انتشار:  چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399  ::  15:25

سرویس جهان

ابراز نگرانی اروپا از وضعیت کردهای سوریه

سرویس جهان- پارلمان اروپا در پاسخ به درخواست شهروندان این قاره برای دخالت و اقدام قاطعانه در جهت پایان دادن به وضعیت نگران کننده کردهای سوریه بر اثر حمله ترکیه در سال 2019، خواستار تعلیق مذاکرات برای پیوستن آنکارا به اتحادیه اروپا شده است.

 

به گزارش کردپرس، سایت پارلمان اروپا در بیانیه ای اعلام کرد تعداد زیادی از شهروندان اتحادیه اروپا، از اکتبر 2019 که ترکیه حمله خود به مناطق کردنشین سوریه را آغاز کرد، از اتحادیه اروپا و رییس پارلمان آن خواسته اند اقدام قاطعی در پایان دادن به تهاجم ترکیه به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه صورت بگیرد.

سایت پارلمان اروپا در پاسخ به درخواست شهروندان اتحادیه اروپا برای حمایت از کردهای سوریه نوشت: رییس پارلمان اروپا اخیرا پیام های زیادی حاکی از نگرنی درباره وضعیت در شمال شرق سوریه دریافت کرده است. پارلمان و دیگر نهادهای وابسته به اتحادیه اروپا عمیقا نسبت به وضعیت در شمال شرق سوریه نگران هستند. رییس پارلمان اروپا در اکتبر 2019 که ترکیه حمله خود را به کردها آغاز کرد، آن را محکوم کرده و ضمن درخواست برای متوقف کردن حمله ترکیه، موضوع ایجاد منطقه امن را نیز مطرح کرد. دیگر مقامات وقت اتحادیه اروپا نیز به دبنال حمله ترکیه بیانیه هایی درباره اوضاع نگران کننده در شمال شرق سوریه منتشر کردند.

سایت پارلمان اروپا یادآوری کرده است که رییس پارلمان اروپا در ماه اکتبر از این که کردهای سوریه که پرچمدار مبارزه با داعش بوده و از سوی یکی از کشورهای عضو ناتو مورد حمله قرار گرفته اند ابراز نگرانی کرده است.

پارلمان اروپا تاکید کرده است که شهروندان ساکن درمنطقه اتحادیه اورپا نسبت به فداکاری کردهای سوریه در مبارزه با داعش قدردان هستند زیرا مبارزه کردها با داعش به حفظ امنیت در اروپا کمک کرده است.

پارلمان اروپا در ادامه گفته است در کنار اینها، خواهان تعلیق مذاکره با ترکیه بر سر الحاق آن به این اتحادیه هستیم. اتحادیه اروپا به صورت مستقیم به مقامات ترکیه کمک نکرده است بلکه به صورت مستقیم کمک های بشردوستانه را در اختیار آوارگان سوریه قرار می دهد.

پارلمان اروپا تاکید کرده است ترکیه نباید تصرف شمال سوریه را به اسکان آوارگان سوری ساکن ترکیه در آن مرتبط کند.

کد خبرنگار: 40101