سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  چهارشنبه 16 آبان 1397  ::  13:15   

دلایل تعیین جایزه از سوی آمریکا برای شناسایی رهبران ارشد پ.ک.ک

سرویس جهان- تحلیلگر مرکز سیاستگذاری دو حزبی آمریکا می گوید آمریکا برای فرو نشاندن خشم ترکیه از حمایت واشنگتن از نیروهای کرد سوریه، اقدام به تعیین جایزه برای تعقیب رهبران ارشد پ.ک.ک کرده است.

 

به گزارش کردپرس، دولت آمریکا که گاه و بی گاه از دولت ترکیه در مقابل حزب کارگران کردستان ترکیه حمایت کرده است، اخیرا 12 میلیون دلار برای کشف محل استقرار و یا شناسایی سه رهبر ارشد پ.ک.ک به نام های جمیل بایک، مراد قرایلان و دوران کالکان اختصاص داده است.

بیشتر کارشناسان این اقدام آمریکا را در راستای تلطیف رابطه تنش آلود دو کشور دانسته اند که بیشتر به خاطر حمایت واشنگتن از نیروهای کرد سوریه موسوم به ypg  بوده و ترکیه ادعا می کند نیروهای کرد سوریه، شعبه سوری پ.ک.ک هستند و نباید آمریکا از آنها حمایت کند.

نیکولاس دانفورث، تحلیلگر مرکز سیاستگذاری دو حزبی آمریکا درباره دلیل تعیین جایزه از سوی آمریکا برای تعقیب رهبران ارشد پ.ک.ک به سایت المانیتور گفته است آمریکا مرتبا، اگر نه به صورت منسجم، برای از بین بردن خشم ترکیه ناشی از حمایت واشنگتن از نیروهای کرد سوریه موسوم به YPG تلاش کرده است. حمایت اخیر آمریکا از ترکیه در مقابل پ.ک.ک و تعیین جایزه رای بازداشت رهبران ارشد پ.ک.ک در همین راستا است.

وی افزود: در حال حاضر ترکیه فشار زیادی روی کردهای سوریه آورده است و مواضع آنها را گلوله باران کرده است.  آمریکا با این اقدام خواسته است بدون این که امتیازی به ترکیه در سوریه بدهد، خشم این کشور را از حمایت واشنگتن از کردهای سوریه فرو بنشاند.

کد خبرنگار: 40101

اخبار کردپرس را در سایت جدید دنبال کنید

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#آمریکا
#کردها
#پ.ک.ک