سرویس ایران
آخرین خبرهای ایران
انتشار:  چهارشنبه 16 آبان 1397  ::  09:28   

کُردپرس گزارش می دهد؛

انتخابات میان دوره ای؛ دموکرات و جمهوری خواه ، دو روی یک سکه

سرویس ایران- تغییر کرسی های مجلس نمایندگان آمریکا از جمهوری خواهان به نفع دموکرات ها ، چیز  زیادی از سیاست های کاخ سفید علیه جمهوری اسلامی نمی کاهد ، تنها نوع سیاست گزاری های خصمانه متفاوت می شود.

به گزارش کُردپرس، انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا که قرار است 6 نوامبر برگزار شود، سرنوشت 35 کرسی از 100 کرسی مجلس سنا و تمامی 435 کرسی مجلس نمایندگان را تعیین خواهد کرد، هم‌اکنون اکثریت مجلس نمایندگان با 235 کرسی در اختیار جمهوری خواهان قرار دارد و در مقابل دموکرات ها 193 کرسی در اختیار دارند.

گفتنی است؛ نتایج این انتخابات برای آینده ریاست جمهوری دونالد ترامپ و همچنین برای برنامه‌های قانونگذاری احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه اهمیت بسیاری خواهد داشت از این رو دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هشدار داده اگر دموکرات ها کنترل کنگره را به دست بگیرند، ویرانی به بار می آورند. به نظر نگرانی او از انتشار نظرسنجی‌هایی است که نشان می‌دهد اکثریت مجلس نمایندگان در انتخابات آینده به دست رقبایش می‌افتد.

بازی آمریکایی باز و کبوتر

انتخابات پیشروی کنگره آمریکا تاثیری در روند سیاست کلان کاخ سفید نسبت به ایران ندارد.دولت آمریکا اعم از دموکرات و جمهوری‌خواه، جمهوری اسلامی را برای خود تهدید جدی تلقی می‌کنند به این معنی که وجود جمهوری اسلامی را برای منافع خود در خاورمیانه را یک تهدید می‌دانند.تنها نحوه مقابله دموکرات‌ها و جمهوری خواهان با ایران به عنوان یک تهدید متفاوت است.در این باره اردشیر نوریان ، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس  شورای اسلامی، معتقد است: در مورد نحوه مقابله با این تهدید بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان تفاوت وجود دارد، لذا به هم خوردن ترکیب کنگره آمریکا از این جهت می‌تواند در اتخاذ روش‌های مقابله با تهدید (جمهوری اسلامی ایران) تفاوت‌هایی ایجاد کند. وی افزود: با تغییر ترکیب کنگره آمریکا و قدرت گرفتن دموکرات‌ها، سیاست آمریکا در مورد ایران دوستانه یا صلح آمیز نخواهد شد اما مانع بروز رفتارهای نسنجیده، غیرقابل پیش‌بینی و کاملا خلاف عرف و قوانین بین‌المللی می‌شود؛ رفتارهایی که از سوی ترامپ بی محابا و بدون هیچ مانع را شاهد هستیم.

اتخاذ سیاست های ضد ایرانی توسط دموکرات ها و جمهوری خواهان

قاعدتا با افزایش کرسی دموکرات‌ها در کنگره نباید منتظر  تغییر جوهری در سیاست های دولت آمریکا بود. تغییر ترکیب کنگره آمریکا و افزایش کرسی دموکرات‌ها در شکل دهی افکار عمومی بخشی از آمریکا نیز موثر است اما تفاوت جوهری اتفاق نخواهد افتاد.ترامپ نیز به جهت جلوگیری از رفتارهای غیرقابل پیش‌بینی و خصمانه آشکار خود از قرار گرفتن دموکرات‌ها بر کرسی کنگره آمریکا احساس نگرانی کرده است. بر اساس آمارهای مطرح نیز اکثریت مردم از عملکرد خودسرانه ترامپ ناراضی هستند لذا در انتخابات میان دوره‌ای کنگره میزان محبوبیت و رضایت از عملکرد رئیس جمهور موثر است.

اخبار کردپرس را در سایت جدید دنبال کنید