سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  دوشنبه 21 آبان 1397  ::  13:35   

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی؛

جهاد کشاورزی مخالف توسعه اراضی کشاورزی در زیر حوضه دریاچه ارومیه است

سرویس آذربایجان غربی- مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: جهاد کشاورزی هیچ توصیه ای به کشاورزان در جهت توسعه اراضی زراعی و باغی در زمین های منابع ملی و یا منابع طبیعی حوضه دریاچه ارومیه نکرده است.

به گزارش کردپرس، به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی، عزیز امانی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در واکنش به سخنان نماینده تبریز در خصوص تبدیل اراضی ملی به اراضی کشاورزی در این استان، گفت: این موضوع  بایستی از اداره کل منابع طبیعی پیگیری شود و جهاد کشاورزی هیچ توصیه ای به کشاورزان در جهت توسعه اراضی زراعی و باغی در زمین های منابع ملی و یا منابع طبیعی  نکرده است.

وی تاکید کرد: توسعه اراضی کشاورزی اعم از باغ و زمین های زراعی و تبدیل زمین های زراعی به باغی در شهرستان های زیر حوضه دریاچه ارومیه ممنوع است و جهاد کشاورزی همواره مخالف توسعه اراضی کشاورزی به صورت آبی در زیر حوضه دریاچه ارومیه بوده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر 90 هزار هکتار از وسعت 112 هزار هکتاری اراضی باغی استان در زیر حوضه دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گفت: هر هکتار از باغ های موجود در زیر حوضه دریاچه ارومیه 12 هزار مترمکعب آب مصرف می کند و جایگزینی گونه های کم آب بر به جای گونه های پر آب در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه سنجد، بادام و زعفران برای کشت جایگزین مناسب بوده و با آب و هوای مناطق مختلف استان سازگار است، افزود: باغداران نیز می توانند از کشت جایگزین در این زمینه و حمایت های سازمان جهاد کشاورزی بهره مند شوند.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی آذربایجان غربی  نیز در خصوص میزان اراضی زراعی آبی در حوضه دریاچه ارومیه گفت: میزان این اراضی در 9 شهرستان 170 هزار هکتار بوده که در این اراضی مصرف آب بسته به نوع محصول متفاوت است و فعلا مجوزی برای توسعه اراضی زراعی در این زیر حوضه صادر نشده است.

گفتنی است؛ سابق بر این  شهاب‌الدین بی‌مقدار نماینده تبریز و نایب رییس فراکسیون احیای دریاچه ارومیه از اقدام غیرقانونی وزارت جهاد کشاورزی و نیرو در برداشت مازاد آب از این دریاچه علیرغم ممنوعیت برداشت انتقاد کرد و گفته بود؛ متاسفانه علیرغم مصوبه دولت مبنی بر ممنوعیت هر گونه افزایش برداشت از دریاچه که به وزرای نیرو و جهاد کشاورزی ابلاغ شده اما 21 هزار و 600 هکتار به زمین ها و باغات آبی اضافه شده و این به معنای این است که 210 تا 250 میلیون مترمکعب آب اضافی در کشاورزی مصرف می شود؛ با چنین وضعیتی چطور می خواهیم دریاچه را احیا کنیم؟!

 

اخبار کردپرس را در سایت جدید دنبال کنید