سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  دوشنبه 21 آبان 1397  ::  14:54   

دبیر هیئت‌وزیران اقلیم کردستان:

توافقی میان اربیل و بغداد بر سر نفت کرکوک امضا نشده است

سرویس عراق و اقلیم کردستان- دبیر هیئت وزیران اقلیم کردستان اعلام کرد که گفتگوهای میان اربیل و بغداد در مورد صادرات نفت کرکوک به ترکیه از طریق اقلیم در جریان است، اما هنوز هیچ توافقی در این زمینه میان دو طرف امضا نشده است.

به گزارش کردپرس، شبکه تلویزیونی کردستان 24 (وابسته به حزب دمکرات کردستان) در گزارشی از اعمال فشار آمریکا به دولت عراق و اقلیم کردستان برای توافق بر سر صادرات نفت کرکوک از طریق اقلیم کردستان به ترکیه خبر داد و اعلام کرد که وزارت نفت عراق طی ابلاغ رسمی از شرکت نفت شمال که مسئول فعالیت های نفتی در کرکوک است، خواسته کمیته ای از متخصصین و کارشناسان مربوطه راه ها و خط لوله های  انتقال و صادرات نفت کرکوک به بندر جیهان ترکیه را بررسی و گزارش این بررسی را برای ازسرگیری صادرات نفت کرکوک به وزارت نفت عراق اعلام کند.

کردستان 24 گزارش داده که هدف آمریکا از اعمال فشار بر عراق و اقلیم کردستان، جایگزین کردن نفت کرکوک به جای نفت ایران در بازارهای جهانی و جبران کمبودی است که در پی تحریم های علیه ایران به وجود می آید.

در این خصوص آمانج رحیم دبیر هیئت وزیران اقلیم کردستان به کردستان 24 گفت که گفتگوهای میان اربیل و بغداد برای صادرات نفت کرکوک در جریان است، اما هنوز هیچ توافقی میان طرفین در این زمینه امضا نشده که به مرحله اجرایی برسد.

از سوی دیگر سیروان محمد کارشناس امور نفت تأکید می کند که فروش نفت کرکوک از طریق بندر جیهان ترکیه بهترین راه صادرات آن بوده و بسیار سریع تر و سودآورتر از دیگر راه ها نیز می باشد و این مهم نیز با حصول توافق میان اقلیم  و عراق و صادرات از طریق خط لوله اقلیم به ترکیه میسر است.

همچنین احمد عسکری رئیس کمیسیون نفت و انرژی در شورای استانی کرکوک، به کردستان 24 گفت که بنا به اطلاعاتی که به دست ما رسیده، توافقاتی برای صادرات نفت کرکوک از طریق خط لوله انتقال نفت اقلیم کردستان به ترکیه، صورت گرفته و طی هفته جاری صادرات نفت کرکوک از این طریق آغاز می شود، اما اطلاعاتی از جزئیات این توافق به دست نیامده است.

 

 

اخبار کردپرس را در سایت جدید دنبال کنید