سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  شنبه 19 آبان 1397  ::  13:32   

کارشناسان مسائل کردها:

تعقیب پ.ک.ک از سوی آمریکا، خصومت ترکیه را متوقف نمی کند

سرویس جهان- برخی کارشناسان معتقدند که تعیین جایزه از سوی آمریکا برای بازداشت رهبران ارشد پ.ک.ک، مانع از ادامه خصومت ترکیه علیه کردها یا آمریکا نمی شود.

 

به گزارش کردپرس، دولت آمریکا 12 میلیون دلار برای کسب اطلاع از محل زندگی سه تن از رهبران و فرماندهان ارشد پ.ک.ک به نام های جمیل بایک، دوران کالکان و مراد قرایلان تعیین کرده است. آمریکا پ.ک.ک را در لیست گروههای تروریستی قرار داده است. ترکیه نیروهای کرد سوریه یا YPG را نیز وابسته به پ.ک.ک دانسته و خواستار قطع حمایت آمریکا از این گروه در سوریه شده است.

برخی کارشناسان معتقدند که آمریکا به این خاطر دست به تعقیب پ.ک.ک با اختصاص جایزه زده است تا ترکیه در مقابل از هدف قرار دادن دیگر گروه های کردی مانند نیروهای کرد سوریه دست بر دارد اما اقدام اخیر آمریکا مانع از دشمنی ترکیه با کردهای سوریه نخواهد شد.

دیوید رومانو، کارشناس مسائل کردها به ولادیمیر ویلگنبرگ، خبرنگار حوزه مسائل کردی گفته است اقدام عجیب آمریکا برای اختصاص جایزه در جهت بازداشت رهبران پ.ک.ک از خصومت ترکیه در قبال آمریکا نمی کاهد.

وی تاکید کرد خصومت حزب عدالت و توسعه ترکیه نسبت به آمریکا که از سال 2003 و بعد از به دست گرفتن حکومت در ترکیه توسط این حزب آغاز شد، تنها پس از گذشت سه سال از بازداشت عبدالله اوجالان، رهبر پ.ک.ک توسط آمریکا برای ترکیه شروع شد. اکنون زمان زیادی از آن موضوع گذشته و در حافظه ها باقی نمانده است. می بایست آمریکا افرادی را در لیست قرار می داد که آمریکاییها را هدف قرار می دهند، پ.ک.ک هیچ وقت از این اقدامات انجام نداده است.

الیزا مارکوس، کارشناس مسائل کردها و نویسنده کتاب خون و باور درباره فعالیت های پ.ک.ک نیز در صفحه توییتر خود پیرامون اقدام آمریکا برای تعیین جایزه جهت بازداشت رهبران ارشد پ.ک.ک نوشت: این اقدام آمریکا باعث نمی شود که ترکیه مطالبات خود را از آمریکا که عدم حمایت واشنگتن از نیروهای کرد سوریه است، تکرار نکند.؛ شاید آمریکا با این اقدام، مثل همیشه، زمان خریده باشد اما تعیین جایزه برای بازداشت رهبران پ.ک.ک یک عمل منفعلانه از سوی آمریکا است.

وی اشاره کرده است که این اقدام آمریکا به خاطر کاستن از فشار ترکیه بر کردهای سوریه است و نشان می دهد که سیاست آمریکا در قبال نیروهای کرد سوریه یا YPG تغییر نکرده است. سوال این است که درخواست بعدی ترکیه چه خواهد بود و آمریکا چگونه به آن پاسخ خواهد داد.

دیلیمان عبدالقادر، کارشناس مسائل کردها نیز به ویلگنبرگ گفته است آمریکا هیچ رویکرد خاصی نبست به پ.ک.ک ندارد. کردها باید روی رابطه آمریکا با نیروهای دموکراتیک سوریه که ارتباط دامنه داری به نظر می آید سرمایه گذاری کنند.

کد خبرنگار: 40101

اخبار کردپرس را در سایت جدید دنبال کنید

برچسب‌ها:
#ترکیه
#پ.ک.ک
#آمریکا
#کردها
#جمیل بایک
#دوران کالکان
#مراد قریلان