سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  سه‌شنبه 15 آبان 1397  ::  10:33   

ارتش دموکراتیک سوریه گرفتار میان آمریکا و ترکیه / سیمون اسپیکمن کوردال

سرویس سوریه – ترکیه خود را برای حمله به مناطق تحت سیطرۀ کردها در سوریه و کنترل یک نوار مرزی به عنوان منطقۀ حائل آماده می کند. هدف این کشور از حملات توپخانه ای اخیر به مواضع کردهای سوریه در کانتون کوبانی آزمایش انعطاف پذیری ایالات متحده در مواجهه با اقدامات نظامی ترکیه در سوریه است.

ارتش دموکراتیک سوریه که عمدتاً از نیروهای کرد تشکیل شده است، خود را میان اهداف متضاد متحدانش در ایالات متحده و دشمنانش در ترکیه گرفتار می بیند. به همین خاطر بود که ارتش دموکراتیک اعلام کرد نبرد خود را برای پاکسازی بقایای دولت اسلامی عراق و شام (داعش) در شرق سوریه متوقف می کند.

هنگامی که ار تش دموکراتیک برای کنترل کامل شرق سوریه می جنگید، گلوله باران مواضع کردها، متحدان اصلی ایالات متحده، در شمال سوریه از سوی ترکیه افزایش یافت و همین باعث شد ارتش دموکراتیک روز 31 اکتبر اعلام کند عملیات های خود را در شرق سوریه در شهر هاجین متوقف می کند.

شهر هاجین یکی از آخرین سنگرهای داعش در ساحل رودخانۀ فرات با حدود 60 هزار نفر جمعیت و چند خیابان و یک بیمارستان عمومی، نشان داده که تسخیر ناپذیر است.

هاجین در سال 2013 به کنترل داعش در آمد و این گروه تروریستی پس از آغاز افول خلافت خود خوانده اش در سال 2016 تعداد ستیزه جویان خود را در این شهر افزایش داد. این گروه یک شبکۀ تونلی در زیر هاجین احداث کرد و روابطی با قبایل بومی منطقه برقرار کرد تا هر چه بیشتر جایگاه خود را در زندگی روزمرۀ مردم آن منطقه تقویت کند.

اگر چه گلوله باران مواضع داعش در هاجین با سلاح های سنگین از سوی ارتش دموکراتیک سوریه و نیروهای ائتلاف بین المللی ضد داعش ادامه دارد، اما حملات ارتش دموکراتیک به هاجین حتی پیش از متوقف کردن آنها با هزینۀ زیادی همراه بوده است. ارتش دموکراتیک سوریه که گفته می شود از ائتلافی از مبارزان کار آزموده و دارای تجارب و قابلیت های متعدد تشکیل شده است، به خاطر شن های بیابان که با وزش بادهای قوی به هوا بر می خیزد و میدان دید را به چند متر کاهش می دهد، حتی پیش از متوقف کردن حملات خود علیه داعش متحمل تلفات سنگینی از سوی این گروه شد. آژانس فرانس پرس اعلام کرد تا 30 اکتبر 72 تن از مبارزان ارتش دموکراتیک در درگیری های این منطقه کشته شده اند.

ارتش دموکراتیک سوریه در بیانیه ای که توقف حملات خود را اعلام کرد، گفت: «حملات ترکیه از شمال و حملات داعش از جنوب علیه نیروهای ما، ما را وادار کرد عملیات جاری علیه آخرین بقایای داعش را موقتاً متوقف کنیم.»

همچنین در این بیانیه آمده است: «ما همچنین از جامعۀ بین المللی می خواهیم اقدامات تحریک کنندۀ ترکیه در مناطق امن سوریه را محکوم کند و از شرکای خود در ائتلاف بین المللی نیز می خواهیم موضعی روشن و جدی اتخاذ کنند و از حملات ترکیه به این منطقه جلوگیری کنند.»

شراکت ارتش دموکراتیک سوریه با ایالات متحده ضمانت ناچیزی در مقابل حملات ترکیه به مواضع کردها فراهم کرده است. آنکارا نسبت تهدیدی که از جانب ناسیونالیسم کردی احساس می کند به شدت خصمانه عمل می کند و مایل است منطقۀ امنی برای اسکان بخشی از سه میلیون پناه جوی سوری این کشور ایجاد کند. به همین دلیل این کشور، بدون توجه به نگرانی های ایالات متحده، در پی ایجاد یک منطقۀ حایل در امتداد مرزهایش با سوریه است.

در ابتدای امسال نیروهای ارتش ترکیه به مواضع کردها در عفرین حمله کردند و باعث شدند در ماه آوریل ارتش دموکراتیک سوریه عملیات خود علیه داعش را متوقف کرده و بر تعداد نیروهایش در مرز ترکیه بیافزاید. پس از این اقدام افزایش چشمگیری در تعداد حملات داعش گزارش شد.

نیکولاس هراس پژوهشگر مسائل امنیتی خاورمیانه در مرکز امنیت نوین آمریکا در این باره گفت: «برای داعش این هدیۀ خداوند بود. با کاهش پیشروی ارتش دموکراتیک سوریه، داعش توانست منطقۀ بزرگی را که از دست داده بود پس گرفته و برای سازمان دهی مجدد و تجدید قوا زمان بخرد.»

هراس افزود: «علاوه بر این این اتفاق درس خوبی برای ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده در سوریه بود مبنی بر این که اتکای زیاد به شرکای محلی وقتی منافع آنها در جای دیگری است، چندان قابل اعتماد نیست.»

تهاجم ترکیه که آشکارا بر خلاف خواست ایالات متحده است، از منظر خود بدون منطق نیست. هراس گفت: «[رئیس جمهور ترکیهرجب طیب] اردوغان می خواهد بداند که تا کجا می تواند این کار را امتحان کند. او می داند که باید با نیروهای ایالات متحده در سوریه به یک هماهنگی عملی برسد، اما می خواهد این را نیز بداند که تا کجا می تواند پیش برود.»

هراس گفت: «اینک ایالات متحده معتقد است ترکیه خوب بازی می کند و اردوغان از این امر آگاه است. ترکیه خود را برای کنترل نوار طولانی و پیوسته ای از خاک سوریه در امتداد مرزهایش آماده می کند. اردوغان می خواهد بداند ایالات متحده قصد دارد تا چه میزان نسبت به اقدامات ترکیه انعطاف نشان دهد.»

 

منبع: عرب ویکلی

ترجمه: خبرگزاری کردپرس – سرویس سوریه

 

بیشتر بخوانید:

چرخش جدی ترکیه به سوی ایران روابط این کشور با آمریکا را به خطر انداخته است/ یاووز بایدار

میلیاردرهای اردوغان و شفافیت مالی و مالیاتی / مارک بنتلی

ترکیه به شرق فرات حمله خواهد کرد / سرکان دمیرتاش

نبرد کوبانی: مبارزۀ بشریت علیه تاریکی / گوکجان آیدوغان

نگاهی به وضعیت پناه جویان سوری در ارمنستان: کشوری که نمی خواهد پناه جویان سوری آن را ترک کنند / لورا سکوران

ملی گرایان ترکیه اردوغان را به پشت صحنه می رانند / یاووز بایدار

انحطاط حکومت فعلی ترکیه از منظر اندیشه های ابن خلدون / علی آغجاکولو

نشست چهار جانبۀ استانبول: فرصتی برای صلح در سوریه؟ / سرکان دمیرتاش

رضایتمندی ستم دیدگان: جامعه شناسی مقلوب / گوکهان باجیک

همگن سازی نهایی در ترکیه / چنگیز آکتار

پایان تکثر فرهنگی در مناطق کردنشین ترکیه / نورجان بایسل

اخبار کردپرس را در سایت جدید دنبال کنید

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه