سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  دوشنبه 21 آبان 1397  ::  15:09   

خشم نسلی که فقط اتحادیه میهنی و حزب دموکرات را بر کرسی قدرت دیده اند

سرویس جهان- الجزیره نوشت: اکنون نسلی در اقلیم کردستان به سن جوانی پا گذاشته است که فقط حاکمیت دو حزب اتحادیه میهنی را بر اقلیم کردستان دیده اند. آنها از وضع موجود ناراضی و خشمگین هستند.

 

به گزارش کردپرس، اقلیم کردستان عراق از زمان خودمختار شدن آن از سال 1991 و تثبیت آن پس از سقوط رژیم صدام در سال 2003، همواره توسط دو حزب قدرتمند اتحادیه میهنی و دموکرات کردستان اداره شده است. احزابی با نام جنبش مانند گوران نیز که با هدف ایجاد اصلاحات از اتحادیه میهنی جدا شد و حتی وارد بدنه حکومت شد، نتوانست حکومت را از دست این دو حزب خارج کند.

با وجود اختلافات شدید دو حزب بعد از برگزاری رفراندوم و اخیرا بر سر تصدی پست ریاست جمهوری عراق، انتظار می رود باز هم دو حزب مذکور دولت جدید را تشکیل دهند زیرا حزب دموکرات و اتحادیه میهنی بیشتر کرسی های پارلمان را تصاحب کرده و می توانند به راحتی دولت جدید را تشکیل دهند و به دیگر احزاب برای تشکیل اکثریت نیازی نداشته باشند. پارلمان اقلیم کردستان عراق دارای 111 کرسی است که 10 کرسی آن متعلق به اقلیت های قومی و مذهبی است.

سایت الجزیره در آستانه تلاش دو حزب حاکم در اقلیم کردستان برای تشکیل دولت جدید در اقلیم کردستان نوشت: نسلی در اقلیم کردستان وارد سن جوانی شده اند که فقط حکومت این دو حزب را بر اقلیم کردستان دیده اند اما شاهد بهبود وضعیت نبوده اند.

عادل حسن 23 ساله و دانشجوی دانشگاه به الجزیره گفته است از زمان کودکیم تنها چیزی که در اقلیم کردستان مشاهده کرده ام حکومت این دو حزب بر اقلیم کردستان بوده است اما ندیدم که آنها کار خوبی برای مردم کردستان انجام دهند. به آینده هم امیدی ندارم.

برخی از جوانان اقلیم کردستان مانند عادل حسن در زمان جنگ برادرکشی میان این دو حزب حاکم به دنیا آمده اند. آنها می گویند که درست است که اکنون چنین جنگی وجود ندارد اما بحران اقتصادی و فساد جای آن را گرفته است.

رناد منصور، تحلیلگر مسائل کردی در موسسه چتم هاوس لندن در این باره گفته است دو حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی به طور فزاینده ای در حال از دست دادن محبوبیت خود در میان جوانان کردستان عراق هستند.

وی معتقد است این جوانان فقط حاکمیت این دو حزب را دیده اند و در یافتن شغل و درآمد عاجز مانده اند. آنها از روند سیاسی در اقلیم کردستان ناامید شده اند. آنها احساس می کنند که حکومت اقلیم کردستان عراق هیچ کاری برای آنها نکرده است.

بر اساس گزارش الجزیره، در انتخابات پارلمانی اخیر در اقلیم کردستان، کمترین میزان شرکت کنندگان در رده های سنی مربوط به جوانان بوده است.

کد خبرنگار: 40101

اخبار کردپرس را در سایت جدید دنبال کنید

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#حزب دمکرات
#اتحادیە میهنی
#کردها