سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  یک‌شنبه 20 آبان 1397  ::  20:15   

وعده ای دیگر برای راه اندازی خط تولید سیگارت دخانیات سقز

سرویس کردستان- مدیر عامل صندوق بازنشستگی فولاد کشور بار دیگر از راه اندازی خط تولید سیگارت دخانیات سقز تا پایان سال خبر داده است، وعده ای که در صورت تحقق می تواند در ایجاد اشتغال مولد در منطقه موثر باشد.

به گزارش کردپرس؛  محمد جواد عسکری در بازدید از معاونت صنعتی دخانیات سقز اظهار کرد:تلاش برای راه اندازی دو خط دیگر تولید سیگارت با جذب سرمایه گذار بخش خصوصی از برنامه های دخانیات است.

عسکری گفت:468 هکتار توتون در سطح استان کردستان کشت می شود که برای افزایش اشتغال این میزان به 700 هکتار افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه 4 هزار توتون کار در استان کردستان مشغول کشت این محصول هستند بیان کرد: هم اکنون یک هزار و 100 تُن توتون در استان کردستان از توتون کاران خریداری می شود که با افزایش سطح زیر کشت، این میزان به 2 هزار و 100 تُن افزایش خواهد یافت.

او با اشاره به ظرفیت های معدنی شهرستان سقز اظهار امیدواری کرد که صندوق بازنشستگی فولاد کشور در این حوزه نیز در این شهرستان سرمایه گذاری کند.

رئیس مجمع نمایندگان استان کردستان و  نماینده مردم شهرستان های سقز وبانه در مجلس شورای اسلامی اظهار امیدواری کرد که صندوق بازنشستگی فولاد کشور در حوزه معدن شهرستان سقز هم سرمایه گذاری کند.

محسن بیگلری گفت: رفع مشکل فولاد زاگرس قروه از دیگر برنامه های سفر مدیر عامل صندوق بازنشستگی فولاد کشور به استان کردستان است.

کامیل کریمیان، فرماندار سقز هم تحقق تولید سیگارت در دخانیات سقز و  سرمایه گذاری در حوزه معدن شهرستان سقز را امری ارزشمند در راستای افزایش امید به زندگی و اشتغال در این شهرستان عنوان کرد.

ائب رئیس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت دخانیات کشور هم گفت: در صورت آغاز به کار خط تولید در دخانیات سقز، روزانه 8 هزار نخ سیگارت تولید می شود.
محمد رضا خاک کار عنوان کرد: صادرات سیگارت به کشور همسایه عراق از برنامه های اصلی دخانیات سقز خواهد بود.

وعده هایی که تاکنون محقق نشده است

از سال 91 تاکنون مسئولان مختلف کشوری، استانی و شهرستانی، کمیسیون صنایع مجلس و... از این مجتمع بازدید کرده اند و در این بازدیدها، ضمن بیان پتانسیل های شهرستان سقز و شرکت دخانیات آن از جمله موقعیت ژئوپولتیکی شهرستان سقز بعنوان پل ارتباطی شمال غرب با جنوب کشور و نزدیکی به بازارچه های مرزهای، ‌وجود منابع آبی و رودخانه های فصلی مناسب و سدهای موجود، امکان ایجاد اشتغال برای صدها خانوار منطقه در امر کشت توتون، ایجاد اشتغال برای جوانان منطقه، امکان صادرات محصولات و ارزآوری و جذب سرمایه از این طریق، مقابله با ورود سیگارهای قاچاق و غیربهداشتی و… بر فعال سازی و تولید سیگار در مجتمع دخانیات سقز تاکید نمودند.

خاک خوردن 45 میلیارد تجهیزات

مجتمع صنعتی دخانیات سقز دارای 11 واحد انبار به متراژ 18هزار و 181 مترمربع با ظرفیت نگهداری بیش از 2 هزار تن انواع توتون و سایر محصولات تولیدی، 7200 متر مربع سالن، 1743 متر مربع ساختمان اداری و سالن غذا خوری در 3 طبقه، باشگاه ورزشی و دارا بودن امکانات مناسب به منظور تولید از جمله تاسیسات نیروگاه، کارگاه ساخت و تولید قطعات واست. این شرکت تولیدی در گذشته با تعداد 600 نفر پرسنل و تولید شبانه روزی فعالیت نموده است، اما فعالیت آن در حال حاضر کاهش و در حال حاضر حدود 50 نفر در این شرکت اشتغال دارند

برای این امر چندین دستگاه به همراه تجهیزات تولید سیگار به ارزش تقریبی حدود 45 میلیارد در سال 93 به این شرکت منتقل و گفته شد 5 خط تولید به ظرفیت تولید 5 میلیارد نخ سیگار با 5 برند داخلی و خارجی در شرکت دخانیات سقز ایجاد می شود، حتی اعلام نمودند این مجتمع در مرحله اول با ظرفیت40 درصد فعالیت شرکت در نیمه اول سال 94 شروع می گردد، اما این وعده تاکنون تحقق نیافته است.

اخبار کردپرس را در سایت جدید دنبال کنید