سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  جمعه 18 آبان 1397  ::  18:30   

خوانش های مختلف درباره تعقیب فرماندهان پ.ک.ک از سوی آمریکا

سرویس جهان- برخی کارشناسان و فعالان سیاسی، تعیین جایزه از سوی آمریکا برای دستگیری رهبران پ.ک.ک را اقدام جدی این کشور در همکاری با ترکیه برای مقابله با پ.ک.ک دانسته اند که بر روند صلح تاثیر منفی خواهد گذاشت.
 

به گزارش کردپرس، متیو پالمر، معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا، روز سه شنبه گذشته پس از دیدار با مقامات ترکیه اعلام کرد وزارت خارجه کشورش 12 میلیون دلار برای تعقیب و شناسایی محل استقرار سه تن از فرماندهان و رهبران ارشد پ.ک.ک که در طی چهل سال گذشته با دولت ترکیه درگیر جنگ بوده، اختصاص داده است. این مسئله بازتاب زیادی از جمله در ترکیه و در میان گروه های مختلف کردی منطقه داشته است.

هر چند دولت ترکیه از این اقدام آمریکا استقبال کرده است اما تاکید کرده است این اقدام خیلی وقت پیش باید انجام می شد و این مسئل باعث نمی شود ترکیه از همکاری آمریکا با کردهای سوریه چشم پوشی کند.

در این رابطه، جیران اوزجان، نماینده حزب کردگرای دموکراتیک خلقهای ترکیه در آمریکا که از سوی ترکیه متهم به همکاری با پ.ک.ک شده و بسیاری از رهبران آن در زندان به سر می برند، معتقد است پیشنهاد پرداخت پول از سوی آمریکا برای بازداشت رهبران ارشد پ.ک.ک نشانه حمایت روشن و آشکار واشنگتن از رویکرد نظامی ترکیه علیه کردها است.

وی به VOA گفته است «روند صلح ترکیه فرصت مناسبی برای پایان دادن به مرگ غیرنظامیان بود. آمریکا از آن حمایت می کرد. بنابر این، ما از آمریکا می خواهیم که از اهرم های خود علیه ترکیه استفاده کند تا دولت ترکیه را به مذاکره دوباره با پ.ک.ک ترغیب کند.»

عمبرین زمان، ستون نویس المانیتور معتقد است : « به طور کلی، هدف قرار گرفتن رهبران ارشد پ.ک.ک از سوی آمریکا ادامه حیات را برای پ.ک.ک مشکل تر می کند. زیرا این گروه کردی در ترکیه برای کسب مشروعیت و خارج ساختن خود از لیست سازمان های تروریستی تلاش می کند.»

وی تاکید کرد اقدام اخیر ترکیه بد جوری به پ.ک.ک ضربه می زند. این اقدام شکست بزرگی برای این گروه محسوب می شود زیرا پ.ک.ک تلاش کرده است در چشم جهانیان خود را یک سازمان سیاسی مشروع نشان دهد.»

اما خانم زمان بر این باور نیست که تعیین جایزه از سوی آمریکا برای تعقیب سران پ.ک.ک، به روند صلح ترکیه با کردها آسیب می زند زیرا رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه از قبل هم رویکرد سختی در قبال حزب کردی دموکراتیک خلقها در پیش گرفته است.

وی تاکید کرد « من فکر می کنم رجب طیب اردوغان تصمیم جدی برای متوقف کردن روند صلح و همراهی با ناسیونالیست ها و دولت باغچه لی، رهبر حزب افراطی حرکت ملی گرفته است و هیچ نشانه ای از تغییر این روند از سوی اردوغان وجود ندارد.»

برخی فعالان سیاسی کُرد با توجه به این که آمریکا قبلا هم با ترکیه در مورد مقابله با پ.ک.ک همکاری کرده است، این اقدام تازه آمریکا را چندان تاثیرگذار نمی دانند. اما هوشنگ اوسه، فعال سیاسی امور کردها معتقد است اقدام اخیر امریکا نقطه عطفی از سوی این کشور در همکاری با ترکیه بر ضد پ.ک.ک محسوب می شود. او معتقد است که این اقدامی سمبولیک برای راضی کردن ترکیه نیست. اختصاص پول از بودجه آمریکا برای مقابله با پ.ک.ک موضوعی جدی است.

وی بر این باور است که نیت آمریکا از این کار حل مسئله کردها در ترکیه است زیرا با این کار به دنبال خلع سلاح پ.ک.ک و تلاش جدیدی برای حل مسئله کردها در ترکیه است.

مقامات ترکیه تعیین جایزه از سوی آمریکا برای شناسایی و احتمال بازداشت رهبران پ.ک.ک را مثبت اما دیروقت تلقی کرده اند. آنها معتقدند که نیروهای کرد سوریه موسوم به YPG نیز که آمریکا از آنها حمایت می کند و سلاح در اختیار آنها قرار می دهد، گروهی تروریستی هستند که وابسته به پ.ک.ک بوده و واشنگتن باید از حمایت از آنها نیز دست بر دارد.

اما آمریکا که از نیروهای کرد سوریه به عنوان پیاده نظام در جنگ زمینی با داعش در سوریه استفاده کرده، استدلال ترکیه را نمی پذیرد و تاکنون از همسان دانستن پ.ک.ک و YPG خودداری کرده است.

جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه این هفته اعلام کرد آمریکا نگرانی های ترکیه را در مورد ارتباط میان این دو گروه کردی ترکی و سوریه درک می کند اما از نظر آمریکا، نیروهای کرد سوریه تروریست نیستند.

برخی تحلیلگران معتقدند آمریکا با تعیین جایزه برای تعقیب رهبران پ.ک.ک خواسته است بدون دادن امتیازی در سوریه به ترکیه، از فشار ترکیه بر کردهای سوریه بکاهد و گلوله باران مواضع نیروهای کرد سوریه از سوی آنکارا را متوقف کند.

کد خبرنگار: 40101

اخبار کردپرس را در سایت جدید دنبال کنید

برچسب‌ها:
#ترکیه
#پ.ک.ک
#آمریکا
#کردها