سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  شنبه 19 آبان 1397  ::  12:07   

سنندج میزبان نخستین جشنواره و نمایشگاه منطقه ای رسانه‌های کُردی

سرویس کردستان- مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان از برگزاری جشنواره و نمایشگاه رسانه‌های کُردی در حوزه مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه های خبری ویژه استان‌های کُردنشین کشور همزمان با نیمه دوم اسفند سال جاری در سنندج خبر داد.

به گزارش کرد پرس به نقل از  روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان، جلال قلعه شاخانی  گفت: خانه مطبوعات استان کردستان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان با حمایت معاونت امور مطبوعاتی و  اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری استانداری کردستان، نخستین جشنواره رسانه‌های کُردی را در دو بخش زبان کُردی و فارسی به میزبانی شهر سنندج برگزار می کند.

وی حمایت از نشریات محلی و رسانه‌ های مکتوب و نوشتاری را یکی از اولویت‌ های اصلی کشور در حوزه فرهنگ و اطلاع‌رسانی اعلام کرد و افزود: امروزه با گسترش روزافزون شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی، تلاش در جهت حمایت از نشریات در اولویت سیاست‌های معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان اضافه کرد: در همین راستا برگزاری جشنواره منطقه‌ای به میزبانی کردستان با گرد هم آوردن فعالان مطبوعاتی و خبرگزاری‌های کُردی، می‌تواند در جهت اعتلای این حوزه و ارزیابی کیفی آنان موثر و مفید باشد.

قلعه شاخانی به بخش اصلی جشنواره اشاره کرد و گفت: این جشنواره در 7 بخش شامل  سرمقاله و یادداشت، خبر ، گزارش، مصاحبه، تیتر، طراحی و صفحه‌آرایی و  طنز و کاریکاتور  برگزار می شود.

وی با اشاره به  محورهای جشنواره اذعان کرد: وحدت، همگرایی و انسجام ملی ، هویت، فرهنگ و ادبیات کُردی ، فرصت‌ها و تهدیدهای پایگاه‌های خبری و فضای مجازی ، کردستان، توسعه و اقتصاد پایدار ،  محیط زیست و سلامت ،  ورزش و تندرستی و آسیب‌های اجتماعی از جمله محورهای است که برای نخستین جشنواره و نمایشگاه منطقه ای رسانه‌های کُردی پیش بینی شده است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان، بخش یادداشت، گزارش تحلیلی و مصاحبه با موضوع شعار سال و حمایت از کالای ایرانی، بخش نشریات دانشجویی و نشریات تخصصی و دانشگاهی ویژه استان کردستان به زبان کردی و فارسی را از بخش های جنبی این دوره از نخستین جشنواره و نمایشگاه منطقه ای رسانه‌های کُردی اعلام کرد.

وی به  شرایط شرکت در جشنواره اشاره کرد و افزود: آثار ارسالی می‌باید از تاریخ 30 آذر سال 95 لغایت 30 آذر سال جاری در مطبوعات محلی و خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و ایلام منتشر شده باشند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان ابراز داشت: روزنامه‌نگاران شاغل و آزاد استان‌های کُردنشین که در مطبوعات غیرسراسری (منطقه‌ای، استانی و محلی) نمایندگی نشریات سراسری یا خبرگزاری‌ها و همچنین پایگاه‌های خبری استان فعالیت می‌کنند، می‌توانند در جشنواره شرکت کنند.

قلعه شاخانی، با بیان اینکه علاقه مندان در بخش اصلی و رقابتی جشنواره، تنها می تواند در دو بخش و هر بخش با 3 اثر در جشنواره شرکت کنند، اذعان کرد: آثار منتشر شده در رسانه‌های فاقد مجوز یا بولتن‌های داخلی، آثار فاقد نام نویسنده یا نام مستعار و آثار غیرمرتبط با حوزه جغرافیایی جشنواره، پذیرفته نخواهند شد.

به گفته وی، نمایشگاه مطبوعات و رسانه‌های کُردی استان‌های شرکت کننده به همراه رسانه‌های منتخب از اقلیم کردستان عراق نیز به مدت سه روز همزمان با جشنواره در شهر سنندج برگزار می‌شود.

قلعه شاخانی، تحکیم پایه‌های وحدت و همدلی با استفاده از فضای رسانه‌ای و تقویت مشترکات در مناطق کُردنشین به موازات تقویت وحدت اسلامی و ملی، شناسایی ظرفیت‌های نهفته استان‌های کُردنشین کشور و تلاش در راستای معرفی هر چه بهتر آنها، تلاش برای ارتقای ظرفیت‌های رسانه‌های مکتوب و خبرگزاری‌ها با هدف خدمت به فرهنگ و هنر بومی محلی در مناطق کُردنشین در راستای تقویت فرهنگ اسلامی و ایرانی، پاسداشت زبان و ادبیات کُردی در راستای عمل به فرامین رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) و کمک به توسعه فضای رسانه‌ای به ویژه روزنامه‌نگاری کُردی با هدف توسعه پایدار در استان‌های کُردنشین را از اجمله اهداف این جشنواره برشمرد.

 وی به گاه شمار جشنواره نیز اشاره کرد و افزود: فراخوان این جشنواره از 15 آبان سال جاری اعلام و علاقه مندان تا 10 دی ماه فرصت دارند آثار خود را برای شرکت در نخستین جشنواره و نمایشگاه رسانه‌های کُردی صرفاً از طریق سایت جشنواره به نشانی:   http://www.pressfestival.ir   ارسال کنند.

وی با بیان اینکه اختتامیه جشنواره و برگزاری نمایشگاه رسانه‌های استان‌های کُردنشین غرب کشور در نیمه دوم اسفند ماه 1397 در سنندج برگزار می شود، خاطر نشان کرد: علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با نشانی دبیرخانه جشنواره استان کردستان، سنندج، بلوار توحید، بلوار خلیفه میرزا آغه غوثی،  اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان در حوزه رسانه و مطبوعات و یا با شماره تلفن 33285070-087 تماس بگیرند.

اخبار کردپرس را در سایت جدید دنبال کنید