشته است. تمایل جو بایدن برای عادی سازی رابطه با کشورهای ناتو ممکن است به مجبور کردن کردهای سوریه برای دادن امتیاز بیشتر (به ترکیه) منجر شود و با توجه به تمایل او برای بازگشت به توافق اتمی با ایران ممکن است در مورد کردها صحبتی به میان نیاید.

وی نتیجه گیری کرد «با در نظر گرفتن همه جوانب، به نظر می رسد که هم بایدن و هم ترامپ در سوریه به ترکیه امتیاز دهند. با در نظر گرفتن اهداف متفاوت و شخصیت هر دو، ممکن است ترامپ در مورد کردهای سوریه عملکرد بهتری از جو بایدن ایفا کند زیرا تعهد جو بایدن نسبت به ناتو در برابر تحت تاثیر قرار گرفتن شخصیت ترامپ در برابر اردوغان، واکنش دولت بایدن را در مورد ترکیه محدودتر می کند. همچنین، اگرچه هر دو رهبر امتیازاتی به ترکیه در سوریه داده اند اما این جو بایدن بود که در زمان اوج گرفتن داعش در دولت آمریکا مسئولیت داشت.»

استاد دانشگاه پیپردین افزود: حتی ممکن است دونالد ترامپ برای کردها در عراق بهتر باشد زیرا با بارزانی ها رابطه شخصی ندارد. حزب دموکرات کردستان عراق اهمیت زیادی دارد اما هواداران احزابی مانند نسل نو، جنبش تغییر و اتحادیه میهنی کردستان عراق ممکن است نسبت به رابطه جو بایدن با بارزانی ها مشکوک باشند. نه بایدن و نه ترامپ از رفراندوم استقال اقلیم کردستان حمایت نکرده و هر دو کردها را به عنوان شریک تمام و کمال به حساب نمی آورند. با این حال، احتمالا ترامپ به حمایت از پیشمرگها ادامه خواهد داد و ممکن است بایدن هم تمایل داشته باشد در برابر همکاری ایرانیها پیرامون برنامه اتمی از حمایت از کردها دست بکشد.

پیامدهای انتخاب جو بایدن بر روابط آمریکا با بغداد و اربیل و روند خروج نیروهای آمریکا از عراق

کارشناس مسائل کرد درباره تاثیر انتخاب جو بایدن بر رابطه آمریکا با اقلیم کردستان و دولت عراق به کردپرس گفت: احتمالا ادامه حضور نیروهای آمریکا در عراق، چه تحت رهبری ترامپ و چه بایدن مشروط خواهد بود. احتمالا در صورت ادغام حشد شعبی در ارتش عراق و یا کاهش نفوذ ایران، کاهش نیروهای آمریکا در این کشور اتفاق می افتد. احتمالا تعداد کمی از نیروهای ویژه آمریکا برای انجام برنامه های دفاعی و عملیات ضد تروریسم در عراق باقی خواهند ماند. از آنجایی که تعداد کمتری از نیروهای عراقی در مقایسه با نیروهای پیشمرگ قادر به مشارکت در برنامه های نیروهای آمریکایی هستند، نیروهای پیشمرگ از حضور نیروهای آمریکا و آموزش های آنها بیشتر منتفع خواهند شد. تفاوت مسئله خروج نیروهای آمریکا در دولت احتمالی جو بایدن در استفاده از این موضوع به عنوان اهرم است. ممکن است در صورت ورود ایران و امریکا به برنامه توافق اتمی، تعداد بیشتری از نیروهای آمریکا و یا کل این نیروها از عراق خارج شوند.

توافق اربیل و بغداد بر سر عادی سازی وضعیت در شنگال

از این کرشناس مسائل کردی که در مورد ایزدیها هم مطالعات زیادی انجام داده ،درباره توافق اخیر میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق بر سر عادی سازی وضعیت در منطقه ایزدی نشین شنگال سوال شد. دکتر پی فونر در پاسخ گفت: در شنگال وضعیت بسیار ناخوشایندی برقرار است. از یک طرف، فرصت ممکن برای پایان دادن به بمباران نیروهای کرد سوریه، نیروهای پ.ک.ک و نیروهای یگان های مدافع شنگال از سوی ترکیه و بازگرداندن ثبات به این منطقه فراهم آمده است. با توجه به این که تعداد زیادی از ایزدیها به منطقه شنگال بازگشته اند لاجرم آنها به امنیت و خدمات نیاز دارند. با این حال، به نظر می رسد که با رهبران ایزدی پیرامون این توافق مشورت نشده است. ممکن است این مسئله باعث ایجاد مشکلاتی شود. واحدهایی از ایزدیان در حشد شعبی وجود دارند که ممکن است در سرویس های امنیتی منظم ادغام شوند و همچنین برخی ایزدیان پیشمرگ هم هستند که مورد احترام هستند. با این حال، وجهه اربیل در نزد بسیاری از ایزدیان در این زمان مثبت نیست و نظر آنها درباره بغداد هم با توجه به عدم مشورت با آنها ممکن است عوض شود. اربیل باید حسن نیت زیادی برای ترمیم رابطه خود با ایزدیان نشان دهد با این حال، اگر این کار به درستی صورت گیرد می تواند به ثبات منجر شود.

وی با اشاره به تاکید اربیل و بغداد بر خرج نیروهای نزدیک به پ.ک.ک از شنگال گفت: نکته حائز اهمیت حضور نیروهای نزدیک به پ.ک.ک و کنگره جوامع کردستان در شنگال است. بسیاری از ایزدیها به خاطر نجات دادن آنها و ایجاد کریدوری از طریق کوهستان به منطقه امنی در سوریه و کمک به آنها برای بازپس گرفتن زادگاهشان از دست داعش سپاسگزار این نیروها هستند.  فارغ از این که چه اتفاقی می افتد متقاعد کردن ترکیه به این که دیگر در شنگال پ.ک.ک نفوذی ندارد سخت خواهد بود.

کد خبرنگار: 40101