سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  دوشنبه 21 آبان 1397  ::  09:03   

گزارش اختصاصی کردپرس:

عملیات های گسترده PKK علیه ارتش ترکیه و پنهان کاری رسانه های ترکی

سرویس ترکیه - حفاظت و دفاع از محدوده کنترل YPG در شمال سوریه هرچند پشت پرده هم باشد برای PKK یک اولویت بسیار مهم بوده و این گروه به هیچ عنوان در برابر حملات ارتش ترکیه به شرق فرات ساکت نخواهد ماند و به نوعی تلاش خواهد کرد تا ترکیه را از این هدف دور کند.

از دو روز پیش اخبار جست و گریخته ای در رسانه های ترکیه آن هم بیشتر رسانه های وابسته به اپوزیسیون از انفجارهای مختلف در مناطق کردنشین جنوب شرق ترکیه تا حملات تروریستی به ساختمان های استانداری و ژاندارمری ترکیه در این استان ها منتشر شده است؛ اخباری که در رسانه های دولتی و خبرگزاری ها وابسته به حزب حاکم یا به کل اشاره ای نشده و یا با جزء اخبار دست دوم و سوم بدون برجسته شدن موضوع به آن اشاره مختصری صورت گرفته است.

با انفجار مهیبی که در پایگاه نظامی ارتش ترکیه در حومه شمذینان استان حکاری بامداد 02:00 به وقت محلی آنکارا روز شنبه رخ داد مقامات ترکی و وزارت دفاع ترکیه بدون پرداختن به جزئیات کامل این انفجار تنها از کشته شدن 4 نیروی نظامی و زخمی شدن بیش از 20 تن دیگر آن هم ناشی از نقض فنی مهمات معیوب انبار مهمات این پایگاه نظامی اعلام شد که زیاد باور کردنی هم به نظر نمی رسید. انفجاری که بعد از 2 روز از آن شاخه نظامی PKK مسئولیت آن را بر عهده گرفته و مدعی کشته شدن 17 نیروی نظامی ارتش ترکیه در این عملیات را کرده است.

این ختم ماجرا نبود و در پی این انفجاری که به گفته مقامات ارتش ترکیه ناشی از نقض فنی مهمات معیوب بود عملیات های دیگری هم علیه مواضع نظامی – اداری ترکیه در جنوب شرق این کشور صورت گرفت که این بار نیز از چشم رسانه های دولتی یا به دور ماند و یا دور مانده نگه داشته شد. حمله با پهپادهای بمبگذاری شده به ساختمان فرمانداری و اراضی ژاندارمری ترکیه به صورت همزمان، انفجار بمب در اثنای عملیات قرارگاه 32. ارتش ترکیه در کوه های گابار و کشته شدن 2 نظامی ارتش ترکیه در این بمبگذاری، حمله مسلحانه به محل گردهمایی نیروهای ارتش ترکیه در منطقه هاجلار سیلوپی، حمله به پایگاه مرزی شهید ماسوت در استان حکاری و ... در این دو روز اخیر 2 سوال را به ذهن می رساند: آیا PKK یک دوران عملیاتی جدید علیه ارتش ترکیه را آغاز کرده است؟ و این که چرا رسانه های ترکی به خصوص رسانه های دولتی ترکیه تا این اندازه در پوشش دادن این خبر پنهان کاری صورت می دهد.

با توجه به تحولات 2 روز اخیر در ترکیه چنین به نظر می رسد که PKK به خصوص بعد از آن که وزارت امور خارجه آمریکا برای شناسایی و دستگیری 3 رهبر ارشد این سازمان جایزه نقدی تعیین کرده است؛ دست به آغاز یک سری عملیات های نظامی در جبهه ترکیه علیه ارتش این کشور زده است که یکی از مهمترین دلایل این عملیات ها و دوران جدید عملیاتی PKK برهم زدن تمرکز ترکیه از توجه به شرق فرات و تحت فشار قرار دادن این کشور است. حفاظت و دفاع از محدوده کنترل YPG در شمال سوریه هرچند پشت پرده هم باشد برای PKK یک اولویت بسیار مهم بوده و این گروه به هیچ عنوان در برابر حملات ارتش ترکیه به شرق فرات ساکت نخواهد ماند و به نوعی تلاش خواهد کرد تا ترکیه را از این هدف دور کند. از این منظر زمانی که به حملات 2 روز اخیر PKK علیه ارتش ترکیه نگاه می کنیم کاملا در راستای این هدف بوده و PKK تلاش می کند تا با ایجاد یک تهدید در مرزهای شمال عراق – جنوب شرق ترکیه توجه ارتش ترکیه را از شرق فرات به استان های جنوب شرق ترکیه در داخل کشور خود کند. ولی این که چرا رسانه های دولتی تا این اندازه به این عملیات ها بی توجه هستند این یک موضوع داخلی و حیثیتی برای حزب حاکم به خصوص رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور است. به خصوص بعد از تغییر سیستم مدیریتی کشور ترکیه از پارلمانی به ریاست جمهوری رسانه های دولتی این کشور تبلیغات زیادی در راستای افزایش ابتکار عمل دولت در مبارزه با PKK انجام داده و هفته ها و ماه ها از وارد شدن ضربات جبران ناپذیر به PKK سخن گفته شده است که این گروه دیگر قدرت عملیاتی خود را در ترکیه از دست داده و دیگر نمی تواند در جبهه ترکیه به مبارزه بپردازد. ذاتاً یکی از مهمترین فاکتورهای تبلیغاتی اردوغان برای رفراندوم تغییر قانون اساسی کشور ترکیه نیز همین موضوع ناکارآمد کردن PKK با افزایش ابتکار عمل دولت در مبارزه با تروریسم در سیستم ریاست جمهوری بود. رسانه های ترکی تبلیغات بسیار زیادی را پیرامون این موضوع انجام داده اند و اکنون با آغاز موج گسترده ای از عملیات های PKK در جنوب شرق ترکیه به مواضع ارتش این کشور سکوت اختیار کرده اند.

خبرگزاری کردپرس/سرویس ترکیه/ محمد شریفی کرجان

اخبار کردپرس را در سایت جدید دنبال کنید

برچسب‌ها:
#ترکیه
#پ.ک.ک