سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  شنبه 19 آبان 1397  ::  14:43   

کرد پرس گزارش می دهد

داستان پر غصه زمینگیر شدن سیب زمینی کاران کردستان

سرویس کردستان- سیب زمینی یکی از محصولات کشاورزی استان کردستان است که تولید و عرضه آن به بازار در شرایط عادی و نبود مشکلات اظطراری هم با معضلاتی روبرو است. امسال اما سیب زمینی کاران کردستان کمرشان زیر بار مشکلاتی مضاعف بر دردسرهای عادی شان خمیده است که اگر چاره جویی فوری برای آن صورت نگیرد؛ ممکن است بسیاری از آنان دیگر نتوانند کمر راست کنند.

به گزارش کرد پرس، محصول سیب زمینی استان کردستان به دلیل شرایط آب و هوایی استان معمولا دیرتر از سایر استان ها مانند همدان و اردبیل و ... برداشت می شود. این موضوع امسال تبدیل به معضلی مهم برای آنان شده است به طوری که کشاورزان سایر استان ها محصول خود را به بدون هیچ محدودیتی صادر کردند یا با قیمت های بالا در بازار داخلی به فروش رساندند، اما در زمان برداشت این محصول در استان کردستان دستور ممنوعیت صادرات آن برای مدیریت بازار داخل بدون حمایت های تشویقی از کشاورزان صادر شد. در پی این ابلاغ؛  قیمت ها هم در بازار داخلی به نرخی معادل کم تر از هزینه تمام شده برای کشاورزان سقوط کرد. در حال حاضر بیش از 100 هزار تن سیب زمینی کردستان در انبارها ذخیره شده بدون اینکه کشاورزان بتوانند آن را حتی به قیمت تمام شده در بازار عرضه کنند. این محصول فساد پذیر بوده و نبود امکانات زیر ساختی مانند سرد خانه مجهز در استان به تهدیدی تبدیل شده و حتی بسیاری از کشاورزان از برداشت باقی مانده محصول خود منصرف شده اند. این در حالی است که بر اساس تایید مراجع نظارتی سیب زمینی تولید شده در دشت های دهگلان و قروه و سایر نقاط استان کردستان از جمله با کیفیت ترین محصولات کشور به شمار می آید. این بی ثباتی در تولید یک محصول مهم کشاورزی نشان می دهد سیاست های بخش کشاورزی به صورت جدی نیازمند بازنگری است. تولید محصول سیب زمینی علاوه بر آب بری، نیازمند هزینه های گزاف دیگری است و اینگونه بازی کردن با سرنوشت کشاورزان با هیچ از سیاست های کلی اقتصادی خصوصا سیاست های اقتصاد مقاومتی همخوانی ندارد.

شایعات ناصواب

کشاورزان سیب زمینی کار کردستان در گیر حساب و کتاب برای سر به سر شدن هزینه هایشان بودند، که ناگهان یک کلیپ تلویزیونی از صدا و سیمای یکی از مراکز استان های همجوار پخش و به سرعت در فضای مجازی دست به دست شد و این کلیپ بیش از پیش خون به جگر این قشر زحمتکش کرد. در این کلیپ خبرنگار رسانه ملی بدون ارایه اسناد و مدارک معتبر و مورد تایید نهادهای ذی صلاح ادعا کرد، «میزان نیترات باقی مانده در محصول سیب زمینی بالا و این ماده غذایی سرطان زا است!» این در حالی است که دانشگاه علوم پزشکی و سازمان جهاد کشاورزی و سایر نهادهای مسئول به صراحت سالم بودن سیب زمینی تولیدی در کردستان را تایید کردند. اما تیغ شایعات معمولا برنده تر است و متاسفانه این بار «رسانه ملی» مبدا و منشاء ساخته و پرداخته کردن این شایعه است. شایعه ای که هر چند کل محصول سیب زمینی در کشور را هدف گرفته بود اما در نهایت تیرش تنها به قلب سیب زمینی کاران کردستان خورد!

ممنوعیت صادرات

یکی دیگر از مشکلاتی که ناگهان بر سر سیب زمینی کاران کردستان آوار شد، ممنوعیت صادرات این محصول با یک بخشنامه خلق الساعه از سوی ستاد تنظیم بازار بود. کشاورزان بر این باورند اگر ادعای رسانه ملی صحیح است « مال بد بیخ ریش صاحبش» پس اجازه صادرات آن داده شود. در غیر این صورت دولت یا باید فکری برای ضرر و زیان کشاورزان بکند یا اینکه صادرات آن را مجدد امکان پذیر کند. عمده این محصول در کردستان سال های قبل صادر می شد. اکنون اما علاوه بر جلوگیری از صادرات،  قیمت در بازار داخلی هم به حدی پایین تر از قیمت تمام شده کشاورزان رسیده است.

ضعف صنایع فرآوری

داستان محرومیت های استان کردستان سری دراز دارد و یکی هم اینکه این استان با وجود تولید سالانه بیش از 300 هزار تن سیب زمینی با کیفیت، از وجود کارخانجات فرآوری مانند تولید چیپس و خلال و .... هم محروم است و این مشکل خود علاوه بر اجبار کشاورزان به خام فروشی، در چنین شرایط سختی بیشتر نمود پیدا می کند. برای تولید این محصول هزینه های گزافی صرف شده است. در واقع ایجاد مشکل برای کشاورزان یک ضایعه ملی است. در شرایطی که مردم در حال تحمل فشار تحریم های ظالمانه آمریکا هستند و اقتصاد کشور در یک جنگ تمام عیار درگیر شده است اینگونه برخورد از سوی نهادهای مسئول و تصمیم سازان دولتی، به نظر نوعی خود زنی است. کشاورزان کردستان درخواست شان ساده است: «دردشان را درمان کنید قبل از اینکه زمین ها و زراعت شان را رها کرده و به حاشیه شهرها پناه ببرند.»

اخبار کردپرس را در سایت جدید دنبال کنید