سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  شنبه 10 آبان 1399  ::  13:40   

مردم آذربایجان‌غربی غذاهای سنتی‌ استان را در اطلس خوراک ایرانی ثبت کنند

سرویس آذربایجان غربی- معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی گفت: برای ثبت غذاها، دم‌نوش‌ها و دسرهای سنتی استان علاقه‌مندان سطح استان می‌توانند به سایت اطلس خوراک ایرانی مراجعه کنند. 

ریتا خضرزاده، با اعلام این مطلب به کردپرس اظهار کرد: وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در نظر دارد کتاب چند زبانه اطلس خوراک ایرانی را تهیه و گونه‌های مختلف خوراک ایرانی، مهارت‌های طبخ غذا، ماهیت و سلامت غذاهای ایرانی، آیین پذیرایی و مهمان‌نوازی مردمان محلی ایران را به رشته نگارش درآورد.

او افزود: در همین راستا از مردم استان درخواست می‌شود با مراجعه به سایت اطلس خوراک ایرانی به آدرس http://foodatlas.ir  نسبت به ثبت غذا، دمنوش، دسرهای سنتی و محلی آذربایجان‌غربی اقدام کنند تا سهمی در معرفی آذربایجان غربی و احیاء آیین‌ها و میراث گذشتگان‌مان داشته باشند. 

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی تصریح کرد: غذا جلوه فرهنگ یک سرزمین است، آنچه بر سر سفره دیده می‌شود چه برای اکرام میهمان و چه برای اطعام خانواده، جلوه‌ای از فرهنگ، شعور و جهان‌بینی و هنر مردمان آن سرزمین است

او ادامه داد: خوشبختانه آذربایجان‌غربی با تکیه بر فرهنگ غنی، مردمان میهمان‌نواز و زنان هنرمند و کدبانوی خود همیشه سفره‌های رنگینی داشته و از این نگاه حرف زیادی برای گفتن دارد.

خضرزاده گفت: از طرفی طبیعت سرسبز و گیاهان خاص و مفید این خطه دلیل دیگری بر پربار شدن سفرهها از قدیم‌الایام است، وجود غذاهای مقوی و خوشمزه با در نظر گرفتن طبع غذا و نگاه تندرستی، دمنوش‌های بی‌بدیل و مفید، ترشی‌ها، دسرها، شیره‌های متفاوت در این استان هر گردشگری را مجذوب خود می‌کند.

 او در پایان اظهار داش: وجود فرهنگ‌های شهری، روستایی و عشایری از طرفی وجود اقوام مختلف در این استان تنوع حوزه گردشگری خوراک در این استان را تصدیق می‌کنند.