سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  شنبه 19 آبان 1397  ::  18:31   

احمد حاجی رشید، نماینده‌ مجلس عراق در مصاحبه اختصاصی با کردپرس:

در لایحه‌ بودجه‌ 2019 عراق به‌ اقلیم کردستان اجحاف شده‌ است

سرویس عراق و اقلیم کردستان – نماینده‌ مجلس عراق از فراکسیون جماعت اسلامی کردستان در گفتگو با کردپرس، ضمن تشریح سهم تعیین شده‌ برای اقلیم کردستان در لایحه‌ بودجه‌ 2019 عراق بر غیرقانونی تعیین این میزان تأکید کرد.

کردپرس: سهم بودجه‌ ای اقلیم کردستان از بودجه‌ سالانه‌ عراق یکی از موارد مورد اختلاف میان اربیل و بغداد طی دو سال اخیر بوده‌ است. بر اساس توافق های پیشین میان دولت اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق پس از تشکیل حکومت جدید در این کشور در سال 2003، سهم کردستان از بودجه‌ سالانه‌ کشور، 17 درصد بود؛ بودجه‌ ای چشمگیر برای سه‌ استان که‌ در مقطعی در کنار سرمایه ‌گذاری های خارجی و درآمدهای داخلی، رشد اقتصادی این اقلیم را به‌ شیوه‌ ای باورنکردنی سرعت بخشید. دولت عراق در پی تنش های روی داده‌ میان اربیل و بغداد در سال 2017 و تحت تاثیر فشار مخالفان سهم 17 درصدی اقلیم کردستان از بودجه‌ کشور، این میزان را در بودجه‌ سال 2018 به‌ 12.67 درصد کاهش داد. مسئله‌ ای که‌ اعتراض شدید کردها را به‌ دنبال داشت، اما این اعتراضات هیچ تاثیری در بر نداشت. دولت جدید عراق نیز لایحه‌ بودجه‌ سال 2019 را تقدیم مجلس نمایندگان کرد و در لایحه‌ جدید نیز هیچ تغییری در سهم اقلیم کردستان ایجاد نشده‌ است و همان 12 درصد سال قبل تعیین شده‌ است. مقامات سیاسی اقلیم کردستان اعلام کرده اند که در صورت تصویب لایحه پیشنهادی دولت این کشور در پارلمان، علاوه بر شکایت به دادگاه فدرال، پرونده سهم بودجه‌ را به سازمان ملل خواهند برد.  

کردها اعلام کرده‌ اند که‌ در لایحه‌ بودجه‌ 2019 عراق در حق آن ها بی‌انصافی شده است؛ بودجه بر اساس تراکم جمعیت تعیین شده است؛ این در حالی است که از سال 2003 به بعد، هیچ آمارگیری دقیقی در این ‌باره صورت نگرفته است.

فراکسیون های کردستانی در مجلس نمایندگان عراق بر لزوم ارجاع لایحه کنونی بودجه سال 2019 این کشور به دولت تأکید دارند و تصریح کرده‌ اند تصویب این لایحه‌ به معنای نقض قانون اساسی است.

خبرگزاری کردپرس به‌ منظور بررسی لایحه‌ بودجه‌ 2019 عراق، سهم اقلیم کردستان از آن، دلایل اعتراض کردها به‌ کاهش سهم آن ها از بودجه‌ و احتمالات پیش رو گفتگویی با احمد حاجی رشید رئیس فراکسیون جماعت اسلامی کردستان در مجلس عراق انجام داده‌ است که‌ در ادامه‌ می خوانید.

احمد حاجی رشید نماینده مجلس عراق از صاحب نظران در حوزه‌ اقتصادی و بودجه‌ می باشد و در دوره‌ پیشین مجلس عراق نیز دبیر کمیسیون دارایی بود.

مشروح مصاحبه‌ با احمد حاجی رشید نماینده‌ مجلس عراق:

کردپرس: لایحه بودجه سال 2019 عراق نسبت به سال قبل چه تغییراتی به خود دیده است و ارزیابی شما از آن چیست؟

احمد حاجی رشید: واقعیت این است که لایحه بودجه سال 2019 عراق که از سوی هیئت دولت به مجلس نمایندگان تقدیم شده است، از لحاظ متن و چارچوب تغییری نکرده است و فقط از لحاظ ارقام تغییراتی به خود دیده است. اگر مواردی از تغییرات را برشمارم می توان به هزینه ها اشاره کرد که به 142 تریلیون دینار  افزایش یافته است و همچنین در آمدها 105 تریلیون دینار و کسری بودجه سال 2019 نیز 26 تریلیون و 700 میلیارد دینار است و  سهم اقلیم کردستان در این لایحه بودجه نیز بر اساس 12.64 درصد‌ 9 تریلیون و 301 میلیارد دینار می باشد.

کردپرس: پیش از سال 2017 سهم اقلیم کردستان از بودجه عمومی عراق 17 درصد بود اما از سال قبل این میزان به 12.67 در صد کاهش یافت، برای سال 2019 هم اشاره کردید که بر همین اساس بودجه اقلیم کردستان تعیین شده است و این نیز مخالفت کردها را به دنبال داشته است، به عنوان فراکسیون های کردستانی آیا تلاشی برای افزایش این سهم به وضعیت سابق انجام داده اید یا با طرف های دیگر عراقی گفتگو داشته اید؟

احمد حاجی رشید: من در آخرین یادداشتم با اشاره بر این که مسئله بودجه مسئله ای ملی است و به همه مردم اقلیم کردستان ارتباط دارد بر وجود هماهنگی و همکاری همه جانبه با تمامی احزاب کردستانی  تأکید کرده و از همه احزاب و جریان های کردستانی درخواست کرده ایم با گفتگو و رسیدن به تفاهم و توافق همه اختلافات فی مابین در ارتباط با بودجه را حل و فصل نماییم و بتوانیم سهم اقلیم کردستان از بودجه سالانه عراق را که به 12 درصد کاهش یافته است به همان میزان قبل یعنی 17 درصد افزایش دهیم و امیدوارم به نتایج خوبی در این باره دست یابیم. واقعیت این است که تاکنون که با شما مصاحبه می کنم هیچ پیام و یا پاسخ مثبتی از سوی احزاب و جریان های کردستانی در این رابطه به من داده نشده است. باید منتظر باشیم ببینیم که آیا فراکسیون های کردستانی مجلس نمایندگان عراق طی این چند روز چه اقدامی در راستای رسیدن به اجماع در ارتباط با سهم اقلیم کردستان از بودجه سالانه انجام خواهند داد و آیا پاسخ مثبتی به درخواست ها برای اعلام موضع و اقدام مشترک با هدف تحقق حق قانونی مردم اقلیم کردستان از بودجه عراق خواهند داشت.

کردپرس: دولت مرکزی عراق بر اساس چه قانون و یا اصلی از سال قبل تاکنون اقدام به کاهش سهم اقلیم کردستان از بودجه کرده است، آیا این تصمیم دارای پشتوانه قانونی است؟

احمد حاجی رشید:  واقعیت این اساس که دولت مرکزی عراق طی سالیان گذشته بر اساس آمارها، سهم 17 درصدی از بودجه سالانه را به اقلیم کردستان  اختصاص می داد، اما طی این دو سال این میزان از 17 درصد به 12.67 درصد کاهش یافته است. به عنوان نماینده مجلس نمایندگان و کارشناس امر دارای مستندات و آمار و ارقام دقیق و غیر قابل انکاری هستم که تعیین این میزان به ویژه بر اساس نسبت جمعیتی بسیار کمتر از درصد واقعی است و در زمان مناسب این اطلاعات را به مسئولین عراقی و اقلیم کردستان تقدیم می کنم.

مسائلی همچون کارمندان اقلیم کردستان و همچنین نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان دارای اشکالاتی هستند که باید رفع گردند. از سوی دیگر حوزه نفت نیز دارای مشکلات و مسائلی است که باید به آن نیز رسیدگی گردد. در این موضوعات نیز مدارک و مستندات حساس و سرنوشت سازی را در دست دارم و در مذاکرات و نشست ها در راستای تبیین موضوع می توان به آن ها رجوع کرد. اگر هم احزاب و جریان های کردستانی برای ایجاد هماهنگی و رسیدن به اجماع آمادگی داشته باشند که بتوانیم بر اساس آمار و ارقام رسمی و غیر قابل انکار از سهم واقعی اقلیم کردستان در بودجه سالانه عراق دفاع کنیم و آن را به مردم کردستان بازگردانیم که اتفاق میمون و مبارکی خواهد بود و اگر هم آن ها این آمادگی را نداشتند، محل انتقاد است.

کردپرس: کردها امید بزرگی به دولت عادل عبدالمهدی بسته اند، با در نظر گرفتن عملکرد سابق ایشان و روابط حسنه ای که با اقلیم کردستان داشته اند، امیدوار هستید که در صورت تبیین موضوع سهم اقلیم کردستان از بودجه 2019 عراق آن گونه که فرمودید کردها بتوانند به سهم قابل انتظار از بودجه دست یابند؟

احمد حاجی رشید: واقعیت این است که سیاست ورزی بر اساس احساسات و عاطفه و روابط در این چارچوب به پیش نمی رود. سیاست بر اساس واقعیات و منافع به پیش می رود. کردها تا چه اندازه آمادگی هماهنگی و همراهی با نخست وزیر جدید در چارچوب قانون اساسی و قوانین مالی این کشور که بودجه بر اساس آن ها تدوین و تنظیم می شوند را داشته باشند و بر این اساس مذاکرات و گفتگوهای فی مابین انجام شود، به همان اندازه می توانند با انجام مذاکرات و گفتگوهای جدی و همه جانبه اهداف خود و سهم قانونی خود را از بودجه و دیگر موارد تحقق بخشند.

کردپرس: به عنوان کارشناس مسائل اقتصادی و شخصیتی که طی دوره قبل مجلس نمایندگان عراق در مباحث مربوط به مسائل مالی و تنظیم بوجه دارای نقش و جایگاه بوده اید بر این عقیده هستید که سهم بودجه اقلیم کردستان در لایحه بودجه 2019 عراق کفاف هزینه های دولت اقلیم را خواهد داد؟

احمد حاجی رشید: ما سال گذشته نشستی با نماینده صندوق بین المللی پول داشتیم، آن ها که با دولت اقلیم کردستان دیدارهایی داشته بودند در این رابطه اعلام کردند که 10 تریلیون دینار کفاف هزینه های اقلیم کردستان را خواهد داد. زیرا این نهاد بر طرف های عراقی فشار وارد آورده بودند که سهم اقلیم کردستان را 10 تریلیون دینار تعیین کنند. برای لایحه بودجه 2019 عراق سهم اقلیم کردستان 9 تریلیون و 301 میلیارد دینار تعیین شدە و به عقیده من بر اساس برآوردهای سال گذشته این میزان اگر هزینه کردن های آن شفاف باشد، کفاف هزینه های اقلیم کردستان را خواهد داد.

کردپرس: وزارت دارایی عراق در دولت جدید عراق در دست کردها و در این میان حزب دمکرات کردستان است و فؤاد حسین این وزارتخانه را طی مدت آینده اداره خواهد کرد، به عقیده شما این مهم بر سهم واقعی اقلیم کردستان از بودجه و تحقق حقوق قانونی کردستان در مسائل مالی خواهد داشت؟

احمد حاجی رشید: امیدوارم که این گونه باشد و حضور کردها در صدر این وزارتخانه مهم  در تحقق منافع اقلیم کردستان تاثیر گذار باشد. تاثیر گذاری وجود این مناصب در دست کردها در هنگام تصویب بودجه و همچنین تخصیص بودجه و اعتبارات به اقلیم کردستان مشخص خواهد شد. در آینده مشخص خواهد شد احزاب سیاسی کردستانی که هم و غم خود را بر تصدی مناصب در دولت فدرال عراق متمرکز کرده بودند، این تلاش ها را در راستای تحقق منافع خود انجام داده اند یا برای تأمین منافع مردم کردستان. باید منتظر بود.

مصاحبه: حسن صالحی – سرویس عراق و اقلیم کردستان / خبرگزاری کردپرس

 

اخبار کردپرس را در سایت جدید دنبال کنید