سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  یک‌شنبه 20 آبان 1397  ::  10:56   

آغاز به کار 9 حزب کردی در راستای آموزش و رسمی کردن زبان کردی در ترکیه

سرویس ترکیه - مجمع زبان کردی که ماه پیش با حضور حزب دموکراتیک خلق ها و 8 حزب کردی دیگر تشکیل شده بود امروز با تشکیل جلسه اولین اقدام عملی در راستای رسمی شدن زبان کردی و آموزش زبان کردی در مدارس را اتخاذ کرده و 3 کارگروه مختلف برای دستیابی به این هدف تشکیل داده است.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه اورنسل، مجمع زبان کردی که ماه پیش با حضور حزب دموکراتیک خلق ها و 8 حزب کردی دیگر تشکیل شده بود امروز با تشکیل جلسه اولین اقدام عملی در راستای رسمی شدن زبان کردی و آموزش زبان کردی در مدارس را اتخاذ کرده و 3 کارگروه مختلف برای دستیابی به این هدف تشکیل داده است. این کارگروه ها به ترتیب کارگروه تشکل های اجتماعی، کارگروه انتقال مطالبات به حکومت و کارگروه فعالیت های بین المللی با تکیه بر توافقات جهانی هستند که در راستای رسمی شدن زبان کردی در ترکیه و آموزش این زبان در مدارس کشور کار خود را آغاز کرده اند.

در بیانیه ای که این مجمع در خصوص زبان کردی صادر کرده است عنوان می کند: مجمع زبان کردی با هدف تبدیل زبان کردی به زبان رسمی در ترکیه و آموزش زبان کردی در مدارس ترکیه تشکیل شده است. این مجمع با شعار دعوت از تمام کردها به تکلم به زبان کردی در خانه، کوچه، خیابان و در تمام عرصه های زندگی است. کمپینی با نام "امروز زبان مادریمان؛ فردا ملتمان" آغاز شده است.

شرفخان جزیری،  سخنگوی حزب دموکرات کردستان – ترکیه که در مراسم آغاز به کار گروه های تشکیل شده در مجمع زبان کردی سخنرانی می کرد در اظهاراتی عنوان کرده است: سیاست های توطئه آمیز علیه زبان کردی ادامه دارد، ملت ها با زبان مادریشان هویت کسب می کنند. ما اگر زبان مادریمان را از دست بدهیم هویت ملیمان را هم از دست می دهیم.

 

کد خبرنگار: 30102

اخبار کردپرس را در سایت جدید دنبال کنید

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها