سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  شنبه 12 آبان 1397  ::  11:27   

ترکیه به شرق فرات حمله خواهد کرد / سرکان دمیرتاش

سرویس ترکیه – ترکیه امیدوار است توجه جامعۀ جهانی را از ادلب به شرق فرات و به این موضوع معطوف کند که YPG خطر بزرگ تری برای یک پارچگی سوریه است. این اصلاً اتفاقی نیست که اردوغان در نشست چهار جانبه موضوع YPG را به کانون توجه روسیه، آلمان و فرانسه آورد، اگر چه این سه کشور دیدگاه های کاملاً متفاوتی دربارۀ YPG دارند.

تنها یک روز پس از نشست چهار جانبۀ سوریه دراستانبول که با حضور سران کشورهای ترکیه، روسیه، آلمان و فرانسه برگزار شد، ارتش ترکیه مواضع یگان های مدافع خلق (YPG) را در مناطق شرقی رودخانۀ فرات در امتداد مرزهای ترکیه – سوریه هدف حملات خود قرار داد. مواضع YPG که مورد حمله قرار گرفتند در منطقۀ زور ماگار در غرب شهر کوبانی واقع بودند.

این نخستین حملۀ ارتش ترکیه به مواضع YPG پس از یک مدت نسبتاً طولانی بود. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه همواره اعلام کرده است که نیروهای مسلح ترکیه به مواضع YPG در شرق فرات حمله خواهند کرد و این به ما می گوید که این اقدام نظامی از پیش برنامه ریزی شده بوده و اهداف مشخصی داشته است.

اردوغان روز 30 اکتبر خطاب به گروه پارلمانی حزبش تصریح کرد که این یک حملۀ موقت نیست.

وی گفت: «ما این گروه تروریستی را در شرق فرات نیز نابود خواهیم کرد. به زودی با عملیات های گسترده تر و مؤثر تر این گروه تروریستی را در هم می شکنیم. ما آمادگی های لازم را کسب کرده ایم و آرایش ها و برنامه ریزی های خود را تکمیل کرده ایم. چند روز پیش مداخلۀ مؤثر خود را علیه این سازمان تروریستی آغاز کردیم. به زودی با عملیات های گسترده تر و مؤثر تر این گروه تروریستی را در هم می شکنیم.»

اهداف نظامی و سیاسی ترکیه در شرق فرات دارای جنبه های متعددی است. نخست، هدف قرار دادن مواضع YPG در مناطق شرقی فرات پیام روشنی برای YPG و ایالات متحده است.

اردوغان به خاطر تأخیر در اجرای توافق منبج همواره از ایالات متحده انتقاد کرده است. از این رو، حمله به YPG را باید به عنوان نشانۀ آشکار عزم ترکیه مبنی بر عدم تحمل حضور این گروه در امتداد مرزهایش و در مناطق شرق فرات قلمداد کرد. علاوه بر این، ترکیه می خواهد به ایالات متحده فشار بیاورد که YPG را از منطقۀ منبج خارج کرده و کنترل این شهر را به اعراب محلی بسپارد.

در عین حال، ترکیه به صراحت نشان داده است که خروج YPG از منبج به سمت شرق فرات به این معنا نیست که ترکیه از تعقیب YPG دست بر می دارد. بنابراین، از ایالات متحده می خواهد، اگر خواهان اقدام نظامی یک جانبۀ ترکیه علیه YPG در آیندۀ نزدیک نیست، توافق منبج را به استان های شرق فرات نیز گسترش دهد.

سؤال مهم در این مقطع این است که واکنش ایالات متحده چه خواهد بود، به ویژه اکنون که در پی آزادی کشیش آمریکایی اندرو برانسون، روابط دو کشور روند عادی سازی را طی می کند. تداوم اقدامات نظامی ترکیه علیه YPG این روند را به خطر خواهد انداخت و همچنین برای مذاکرات قبلی دربارۀ معافیت از تحریم های ایران و پروندۀ هالک بانک مشکل ساز خواهد بود.

دوم، زمان بندی اقدام نظامی مهم است. حمله پس از آن صورت گرفت که ترکیه و روسیه توانستند از اقدام نظامی ارتش سوریه در استان ادلب جلوگیری کنند. توافقی که ترکیه و روسیه روز 17 سپتامبر در خصوص ادلب به عمل آوردند، برای هر دو طرف به خوبی پیش می رود و به تثبیت وضعیت در این استان برای مدتی طولانی کمک خواهد کرد.

ترکیه امیدوار است توجه جامعۀ جهانی را از ادلب به شرق فرات و به این موضوع معطوف کند که YPG خطر بزرگ تری برای یک پارچگی سوریه است. این اصلاً اتفاقی نیست که اردوغان در نشست چهار جانبه موضوع YPG را به کانون توجه روسیه، آلمان و فرانسه آورد، اگر چه این سه کشور دیدگاه های کاملاً متفاوتی دربارۀ YPG دارند.

و سرانجام، زمان بندی این حمله به روندهای سیاسی داخلی ترکیه بی ارتباط نیست، چرا که انتخابات محلی در راه است. با توجه به این که عملیات نظامی برون مرزی قبلی ترکیه به حزب حاکم ترکیه کمک کرد حمایت بیشتری در میان عموم کسب کند، به ویژه پیش از انتخابات 24 ژوئن، یک اقدام نظامی دیگر در مناطق شرق فرات در ماه های آینده بیشترین کمک را به اردوغان خواهد کرد. این اقدام ممکن است پیوند آسیب دیدۀ میان حزب وی و حزب حرکت ملی (MHP) را ترمیم کند و بر شرایط نابسامان اقتصادی سرپوش بگذارد. اما علی رغم این همه، به نظر نمی رسد حکومت تنها به خاطر انتخابات پیش رو به اقدام نظامی متوسل شود.

به هر روی، تقریباً حتمی است که اقدامات نظامی ارتش ترکیه در امتداد مرزهای سوریه به مناطق شرق رودخانۀ فرات نیز کشیده خواهد شد، اما هزینۀ آن ایجاد خطوط گسست با ایالات متحده و افزایش تنش با YPG است.

 

منبع: حریت

ترجمه: خبرگزاری کردپرس – سرویس ترکیه

 

بیشتر بخوانید:

نبرد کوبانی: مبارزۀ بشریت علیه تاریکی / گوکجان آیدوغان

نگاهی به وضعیت پناه جویان سوری در ارمنستان: کشوری که نمی خواهد پناه جویان سوری آن را ترک کنند / لورا سکوران

ملی گرایان ترکیه اردوغان را به پشت صحنه می رانند / یاووز بایدار

انحطاط حکومت فعلی ترکیه از منظر اندیشه های ابن خلدون / علی آغجاکولو

نشست چهار جانبۀ استانبول: فرصتی برای صلح در سوریه؟ / سرکان دمیرتاش

رضایتمندی ستم دیدگان: جامعه شناسی مقلوب / گوکهان باجیک

همگن سازی نهایی در ترکیه / چنگیز آکتار

پایان تکثر فرهنگی در مناطق کردنشین ترکیه / نورجان بایسل

مصاحبۀ ریجن با سخنگوی YPG: 900 عضو داعش از 44 کشور جهان در اسارت YPG هستند

روابط ترکیه – اقلیم کردستان یک سال پس از همه پرسی استقلال / پل ایدون

تلاش اردوغان برای حل معمای خاشقچی دغدغۀ آزادی رسانه ها نیست / گوکجان آیدوغان

کمالیسم راست گرا و ارتش ترکیه / گوکهان باجیک

اخبار کردپرس را در سایت جدید دنبال کنید

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه
#کردها