سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  جمعه 18 آبان 1397  ::  08:41   

به تأسی از فرهنگ اربعین؛

راهپیمایی مردم ایلام در عزای امام رضا(ع) برگزار شد

سرویس ایلام -  به تأسی از فرهنگ اربعین، چند سالی می‌شود که مردم استان ایلام از بخش‌های سراب میمه و پهله‌ی زرین‌آباد در روز شهادت امام رضا(ع) با پای پیاده به سمت حرم امام‌زاده سیدفخرالدین(ع) حرکت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، پیاده‌روی روز شهادت امام رضا(ع) به سنتی پایدار در استان ایلام تبدیل شده است. از جای جای استان ایلام، مردم خود را به یکی از 2 بخش سراب میمه یا پهله‌ی زرین‌آباد می‌رسانند تا در این راهپیمایی دل خود را به محبت آل‌الله گره بزنند و شفاعت آنان را ذخیره‌ی آخرت خود کنند.

امام‌زاده سیدفخرالدین محمد(ع) که برادر سلطان خراسان است، در روز شهادت امام رضا(ع) ملجأ و مقصد دلدادگان اهل بیت عصمت و طهارت است. اهالی بومی منطقه از شش ماه قبل از فرا رسیدن این روز برنامه‌های خود را تنظیم می‌کنند که بتوانند در این مسیر عاشقی گام بردارند.

این عشق، پیر و جوان و کودک و زن و مرد نمی‌شناسد. همه از ساعت شش صبح راه خود را آغاز می‌کنند. بیرق‌ها افراشته می‌شود و صدای لبیک یا حسین(ع) و لبیک یا علی(ع) آن‌ها کوهستان و جاده‌های پرپیچ و خمش را لبریز محبت می‌کند.

اربعین و فرهنگ غنی حسینی و مهدوی آن کار خودش را کرده است و ایلامیان هر چند کیلومتر موکب‌های کوچکی برپا کرده‌اند و با شربت و شیرینی و نذورات مردمی از زوار پذیرایی می‌کنند. گاهی هم بوی کباب گوشت و مرغ به مشام می‌رسد و دم ظهر با غذای نذری از مردم پذیرایی می‌شود. موکب‌داران از ساعت چهار صبح به محل‌های در نظر گرفته شده می‌روند و خود را برای خدمت به زائرین آماده می‌کنند.

حجت‌الاسلام موسوی، امام جمعه دهلران درباره این راهپیمایی اربعین گونه گفت: چندین سال است که این 2 بخش ولایتمدار برای عرض ارادت و عزاداری به ساحت مقدس علی ‌بن موسی‌الرضا(ع) این برنامه‌ی بسیار معنوی را انجام می‌دهند.

سید حسینعلی موسوی، فرماندار دهلران نیز قول داد: چون این حرکت مردمی به تازگی و چند سالی است که آغاز شده است، ما نیز سعی خواهیم کرد که مسائل و مشکلات پیش روی آن را رفع کنیم.

اخبار کردپرس را در سایت جدید دنبال کنید