انتشار:  شنبه 10 آبان 1399  ::  10:08   

عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان:

از فراخوان قرایلان برای ممانعت از برادرکشی حمایت می کنیم

سرویس عراق و اقلیم کردستان- عضو شورای رهبری حزب اتحادیه میهنی کردستان ضمن اعلام حمایت از فراخوان عضو کمیته رهبری پ.ک.ک، برای ممانعت از وقوع جنگ برادرکشی میان کردها،  تاکید کرد که ترکیه اکنون عملا بر بخش هایی از اقلیم کردستان حکم می راند.

به گزارش کردپرس، سعدی احمد پیره طی گفتگو با یکی از رسانه های نزدیک به پ.ک.ک، به اعزام نیروهای نظامی حزب دمکرات کردستان (پارتی) به مناطق محل استقرار نیروهای پ.ک.ک، در اقلیم کردستان اشاره کرده و گفت که چنین اقدامی موجب بروز خطر جنگ داخلی می شود و از فراخوان اخیر مراد قرایلان عضو کمیته رهبری پ.ک.ک، برای صلح و جلوگیری از بر پا شدن جنگ داخلی در اقلیم اعلام حمایت کرد.

عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی قرایلان را فردی با تجربه در زمینه جنگ و صلح توصیف و اعلام کرد که وی از تاثیرات مخرب جنگ و زیان های سیاسی و ملی  آگاه است و به همین دلیل  از پیام قرایلان برای جلوگیری از جنگ برادرکشی حمایت می کند.

وی به حضور نظامیان ترکیه در مناطق اربیل و دهوک اقلیم کردستان اشاره کرد و گفت که ترکیه عملا بر مناطقی از بادینان حکم می راند و وضعیت به حدی رسیده خطوط تلفن همراه اقلیم در این مناطق کار نکرده و خطوط تلفن همراه کشور ترکیه در آن ها فعال است.

سعدی احمد پیره اعلام کرد که حزب دمکرات کردستان (پارتی) چندین توافق را با ترکیه و دولت مرکزی عراق منعقد کرده و حزب اتحادیه میهنی با وجود اینکه در دولت اقلیم شریک است، هیچ اطلاعی از محتوای این قراردادها ندارد.

وی درباره توافق اخیر شنگال نیز گفت که اتحادیه میهنی از توافقی که مردم شنگال آن را بپذیرند حمایت می کند، اما مردم شنگال این توافق را قبول ندارند و به همین دلیل اتحادیه میهنی نیز آن را نمی پذیرد.

وی درباره بیانیه اخیر شورای امنیت اقلیم کردستان که طی آن اعلام شده بود برخی  افراد مرتبط با پ.ک.ک قصد انجام دادن عملیات و اقدام علیه دیپلمات ها نمایندگی یک کشور در اقلیم را داشته اند و سه عضو اتحادیه میهنی نیز درباره آن اظهار بی اطلاعی کردند؛ گفت که اگر آنچه در اطلاعیه مذکور آمده حقیقت است، لازم است جزئیات آن آشکار شود، شورای امنیت مدت های طولانی است که هیچ نشستی را برگزار نکرده که اطلاعیه صادر کند و اختلافات داخلی در این نهاد امنیتی و اطلاعاتی وجود دارد و اگر این مشکلات حل نشود مسائلی مانند اطلاعیه اخیر روی می دهد.

عضو رهبری اتحادیه میهنی گفت که لشکر کشی های ترکیه به اقلیم کردستان غیرقابل قبول است و هیچ توجیهی ندارد.

لازم به ذکر است که قرایلان طی گفتگویی در روزهای گذشته ضمن اشاره به این که همکاری های اطلاعاتی حزب دمکرات کردستان (پارتی) با ترکیه در راستای منافع کردها نیست و حتی در راستای منافع حزب دمکرات هم نیست، این حزب را به آماده سازی برای جنگ با پ.ک.ک متهم و تاکید کرد که پ.ک.ک، می خواهد  مانع از روی دادن چنین برخوردهایی شود.