سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  دوشنبه 21 آبان 1397  ::  13:59   

کشف آثار باستانی 5 هزار ساله در اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- تیم باستان شناسی دانشگاه میلانو از ایتالیا،موفق به کشف آثار باستانی 5 هزار ساله در نزدیکی اربیل، مرکز اقلیم کردستان شدند.

به گزارش کردپرس، شبکه تلویزیونی ان. آر. تی گزارش داد که تیم ایتالیایی از دانشگاه میلانو کشور ایتالیا، در پی کاوش های باستان شناسی در اطراف اربیل، مرکز اقلیم کردستان موفق به کشف آثار باستانی مربوط به 5000 سال پیش شده اند.

طبق خبر این آثار در تپه باستانی هیله در منطقه شمامک از توابع اربیل کشف شده و بنا به نظر باستان شناسان ایتالیایی قدمت تمدن یافت شده در این محل به 5 هزار سال پیش رسیده و به نظرمی رسد که این تمدن 3 هزار و پانصد سال پیش نابود و منطقه مذکور خالی از سکنه شده است.

آثار کشف شده همچنین مربوط به دوران نوسنگی و شامل ابزارآلات و ظروف سنگی و ابزار زینتی و زیبایی سنگی و ابزار آلات ساخته شده از سنگ ابسیدون است.

گوران محمد مسئول واحد کاوش های باستانی در اداره آثار باستانی و فرهنگی اربیل، در این خصوص تأکید کرد که تمامی آثار یافت شده توسط این سازمان در اقلیم حفظ و نگه داری شده و هیچ یک از آن ها از اقلیم خارج نمی شود و تیم های باستان شناسی خارجی فقط در بخش کاوش و کشف های باستانی فعالیت دارند.

در حال حاضر 10 تیم دانشگاهی باستان شناسی از کشورهای خارجی از دولت اقلیم کردستان مجوز کاوش های باستان شناسی در اقلیم را کسب و به فعالیت های باستان شناسی و کاوش در مناطق مختلف اقلیم مشغول هستند و تاکنون بیش از 1 هزار منطقه باستانی را کشف کرده اند.

بنا به آمار سازمان حفظ آثار باستانی اقلیم کردستان، بیش از 10 هزار منطقه باستانی در اقلیم کردستان وجود دارد و 28 تیم باستان شناسی در این مناطق به کاوش مشغول هستند.

 

اخبار کردپرس را در سایت جدید دنبال کنید

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان