سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  پنج‌شنبه 17 آبان 1397  ::  00:11   

رییس اندیشکده نظارت ژئواستراتژیک بر خاورمیانه در مصاحبه با کردپرس:

ترکیه به دنبال مستعمره کردن شمال سوریه است/ آینده خوبی در انتظار کُردهای ترکیه نیست

سرویس جهان- دکتر نیکولاس پانایوتیدس، رییس اندیشکده نظارت ژئواستراتژیک بر خاورمیانه معتقد است ترکیه به دنبال ضمیمه کردن مناطق کردنشین سوریه نیست بلکه به دنبال تبدیل کردن آن به نوار غزه در فلسطین است. وی معتقد است تا زمانی که اردوغان در راس امور در ترکیه باشد، کردها آینده خوبی نخواهند داشت.

 

به گزارش کردپرس، ترکیه که تا چند سال پیش بیشتر به فکر تعامل با مسئله کردهای داخل این کشور بود اکنون بر مقابله با کردهای سوریه متمرکز شده است. این کشور کردهای سوریه را که به دنبال اتصال سه کانتون عفرین، کوبانی و جزیره بودند، تهدیدی برای امنیت ملی خود دانسته و سال گذشته با همکاری نیروهای شورشی ارتش ازاد سوریه، منطقه کردنشین عفرین در شمال سوریه را به تصرف خود درآورد. این کشور این روزها با گلوله باران مواضع کردها در شرق رود فرات، قصد بیرون راندن کردهای سوریه از این بخش از شمال سوریه را نیز دنبال می کند.

خبرگزاری کردپرس، مثل همیشه، برای بررسی تازه ترین تحولات حوزه مسائل کردی، تحولات جدید و بویژه در سوریه و در ارتباط با کردها را با کارشناسان و ناظران تحولات منطقه در میان گذاشته است. دکتر دکتر نیکولاس پانایوتیدس، رییس اندیشکده نظارت ژئواستراتژیک بر خاورمیانه در مصاحبه با کردپرس، اقدامات اخیر ترکیه در گلوله باران مناطق تحت کنترل کردهای سوریه در شرق این کشور را بی ارتباط با انتخابات داخلی ترکیه و استفاده رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه از آن برای همراه کردن ناسیونالیست های افراطی نمی بیند اما معتقد است این مسئله بیشتر به استراتژی توسعه طلبی ترکیه در منطقه استوار است.

دکتر نیکولاس پانایوتیدس معتقد است اردوغان نمی خواهد شمال سوریه و یا مناطق تحت کنترل کردهای این کشور را به خاک ترکیه الحاق کند، بلکه قصد دارد آن را تبدیل به یک مستعمره و منطقه اشغالی مانند نوار غزه در فلسطین توسط اسرائیل کند، هر چند تفاوت های زیادی میان وضعیت این دو وجود دارد.

متن کامل مصاحبه دکتر نیکولاس پانایوتیدس با خبرگزاری کردپرس:

کردپرس: اردوغان می گوید جنگ دیگری علیه کردهای سوریه در شرق رود فرات به راه خواهد انداخت. آیا وقوع این جنگ و تحمیل آن بر کردهای سوریه حتمی خواهد بود؟

دکتر نیکولاس پانایوتیدس: هدف استراتژیک اردوغان از بین بردن چیزی بود که او آن را تهدید امنیت ملی ترکیه از جانب کردهای سوریه می دانست. عملیات شاخه زیتون که ارتش ترکیه در ماه ژانویه سال گذشته انجام داد و به تصرف منطقه کردنشین عفرین منجر شد، رجب طیب اردوغان را به این هدفش رساند. اما همان طور که اخیرا دیدیم، اردوان گلوله باران مناطق شرق رود فرات را آغاز کرده است. دلیل اردوغان برای این کار این بود که که از نظر او توافق منبج اجرا نشده و نیروهای کرد سوریه موسوم به ypg هنوز در شهر منبج حضور دارند. با این حال، حملات ترکیه در شرق رود فرات، دیگر طرفین از جمله 2000 نیروی آمریکایی را که به نیروهای ypg و نیروهای دموکراتیک سوریه در مبارزه با داعش کمک می کنند، به خطر انداخته است. به نظر من، آمریکا نمی تواند برای مدتی طولانی، اهداف متناقض و نامتجانس در سر داشته باشد و باید موضع مشخصی در این زمینه بگیرد. بویژه این که آمریکا نمی تواند همزمان نیروهای خود را برای کمک به کردها در مبارزه با داعش و یا مقابله با نفوذ دیگر کشورها در سوریه نگاه دارد و همزمان هوای منافع ترکیه را هم داشته باشد.

کردپرس: برخی معتقدند که تهدیدهای اخیر ترکیه علیه کردهای سوریه به انتخابات آینده ترکیه در ماه مارس 2019 ربط دارد و هدف او از این کار همراه کردن نیروهای ناسیونالیست ترکیه با خود است. آیا این تحلیل درست است؟

دکتر نیکولاس پانایوتیدس: کاملا درست است؛ رجب طیب اردوغان با ناسیونالیست های افراطی و از جمله حزب ضد کُردی حرکت ملی ترکیه یا MHP متحد شده است. با این حال، به نظر من این مسئله تنها دلیل عمده برای اقدامات اخیر او علیه کردهای ترکیه نیست. ترکیه از «سندروم معاهده سور» رنج می برد و بر اساس آن، تا زمانی که محدودیت های سیستمی یا منطقه ای مانعی برای این کشور ایجاد نکند، آنکارا به سیاست های توسع طلبانه خود در منطقه خاورمیانه ادامه خواهد داد. ترکیه اقدامات کردها در سوریه شامل متصل کردن سه کانتون عفرین، کوبانی و جزیره را اقدامی خصمانه علیه منافع امنیتی و ملی خود دانسته و حاضر است از نیروی قهریه برای محافظت از این منافع استفاده کند.

کردپرس: چرا این روزها پ.ک.ک در مقابل حملات ترکیه ساکت شده است؟

دکتر نیکولاس پانایوتیدس: من اطلاعات دقیقی در این باره ندارم اما فکر می کنم که پ.ک.ک در حال تلاش برای بازتعریف استراتژی خود در سایه تحولات عظیمی است که منطقه را با آشوبها و بی ثباتی استراتژیک از هم گسسته است. درست است که ترکیه عملیات گسترده ای را علیه پ.ک.ک از ماه مارس گذشته در شمال عراق آغاز کرده است، اما وضعیت کردها در شمال سوریه و گلوله باران های اخیر علیه آنها از سوی ارتش ترکیه بیشتر توجه عموم را جلب کرده است.

کردپرس: به نظر می رسد که روسیه موضع خود را در مورد کردهای سوریه تغییر داده است؛ روسیه می گوید کردهای سوریه با کمک آمریکا به دنبال تشکیل شبه کشور در سوریه بوده و قصد دارند این کشور را تجریه کنند. چرا؟

دکتر نیکولاس پانایوتیدس: روسیه تحت رهبری ولادیمیر پوتین از همان ابتدای آغاز بحران سوریه در راسای تامین و دفاع از منافع این کشور در سوریه عمل کرده است: روسیه چندین بار در شورای امنیت سازمان ملل از حق رای وتوی خود به نفع بشار اسد استفاده کرده است، این کشور در سال 2015 با دخالت در سوریه، توازن را در این کشور به نفع بشار اسد تغییر داد و علاوه بر آن، روسیه روابط خود را با ترکیه علیرغم ساقط شدن جنگنده این کشور توسط آنکارا بهبود بخشید. بر همین اساس، روسیه با همین پیش ذهنی در راستای توسعه منافع استراتژیک خود خواهد کوشید. بگذارید مثال واضحی بزنیم: YPG دوست دشمن روسیه یعنی آمریکا در سوریه است. روسیه هر طرحی را که بر تجزیه سوریه متمرکز باشد رد می کند زیرا این طرحها ممکن است منافع روسیه در سوریه را شامل پایگاه های این کشور در داخل سوریه به خطر بیاندازد و یا نفوذ آمریکا را در منطقه بیشتر کند. محرک ها و اقدامات و تعاملات قدرت های بزرگ در منطقه خاورمیانه به شدت و عمیقا ژئوپلتیکال است.

کردپرس: برخی معتقدند که ترکیه می خواهد مناطق شمالی سوریه مانند عفرین، الباب و دیگر مناطق را ضمیمه خاک خود کند. آیا این امر امکانپذیر است؟

دکتر نیکولاس پانایوتیدس: من با این نظر مخالف هستم. به دلیل این که این اقدام ترکیه زمینه های تقابل با منافع دیگر عوامل منطقه ای مانند روسیه، سوریه و کردها را فراهم می کند، این مسئله نه تنها در خدمت منافع آنکارا نخواهد بود بلکه هر گونه ضمیمه کردن این مناطق به خاک ترکیه منافع این کشور را به خطر خواهد انداخت. اما ترکیه بیشتر به دنبال ایجاد رابطه ای نئو کولونیالیستی با این مناطق شبیه تعامل اسرائیل با مناطق اشغال شده فلسطین در نوار غزه است. همانطور که همه می دانند، ترکیه اقدام به تاسیس دانشگاه هایی در مناطق شمالی سوریه کرده است و در تلاش است تا در الباب نیز چند دانشگاه تاسیس کند. با این حال، وضعیت این مناطق در مقایسه با پارادایم اسرائیل/ فلسطین بسیار متفاوت است زیرا به نظر من، در صورتی که تقابل سوریه به نفع بشار اسد تمام شود، که تحولات بر همین امر دلالت دارد، وضعیت این مناطق باید روشن شود.

کردپرس: وضعیت کردهای ترکیه را در آینده ای نزدیک چگونه پیش بینی می کنید؟

دکتر نیکولاس پانایوتیدس: تا زمانی که اردوغان رهبر ترکیه باشد من نسبت به وضعیت کردهای ترکیه خوشبین نیستم. شاید شما هم به خاطر داشته باشید که رجب طیب اردوغان در سال 2013 مذاکره با پ.ک.ک را آغاز کرد، اگرچه این مذاکرات در سال 2015 به طور کامل  به فنا رفت. تحولات پس از آن نشان داد که اردوغان فقط از این مذاکرات به عنوان تاکتیکی برای نشان دادن چهره یک رهبر اسلام گرای معتدل به اتحادیه اروپا و جامعه بین الملل استفاده کرده است. استراتژی او به تحقق تمایلات وی برای کاهش قدرت نهادهای ایجاد شده توسط کمالیستها شامل: ارتش، سیستم قضایی و به طور کل دولت پنهان کمک کرد. به نظر من، وضعیت کردهای ترکیه به سمت همان مسیر گذشته که مشتمل بر خشونتهای گاه و بی گاه و کنش در مقابل آن در جنوب شرق ترکیه بوده، پیش خواهد رفت.

کد خبرنگار: 40101

اخبار کردپرس را در سایت جدید دنبال کنید

برچسب‌ها:
#ترکیه
#رجب طیب اردوغان
#کردها
#سوریه
#پ.ک.ک
#آمریکا
#انتخابات