سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  پنج‌شنبه 17 آبان 1397  ::  12:52   

نماینده ارومیه؛

رییس جمهور به دلیل شکست برنامه‌های ستاد احیا از دریاچه ارومیه بازدید نمی‌کند

سرویس آذربایجان غربی- نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: عدم بازدید رییس جمهور از دریاچه ارومیه در سفر استانی به آذربایجان‌غربی، نشان از شکست برنامه‌ها و سیاست‌های ستاد احیای دریاچه است.

به گزارش کردپرس، نادر قاضی پور نماینده ارومیه در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به سفر آتی رییس جمهور به آذربایجان‌غربی در این خصوص اظهار داشت: ستاد احیای دریاچه ارومیه، ستادی ناموفق است که بنده آن را ستاد مرگ آذربایجان نامگذاری کرده‌ام، متاسفانه برخی‌ها در پایتخت از ساختمان‌های مجلل و شیشه‌ای اقدام به تصمیم‌گیری نسبت به احیای این دریاچه می‌کنند که به نوعی می‌توان گفت نتایج این اقدام فقط شکست برنامه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه را به دنبال داشته است.

وی ادامه داد: عدم بازدید از دریاچه ارومیه در برنامه‌ سفر رییس جمهور به آذربایجان‌غربی که در آینده نزدیک انجام می‌شود، خود گواه این موضوع است که با وجود صرف هزینه‌های بسیار زیاد، احیای این دریاچه به شکست انجامیده زیرا آنان که باید در تصمیم‌گیری نجات دریاچه سهیم باشند در راس امور این ستاد قرار داده نشده‌ اند.

قاضی پور افزود: به صراحت می توان گفت که تیم احیای دریاچه ارومیه در این پروژه حساس شکست خورده‌اند و رییس جمهور نیز مایل به اعلام رسمی شکست این تیم نیست، اما ما به خوبی این را درک کرده‌ایم که بعضی‌ها مردانگی و شجاعت گفتن کلمه شکست را ندارند.

نماینده ارومیه افزود: در سفر رییس جمهور نیز بنده از ایشان درخواست خواهم کرد که ریاست احیای دریاچه ارومیه را به وزیر نیرو و یا استاندار آذربایجان‌غربی واگذار کنند چون در صورتی که این مهم صورت گیرد ما می‌توانیم با برگزاری جلسات و پرسش و پاسخ‌های مستمر، گام‌های موثرتری را در راستای احیای دریاچه، برداریم.

قاضی‌پور خاطر نشان کرد: در حال حاضر به بهانه احیای دریاچه ارومیه، تمامی بخش‌های توسعه‌ کشاورزی، صنعتی و نیمه‌صنعتی استان به کما رفته‌اند، در صورتی که اگر این ستاد به خود مسئولان استان واگذار شود می‌توان به احیای سریع‌تر این دریاچه و در نهایت فعالیت و حیات دوباره تمامی بخش‌های تولیدی، صنعتی و کشاورزی استان امیدوار بود.

وی همچنین از نحوه صرف بودجه اختصاص یافته احیای دریاچه توسط این ستاد انتقاد کرد و گفت: بنده معتقدم که بودجه احیای دریاچه ارومیه به طور دقیق پرداخت شده به طوری‌که در سال‌ گذشته بودجه عمرانی کشور 17 درصد و بودجه احیای دریاچه ارومیه 30 درصد اختصاص داده شد، اما موضوع اصلی حیف و میل این بودجه‌ها توسط ستاد احیا است که شدیدا در این خصوص از اعضا ستاد انتقاد دارم.

قاضی پور تصریح کرد: البته باید گفت در این خصوص سازمان بازرسی کل استان وارد عمل شده و در حال اجرای اقدامات مقتضی نسبت به شفاف‌سازی صرف بودجه‌های کلان احیای دریاچه ارومیه است.

وی با بیان اینکه تامین بودجه ستاد احیای دریاچه ارومیه از مجاری مختلف صورت می‌گیرد، در خصوص شبهه اخذ و صرف شده توسط یکی از این بودجه‌ها، گفت: بودجه احیای دریاچه ارومیه از چند مسیر تامین می‌شود از جمله صندوق توسعه ملی ارز که بالاترین میزان بودجه را به صورت ارزی تامین می‌کند، بودجه کشوری که توسط وزارت نیرو، وزارت کشور و وزارت جهادکشاورزی صورت می‌گیرد و همچنین بخشی نیز از محل اقدامات محلی-استانی تامین می‌شود، اما یک بخش مهم دیگر که متاسفانه هنوز در خصوص آن شفاف‌سازی صورت نگرفته است، دریافت کمک های خارجی بوده که سندی در این خصوص ارائه نشده است.

پیشتر نیز جلال محمود زاده نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی در انتقاد از عملکرد ستاد احیاد دریاچه ارومیه  به کردپرس گفته بود؛ متاسفانه این ستاد به محلی برای حقوق مزایای افرادی تبدیل شده که تا کنون حتی یک بار هم از استان آذربایجان غربی دیدن نکرده اند و از نزدیک با وضعیت این استان آشنایی ندارند. این افراد بهتر است در خصوص پولهای کلانی که به نام ستاد احیای دریاچه ارومیه اخذ می کنند اما آن را در ماموریت های خارج از کشور یا حقوق و مزایای افرادی در دانشگاه شریف هزینه می کنند، پاسخگو باشند.

اخبار کردپرس را در سایت جدید دنبال کنید