انتشار:  یک‌شنبه 28 اردیبهشت 1399  ::  20:28

سرویس عراق

واکنش تند مجلس عراق در محکومیت اقدام اتحادیه اروپا در برافراشتن پرچم همجنسگرایان

سرویس عراق و اقلیم کردستان - اقدام تحریک آمیز و بی سابقه هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا در عراق در برافراشتن پرچم ویژه دگرباشان جنسی، واکنش  تند هیئت رئیسه و کمیسیون های مجلس این کشور را به دنبال داشت.

به گزارش کردپرس به نقل از رسانه های خبری عراق، هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا در این کشور امروز (یک شنبه) در یک اقدام بی سابقه و تحریک آمیز، پرچم رنگین کمان ویژه دگرباشان جنسی (همجنسگرایان، دوجنس گرایان و تغییر جنسیت دهندگان) را به صورت رسمی در محوطه مقر خود در شهر بغداد به اهتزاز درآورد.

در واکنش به این اقدام نیز حسن کعبی، نایب رئیس اول مجلس نمایندگان عراق با صدور بیانیه کوتاهی، از هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا در کشورش درخواست کرد که به دلیل برافراشتن پرچم دگرباشان جنسی در شهر بغداد، به صورت رسمی از مسلمانان به ویژه مردم عراق معذرت خواهی کند.

بشیر حداد، نایب رئیس دوم مجلس نمایندگان عراق نیز در بیانیه ای ضمن محکومیت و تقبیح شدید اقدام غیر مسئولانه هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا در برافراشتن پرچم همجنسگرایان در بغداد به صورت رسمی، تاکید کرد که هیئت های دیپلماتیک باید به حاکمیت کشور احترام بگذارند در حالی که این تخطی از حد و مرز، پذیرفتنی نیست و با ارزش های دینی و آداب و رسوم اجتماعی مردم کشورش در تضاد است.

حداد که از اعضای ارشد حزب دمکرات کردستان (پارتی) به رهبری مسعود بارزانی به شمار می آید، در بیانیه خود در این باره آورده است: اجازه برافراشتن پرچم افراد منحرف و همجنسگرایان در خاک خود را نمی دهیم و از وزارت امور خارجه و نهادهای ذی ربط نیز می خواهیم که این مسئله را پیگیری کنند.

در بیانیه نایب رئیس دوم مجلس عراق همچنین آمده است: به کمیسیون های روابط خارجی و اوقاف و دیگر کمیسیون های ذی ربط دستور دادیم که علیه این رفتار به عنوان تحریک آشکار احساسات ملت عراق، تدابیر لازم را اتخاذ کنند و هیئت‌ نمایندگی اتحادیه اروپا نیز باید بی درنگ پرچم را پایین بیاورد، از این اقدام خود معذرت خواهی کنند و آن را بار دیگر برافراشته نکنند، ما تدابیر لازم را با کمیسیون های مجلس پیگیری خواهیم کرد.

کمیسیون روابط خارجی مجلس نمایندگان عراق نیز با صدور بیانیه ای، ضمن محکومیت برافراشتن پرچم دگرباشان جنسی در مقر هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا در بغداد، آن را تعرض به ارزش ها و آداب و رسوم اجتماعی و عقاید مذهبی مردم عراق برشمرد و از وزارت خارجه درخواست کرد که نقش خود در جلوگیری از هر گونه تعرض دیگر هیئت های دیپلماتیک فعال در این کشور در آینده را ایفا کند.

حسین یساری، رئیس کمیسیون اوقاف و امور دینی مجلس نمایندگان عراق نیز در بیانیه ای، ضمن محکومیت و تقبیح اقدام رسمی هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا در برافراشتن پرچم همجنسگرایان در مقر خود در شهر بغداد در ماه مبارک رمضان، این اقدام تحریک آمیز را تعرض به آداب و رسوم عربی و اسلامی و در تضاد با ماهیت جامعه محافظه کار عراق و تلاشی برای وارد کردن فرهنگ های بیگانه و ضد اخلاقی و ضد دینی برشمرد.

یساری در بیانیه خود ضمن درخواست از ریاست مجلس نمایندگان عراق برای برگزاری یک جلسه فوق العاده در راستای پاسخ به این اقدام شنیع، از مصطفی کاظمی، نخست وزیر جدید کشورش نیز درخواست کرد که با احضار سفرای اتحادیه اروپا در مقر هیئت نمایندگی اتحادیه، از آنها بخواهد که به صورت رسمی از مردم و دولت عراق معذرت خواهی کنند و این پرچم شوم را پایین آورند.

این در حالی است که هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا در بغداد در پیامی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر، ضمن انتشار تصویر پرچم برافراشته همجنسگرایان در مقر هیئت، نوشته بود: با مشارکت سفارتخانه های کانادا و بریتانیا در عراق، امرور در بغداد به هیئت های اتحادیه اروپا در سراسر جهان در برافراشتن پرچم رنگین کمان می پیوندیم تا روز جهانی مقابله با هوموفوبیا، تراجنس هراسی و دوجنسگراهراسی را جشن بگیرم و حقوق همجنسگرایان، تراجنسیتی ها و دوجنسگرایان را تحت الشعاع قرار دهیم.