سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  یک‌شنبه 20 آبان 1397  ::  11:31   

اتمام امور فنی صادرات نفت کرکوک از طریق اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- منبعی از وزارت نفت عراق اعلام کرد که دولت این کشور امور فنی لازم برای آغاز صادرات نفت کرکوک از طریق اقلیم کردستان به ترکیه را به اتمام رسانده است.

به گزارش کردپرس، وزارت نفت عراق پس از توقف صادرات نفت کرکوک از طریق ایران برای صادرات نفت این منطقه از طریق اقلیم کردستان به ترکیه تلاش می کند و احمد عسکری رئیس کمیسیون انرژی در شورای استانی کرکوک در این خصوص اعلام کرد که تنها راه صادرات نفت کرکوک پس از توف صادرات آن به ایران، خط لوله های انتقال نفت اقلیم کردستان به ترکیه است.

وی گفت که اطلاع موثقی در مورد حصول توافقات میان اقلیم کردستان و دولت عراق در این خصوص در دست است.

از سوی دیگر رادیو صدای آمریکا به نقل از منبعی در وزارت نفت عراق که نخواست نامش فاش شود، اعلام کرد که امور فنی لازم برای صادرات نفت کرکوک از طریق اقلیم کردستان به ترکیه به اتمام رسیده است و با صدور فرمان از سوی مقامات وزارت نفت، بلافاصله می توان صادرات نفت به ترکیه از طریق خط لوله اقلیم را آغاز کرد.

طبق خبر پیشتر روزانه 30 هزار بشکه نفت کرکوک از طریق تانکرهای نفتکش به ایران صادر می شد، اما از یک ماه پیش روند این صادرات متوقف شده است.

این در حالی است که تا 16 اکتبر 2017 که کنترل کرکوک در دست کردها بود، دولت اقلیم کردستان نفت کرکوک را به ترکیه صادر می کرد، اما پس از این تاریخ و خارج شدن کنترل کرکوک از دست کردها و سلطه دولت مرکزی عراق بر این استان، صادرات نفت کرکوک به ترکیه متوقف شد.

 

اخبار کردپرس را در سایت جدید دنبال کنید

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#نفت
#کرکوک