سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  یک‌شنبه 20 آبان 1397  ::  08:25   

اربیل، عبادتگاه‌ اصلی کُردهای ایزدی را بازسازی می‌کند

سرویس عراق و اقلیم کردستان- مقامات محلی دولت اقلیم کردستان از اقدام دولت برای بازسازی  عبادتگاه اصلی کُردهای ایزدی به نام لالش و پل قدیمی  پردا دلال به عنوان آثار باستانی مهم، خبر دادند.

به گزارش کردپرس،  عبادتگاه اصلی کُردهای ایزدی به نام های لالش و پل باستانی پردا دلال واقع در شمال منطقه شیخان از توابع استان دهوک در اقلیم کردستان به عنوان مناطق گردشگری و آثار باستانی در عراق و اقلیم کردستان مورد توجه قرار گرفته و سالانه نه تنها کُردهای ایزدی عراق برای اجرای مراسم مذهبی خود در لالش گرد هم می آیند؛ شمار بسیاری گردشگر نیز از این دو مکان به عنوان آثار باستانی دیدار می کنند.

داعش در زمان حمله به شنگال و کُردهای ایزدی اقدام به تخریب آثار باستانی، عبادتگاه ها و اماکن مذهبی منطقه و حتی اماکن مذهبی مورداحترام مسلمانان کرد و دولت اقلیم کردستان در حال حاضر برای بازسازی این مکان ها تلاش می کند.

در این خصوص، مهندس خالد نرمو شهردار منطقه شیخان اقلیم کردستان در گفتگو با سایت رسمی حزب دمکرات کردستان ضمن اشاره به اهمیت عبادتگاه لالش برای کُردهای ایزدی به عنوان بزرگترین عبادتگاه آیین ایزدی که سالانه هزاران کرد ایزدی و گردشگران بسیاری از آن دیدار می کنند گفت که دولت اقلیم کردستان اقدام برای بازسازی لالش را آغاز کرده است.

وی افزود که لالش در مرحله بازسازی کامل قرار دارد و دولت اقلیم در تلاش است که این عبادتگاه دیرین را به صورت گذشته ترمیم کرده و حالت اصلی آن را بازگرداند.

همچنین محمد احمد مسئول حفظ و رسیدگی به آثار باستانی منطقه زاخو در استان دهوک نیز اعلام کرد که اقدامات برای بازسازی  پل پردا دلال در مراحل پایانی قرار داشته و به زودی به پایان می رسد.

وی افزود که بازسازی پردا دلال توسط دولت اقلیم کردستان انجام شده و تمام شروط تعیین شده از سوی سازمان جهانی یونسکو در مرمت و بازسازی آثار باستانی نیز در آن رعایت شده است.

 

اخبار کردپرس را در سایت جدید دنبال کنید