انتشار:  پنج‌شنبه 1 خرداد 1399  ::  14:12

سرویس اقلیم کردستان

عضو رهبری اتحادیه میهنی: می توانیم در اربیل، دولت اقلیم کردستان را ساقط کنیم

سرویس عراق و اقلیم کردستان- عضو شورای رهبری حزب اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) اعلام کرد که این حزب اگر بخواهد می تواند با برگزاری تظاهرات اعتراضی در اربیل مرکز اقلیم کردستان، موجب سقوط دولت اقلیم شود.
 

به گزارش کردپرس، در ادامه افزایش تنش ها میان اتحادیه میهنی (یکیتی)  و  حزب دمکرات کردستان (پارتی) که با اعزام نیروی دو طرف به منطقه استراتژیک زینی ورتی در غرب اربیل و اقدام حزب دمکرات در لغو مصونیت یکی از نمایندگان پارلمان کردستان با وجود مخالفت یکیتی، تشدید شده و به دلیل حملات رسانه ای اعضای دو حزب به اوج رسیده، آریز عبدالله عضو شورای رهبری حزب اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) در گفتگو با بخش کردی رادیو صدای آمریکا، تهدید کرد که این حزب قادر است با برگزاری تظاهرات اعتراضی در اربیل دولت اقلیم کردستان ساقط کند.

لازم به ذکر است که حزب دمکرات ساختار اصلی بدنه دولت اقلیم را تشکیل داده و مناصب کلیدی از جمله ریاست اقلیم، نخست وزیری و وزارت های مهم مانند نفت را در اختیار دارد.

اظهارات آریز عبدالله پس از آن ایراد شد که فرهاد اتروشی استاندار وابسته به حزب دمکرات در دهوک، لاهور شیخ جنگی رئیس مشترک اتحادیه میهنی را، متهم به دست داشتن در تظاهراتی کرد که روز شنبه گذشته 27 اردیبهشت، از سوی حقوق بگیران دهوک، در اعتراض به عدم پرداخت حقوق 5 ماه گذشته بر پا شده بود.

اتروشی گفته بود که شیخ جنگی مستقیما با افراد شرکت کننده در تظاهرات دیدار و آنان را به برپایی تظاهرات تحریک کرده است.

آریز عبدالله در پاسخ به اتهامات اتروشی ضمن اینکه شرکت در تظاهرات و در کنار مردم بودن را افتخاری برای حزب متبوع خود خواند، گفت :" اگر ما تصمیم به برگزاری تظاهرات بگیریم، از دولت اقلیم کردستان خارج شده و به جای دهوک در اربیل مرکز اقلیم تظاهرات را آغاز می کنیم و در آن صورت دولتی که در اربیل است، بدون شک سقوط می کند."

عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) برگزاری تظاهرات را حق قانونی شهروندان معترض خوانده و گفت که حزب دمکرات خود دچار جناح بندی داخلی و تناقض میان مواضع و آرای این دو جناح است.

اظهارات آریز عبدالله در حالی است که اتحادیه میهنی کردستان پیشتر با شدت گرفتن با اختلافات با حزب دمکرات، خواستار اجرای تمرکز زدایی در نظام حاکمیتی اقلیم کردستان و اعطای اختیارات مالی و ادارای بیشتر به سلیمانیه و حلبچه و دیگر مناطق تحت کنترل خود شده و شورای استانی سلیمانیه نیز هیئتی را برای پیگیری این خواسته تشکیل داد.

لازم به ذکر است که بنا به توافقات میان پارتی و یکیتی،  مناطق اربیل و دهوک تحت کنترل و اختیار حزب دمکرات بوده و افراد وابسته به این حزب این مناطق را اداره می کنند و سلیمانیه و حلبچه و راپرین و منطقه گرمیان نیز تحت کنترل اتحادیه میهنی قرار دارد.