سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  یک‌شنبه 20 آبان 1397  ::  22:57   

مهمترین تحولات روز یکشنبه 20/8/1397 در ترکیه

سرویس ترکیه – نگاهی به مهمترین تحولات روز یکشنبه 20 آبان 1397 در کشور ترکیه می اندازیم

  • اردوغان و ترامپ در ضیافت شام ماکرون با یکدیگر دیدار کردند

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که به دعوت امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه برای شرکت در مراسم گرامیداشت یکصدمین سالروز اعلام پایان جنگ جهانی اول و «نشست صلح پاریس» به فرانسه سفر کرده است؛ در حاشیه ضیافت شام ماکرون با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفتگو کرده است.

  • ارسال طرح اخراج اوزترک ییلماز از حزب جمهوری خواه خلق به کمیته انضباطی حزب

جنجالی که بر سر طرح اقامه اذان به زبان ترکی توسط اوزترک ییلماز نماینده حزب جمهوری خواه خلق ترکیه در پارلمان این کشور به پا شده بود؛ در پی واکنش های مختلف از جریان های سیاسی گوناگون به این دیپلمات سابق ترکیه حزب جمهوری خواه خلق ترکیه طرح اخراج کامل او از حزب جمهوری خواه خلق ترکیه را به کمیته انضباطی این حزب منتقل کرده است.

  • حمله به ساختمان استانداری و ژاندارمری استان کردنشین شرناخ با پهپادهای بمبگذاری شده

در پی برگزاری مراسم سالگرد درگذشت مصطفی کمال آتاتورک بنیانگذار جمهوری ترکیه در ساختمان استانداری شرناخ یک پهپاد بمبگذاری شده به داخل حیاط استانداری هدایت شده که همزمان با این اقدام یک پهپاد دیگر در اراضی مرکز فرماندهی نیروهای مرزی هنگ 23 ژاندارمری شرناخ سقوط کرده است.

  • آغاز به کار 9 حزب کردی در راستای آموزش و رسمی کردن زبان کردی در ترکیه

مجمع زبان کردی که ماه پیش با حضور حزب دموکراتیک خلق ها و 8 حزب کردی دیگر تشکیل شده بود امروز با تشکیل جلسه اولین اقدام عملی در راستای رسمی شدن زبان کردی و آموزش زبان کردی در مدارس را اتخاذ کرده و 3 کارگروه مختلف برای دستیابی به این هدف تشکیل داده است.

  • 2 کشته و 5 زخمی نیروهای مسلح ترکیه در اثر انفجار بمب در استان شرناخ

در اثنای عملیات نیروهای امنیتی ترکیه در منطقه گورمَج؛ واقع در کوه گابار در استان شرناخ، بمب دست سازی که توسط نیروهای PKK در زمین کار گذاشته شده بود منفجر شده است که در اثر این انفجار 2 سرباز ترکیه کشته و 5 تن دیگر نیز زخمی شده است.

  • واکنش HDP به ادعاهای مذاکرات پنهانی با حزب عدالت و توسعه: کسانی که ادعای مذاکرات پنهانی ما با AKP را دارند به آینه نگاه کنند

سَرُخان اولچو، سخنگوی حزب دموکراتیک خلق ها در اظهاراتی با واکنش به ادعاهای مطرح شده پیرامون مذاکره حزب دموکراتیک خلق ها با حزب عدالت و توسعه برای انتخابات پیش رو در ترکیه عنوان کرده است: کسانی که ادعا می کنند ما با حزب عدالت و توسعه مذاکرات پنهانی صورت می دهیم بهتر است در آینه به خود نگاه کنند.

  • کاخ سفید: محور گفتگوهای اردوغان – ترامپ پرونده جنایت خاشقجی بود

کاخ سفید با اشاره به دیدار اردوغان – ترامپ در ضیافت شام ماکرون در پاریس عنوان کرده است: روسای جمهور ترکیه - آمریکا در خصوص پرونده جنایت جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد آل سعود گفتگو کرده اند.

  • واکنش پروین بولدان به ادعای مذاکرات پنهانی با حزب عدالت و توسعه: مذاکره با ذهنیتی که نمایندگانمان را در زندان نگه داشته است غیرممکن است

پروین بولدان، رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها در اظهاراتی با واکنش به سخنان اخیر مرال آکشنر، رئیس حزب خوب ترکیه مبنی بر مذاکرات پنهانی حزب دموکراتیک خلق ها با حزب عدالت و توسعه عنوان کرده است: با یک ذهنیتی که نمایندگان ما را در زندان نگه داشته است به هیچ عنوان نمی توانیم دیدار کنیم.

  • قبایل عرب شمال سوریه در برابر ترکیه متحد شدند

قبال عرب شمال و غرب سوریه امروز طی برگزاری نشستی با انتشار بیانیه ای مشترک ضمن اعلام اتحاد در برابر فعالیت های ترکیه در شمال سوریه عنوان کرده است: در برابر اقدامات ترکیه از سرزمین هایمان دفاع خواهیم کرد.

 

کد خبرنگار: 30102

اخبار کردپرس را در سایت جدید دنبال کنید

برچسب‌ها:
#ترکیه