سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  پنج‌شنبه 17 آبان 1397  ::  07:12   

کارشناس مسائل بین الملل در گفت و گو با کُردپرس مطرح کرد؛

احتمال حمله زمینی ترکیه به مناطق کُردی شمال سوریه وجود دارد

سرویس سوریه- کارشناس مسائل بین الملل معتقد است احتمال آن می رود که دوباره معامله هایی که قبلا بر سر کُردها در عفرین روی داد، در چنین منازعاتی که صورت گرفته دیر یا زود در باره شرق فرات و شمال سوریه نیز رخ دهد.

اژدر پیری کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به حملات توپخانه ای اخیر ترکیه در شمال سوریه ، اظهار کرد:با رصد تحرکات اخیر ارتش ترکیه در خاک سوریه به ویژه درگیری‌های جسته و گریخته با نیروهای کُرد در سرکانی و سخنان چند روز پیش رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان  در نشست پارلمانی حزبش، گمانه زنی ها در عزم راسخ حمله این کشور به کوبانی قوت گرفته و احتمال این می رود که این بار حکومت ترکیه بدون نیاز به تروریست های تحت کنترل خود با نیروهای دموکراتیک سوریه به رهبری کُردها وارد جنگ تازه ای شود.

وی افزود: به نظر نمی رسد هدف ترکیه از حمله به شرق فرات تنها هدف قرار دادن نیروهای کُرد مدافع خلق باشد. آنچه که اردوغان و همراهانش به دنبال آن هستند احاطه کامل بر هر سه کانتون کُردی و اخراج کامل نیروهای دموکراتیک سوریه از منبج و تثبیت موقعیت کنونی ترکیه در خاک سوریه است. این کارشناس مسائل سیاسی با بیان‌این‌مطلب که ترکیه قصد پایان دادن‌ به حاکمیت کُردی در شمال سوریه را دارد،اذعان کرد: دولت ترکیه خوب به این امر واقف است اگر در حال حاضر نتواند نیروهای دموکراتیک سوریه را از شرق فرات خارج کند با تمام شدن کامل قائله داعش و قدرت گرفتن مبارزین کُرد دردسرهایش دوچندان خواهد شد. 

وی تصریح کرد:در حال حاضر حملات ترکیه به شرق فرات با احتیاط کامل صورت می‌گیرد. ترکیه قصد ندارد حساسیت نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین المللی رو محک بزند به همین دلیل به صورت جسته و گریخته اقدام به توپ باران مناطقی از سرکانی، کوبانی و دیگر مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه می کند. اما کاملا روشن است که حکومت ترکیه حضور نیروهای کُرد که وابستگی ایدئولوژکی با حزب کارگران کردستان را دارد، تحمل نخواهد کرد و با اقدامات این چنینی قصد دارد امریکا را تحت فشار قرار داده تا حداقل بتواند سیستمی که در منبج برقرار خواهد شد، در شرق فرات نیز پیاده کند.

پیری با اشاره به موضع آمربکا در قبال تحرکات ترکیه،توضیح داد: به هر حال تا به کنون نیروهای امریکایی به جز گشت زنی مشترک با نیروهای دموکراتیک سوریه هیچ  اقدام و موضع شفاف نگرفته‌اند که بتوان از آن به عنوان حمایت همه جانبه نیروهای آمریکایی یا ائتلاف بین المللی از کُردها در قبال حملات ترکیه نام برد. 

وی خاطرنشان کرد:احتمال آن می رود که دوباره معامله هایی که قبلا بر سر کُردها در عفرین روی داد، در چنین منازعاتی که صورت گرفته دیر یا زود در باره شرق فرات و شمال سوریه نیز رخ دهد.

اخبار کردپرس را در سایت جدید دنبال کنید