سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  دوشنبه 21 آبان 1397  ::  11:51   

تحلیلگر مسائل خاورمیانه:

اردوغان نمی تواند مسئله کردهای ترکیه را حل کند

سرویس جهان- میشل جانسن معتقد است رجب طیب اردوغان سالهاست تلاش کرده تا مسئله کردهای ترکیه را حل کند اما رویکرد وی با عث حل مسئله کردها نخواهد شد.

 

به گزارش کردپرس، میشل جانسن، تحلیلگر و ناظر مسائل سیاسی خاورمیانه در یادداشتی که در سایت گولف تودی منتشر شده، معتقد است رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه که نزدیک به دهه در راس هرم قدرت در ترکیه بوده تلاش کرده و قول داده است مسئله کردهای ترکیه را برای همیشه حل کند اما او قادر به انجام این کار نیست.

وی بر این باور است اردوغان نیز مانند آتاتورک تلاش کرده است است هویت واقعی کردهای ترکیه را از آنها بگیرد و آنها را در جامعه ترک زبان حل کند. اما کردها از ریشه هندو-آرایی هستند و زبان و فرهنگ خود را دارند و در مقابل ترک سازی مقاومت شدیدی می کنند.

میشل جانسن می گوید اردوغان حتی کوشید از دین کردها برای دور کردن آنها از هویت کردی و وارد کردن آنها در جرگه مذهب تسنن در ترکیه استفاده کند. اما این مسئله به دو دلیل کارآمد نبود؛، اول به خاطر این که کردهای ترکیه همچنان کُرد باقی خواهند ماند و بر هویت کردی و فرهنگی خود اصرار دارند و دوم به این خاطر است که بیشتر جمعیت کردهای ترکیه علوی هستند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه بر این باور است که اردوغان نسبت به هر رهبر دیگری در خاورمیانه رویکرد خصمانه تری در مقابل کردها در پیش گرفته است و وی در جریان برگزاری رفراندوم استقلال در اقلیم کردستان تهدید کرد رگ حیاتی اقلیم کردستان را که خط لوله نفت خام بود می بندد.

خانم جاسن بر این باور است گلوله باران نیروهای کرد سوریه از سوی نیروهای ارتش ترکیه و نیز عملیات قبلی ترکیه علیه کردهای عفرین نیز در همین راستا است.

کد خبرنگار: 40101

اخبار کردپرس را در سایت جدید دنبال کنید

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها
#رجب طیب اردوغان