سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  سه‌شنبه 15 آبان 1397  ::  10:42   

آغاز برداشت انار از باغات سیروان و فقدان صنایع تبدیلی

سرویس ایلام- به اذعان کارشناسان، شهرستان سیروان و منطقه‌ی عرب‌رودبار در این شهرستان کوچک، قطب تولید انار در استان ایلام است و این در حالی است که هیچگونه صنایع تبدیلی برای این محصول پرمخاطب وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، باران‌های به موقع و لطف پروردگار باعث شده که امسال انارهای عرب‌رودبار پرآب و شیرین باشند. این حرف تمام باغداران سیروانی است که صورتشان از خوبی محصول امسال مثل خود انارها گل انداخته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام گفت: کل باغات انار استان ۳۰۰ هکتار است که حدود ۱۰۰ هکتار آن در شهرستان سیروان و منطقه عرب‌رودبار قرار دارد.

سید محمدتراب میری افزود: می توان گفت این منطقه قطب تولید انار استان است.

وی گفت: برداشت یاقوت های سرخ تا اواخر آبان ماه ادامه دارد و پیش بینی شده که بیش از یک هزار تن انار برداشت و روانه بازارهای مصرف شود.

مرد و زن در کنار هم آواز می‌خوانند و انار می‌چینند و در صندوق کرده و می‌فروشند اما اگر چه راضی هستند، ولی می‌شود فهمید که از خام‌فروشی انار ناراضی هستند. یعنی این که انار را از شاخه می‌چینند و در صندوق می‌کنند و می‌فروشند و در این میان بدون صنایع تبدیلی، سود چندانی عایدشان نمی‌شود.

ایجاد صنایع تبدیلی انار که می‌توان حداقل هشت محصول از آن به دست آورد در ایلام هنوز عملی نشده است و متقاضیانش هنوز در مرحله اداری هستند.

احمد محمدی، مدیر جهاد کشاورزی سیروان در این باره اظهار داشت: در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی متقاضیانی داریم که در حال انجام کارهای اداری هستند و قطعا برای سنوات آینده در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی اشتغال و تولید را خواهیم داشت.

شایسته است که تیم اقتصادی استانداری ایلام که با ابتکار صدور طرح‌های بی‌نام سعی در کم کردن پروسه اداری و سرعت بخشیدن به روند توسعه استان دارد، به این موضوع ورود کرده و متقاضیان دارای اهلیت را شناسایی و به آن‌ها برای ایجاد صنایع تبدیلی انار کمک کند.

اخبار کردپرس را در سایت جدید دنبال کنید