سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  یک‌شنبه 20 آبان 1397  ::  15:17   

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بانه:

سازمان اوقاف و امور خیریه بانه 1656 رقبه دارد

سرویس کردستان- رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بانه گفت: اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان بانه دارای 294 موقوفه و 1656 رقبه است.

آرمان شریفی در گفت وگو با خبرنگار کرد پرس اظهار داشت: در شهرستان بانه 1656 رقبه با کاربری کشاورزی، اداری، آموزشی، تجاری و مسکونی وجود دارد و 99 درصد نیات واقفین خیر اندیش وقف بر مساجد و مایحتاج ضروری مساجد است که شامل حقوق ماموستایان و خادمین مساجد، هزینه های عمرانی و برنامه های فرهنگی مساجد است.

وی گفت: بسیاری از مساجد شهرستان بانه دارای موقوفاتی هستند که هزینه های عمرانی، فرهنگی و جاری انها از محل درآمد این موقوفات تامین می شود و تاکنون 400 میلیون تومان برای مایحتاج ضروری مساجد هزینه شده است.

شریفی برگزاری کلاس های حفظ قرآن کریم را یکی از اولویت های سازمان اوقاف عنوان کرد افزود: حقوق فعالین و مربیان قرآنی که در راستای اموزش و حفظ قرآن کریم تلاش می کنند از درآمد موقوفات پرداخت می شود و طرح حفظ قران کریم طبق برنامه پنج ساله توسعه به طور جدی ادامه خواهد داشت.

وی حفظ عین موقوفه و اجرای نیت واقفین خیر اندایش از اولویت کاری سازمان دانست و اظهار داشت: در حوزه حقوقی شهرستان بانه 63 پرونده جریانی وجود دارد که برای اخذ حقوق موقوفه از اشخاص حقیقی و حقوقی طرح دعوا شده است.

وی افزود: امسال 30 میلیارد تومان حق مطالبه از اشخاص حقیقی در مرحله کارشناسی قرار گرفته و در آینده نزدیک حکم قطعی صادر می شود.

شریفی گفت: برگزاری کلاس های حفظ قرآن و مسابقات قرآنی از جمله برنامه های فرهنگی سازمان است و اعزام شرکت کنندگان به مسابقات استانی و کسب رتبه نخست استانی از جمله موفقیت های سازمان در زمینه فعالیت های فرهنگی است.

وی با اشاره به افزایش درامد موقوفات امسال اظهار داشت: با توجه به افزایش درآمد موقوفات حقوق ماموستایان در مساجد نیز افزایش یافته و حقوق و مایحتاج ضروری طلبه ها در حجره تامین شده است.

رئیس اداره اوقاف شهرستان بانه با بیان اینکه تنظم اسناد اجاره به طور کامل محقق شده افزود: برنامه مصوبه اعلامی اداره کل به شهرستان بانه 325 مورد سند تنظم شده اجاره ای بود که تاکنون 370 مورد تجدید اجاره انجام شده که به نسبت برنامه سال 50 مورد بیشتر انجام شده است.

به گفته وی امسال 3 مورد وقف جدید با ارزش یک میلیارد تومان کشف شده که به دستور دادستانی این وقف ها تصرف شده و 8 مورد وقف جدید نیز در بانه انجام شده که به لحاظ ریالی و تعداد وقف ها رتبه نخست استانی را کسب کردیم.

وی یکی از شاخص ترین وقف ها در بانه را وقف پاکبان بانه ای عنوان کرد که منزل مسکونی خود را به مساحت 290 متر مربع و با  ارزش 500 میلیون وقف بر مساجد و ترویج فعالیت های قرآنی و اشاعه فرهنگ قرآنی کرد.

شریفی گفت: امسال 56 خادم مساجد بیمه شدند که 75 درصد حق بیمه انها طبق قانون مصوبه مجلس توسط دولت پرداخت می شود و 120 مورد تکمیل پرونده هیات امنایی انجام

شده است.

به گفته وی از محل اعتبارات دولتی 50 میلیون تومان به سازمان اوقاف تخصیص یافته که در بین 32 مسجد شهرستان در راستای تامین هزینه های عمرانی و فرهنگی هزینه شد.

وی با بیان اینکه بیش از 90 درصدموقوفات بانه سند مالکیت دارند اظهار داشت: امسال 30 مورد تعویض سند مالکیت دفترچه ای به تک برگ انجام شده که صدور سند مالکیت موقوفات یکی از برنامه های مهم سازمان است چراکه اخذ سند مالکیت موقوفات یکی از راههای دفاع و حفظ موقوفات است.

شریفی موقوفه کورده نام، بانو بنفشه، آغا خان و خدیجه خانم، حاج عبدالله ابراهیمی، حاج کریم وثوقی و آمینه رسول پناه از موقوفات شاخص شهرستان بانه عنوان کرد و گفت: عصه 33 مدرسه در بانه وقفی است و 155 هزار متر مربع اراضی موقوفه در اختیار آموزش و پرورش است و عرصه 22 اداره دولتی موقوفه است.

وی ادامه داد: مردم شهرستان بانه برای پرداخت حقوق موقوفات پیش قدم می شوند که کمکی بزرگی به اداره اوقاف کردند و پرونده حقوقی طرح دعوا به نسبت اشخاص حقیقی کمتر از اشخاص حقوقی است.

این مسئول گفت: مال وقوفی بدون واث نیست و سازمان اوقاف مالک مال بدون ورثه نیست وقف باید به صورت کتبی و شفاهی جاری شود و مردم شاهد باشند.

وی اظهار داشت: سرقلفی مغازه های مسجد جامع و مسجد خان  و بسیار از مساجد توسط هیات امنای مساجد واگذار شده سرقلفی مغازه ها در ازای تامین هزینه های ساخت به اشخاص واگذار شده است.

اخبار کردپرس را در سایت جدید دنبال کنید