سرویس کرمانشاه
آخرین خبرهای کرمانشاه
انتشار:  دوشنبه 14 آبان 1397  ::  19:35   

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه:

پول های وقفی در خارج از استان هزینه نمی شود/ 52هزار رقبه در استان وجود دارد

سرویس کرمانشاه- مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه  گفت: استان کرمانشاه طی دو سال اخیر به طور میانگین 15 تا 16 میلیارد تومان موقوفات داشته است.

به گزارش خبرنگار کردپرس، حجت الاسلام آیت عباسیان امروز(14 آبان) در نشست هم اندیشی مدیران و سردبیران نشریات محلی، سراسری و خبرگزاری های استان با موضوع وقف، رسانه و ترویج موقوفات مشارکتی افزود: تا قبل از این تاریخ این مبلغ بین 7 تا8  میلیارد تومان بوده است.

وی دهه وقف را فرصتی مناسب برای تبلیغ و ترویج این فرهنگ غنی دانست و بیان کرد: در تمام ادیان وقف وجود داشته و فقط مختص اسلام نبوده است. آیین زرتشت، مسیحیت و یهود هم موقوفات داشته اند.

عباسیان اظهار کرد: یکی از مشکلات جامعه ما این است که کمتر به بحث وقف پرداخته می شود. اما اگر بخواهیم جامعه را به سمت وقف پیش ببریم باید باور کنیم بهترین صدقه وقف است. باید سعی کنیم فرهنگ وقف را ترویج کنیم و جامعه را به سمت وقف های مشارکتی سوق دهیم.

وی با بین اینکه 80 درصد موقوفات استان به حوزه علمیه اختصاص داده می شود، گفت: بزرگترین موقوفه کشور در کرمانشاه است که سال گذشته 90 هزار جلد قرآن چاپ کرد. تعدادی از این قرآن ها را برای مساجد استان های محرومی که قرآن نداشتند هدیه کردیم.

عباسیان  تأکید کرد: به غیر از چاپ قرآن که در خارج از استان هم توزیع می شود پول های وقفی را در خارج از استان هزینه نمی کنیم.

وی با اشاره به فعالیت های صورت گرفته در سال جاری بیان کرد: امسال برای 17 هزار و 300 دانش آموز در اول مهرماه لوازم التحریر تهیه کردیم. همچنین در دو سال گذشته یک هزار و600 نفر از افراد محرومی که تا به حال به زیارت امام رضا(ع) نرفته بودند را به مشهد مقدس فرستادیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گفت: 52هزار رقبه در استان وجود دارد که از این تعداد نزدیک به 15 هزار مورد آن اجاره پرداخت می کنند.

وی افزود: ملک وقفی زیاد داریم اما متاسفانه حق وقف را پرداخت نمی کنند .

دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه، برپایی ۱۰ ایستگاه در سطح استان با عنوان همه واقف باشیم، اعزام ۹۰ مبلغ به سراسر استان، برگزاری همایش یاوران وقف در هفت شهرستان، تجلیل از اصحاب وقف، عیادت از واقفینی که در قید حیات هستند، پخش یک مستند در شبکه استانی زاگرس، تجلیل از جامعه قرآنی، نشست صنفی وقف، برگزاری برنامه لبیک یا رسول الله در ۱۲ بقعه متبرکه استان در روز رحلت پیامبر اکرم(ص)، برگزاری مراسم شهادت امام رضا(ع) و اجرای زنگ انشا با موضوع وقف در مدارس استان از برنامه‌ های دهه‌ی وقف در استان کرمانشاه اعلام شده است.

اخبار کردپرس را در سایت جدید دنبال کنید