انتشار:  پنج‌شنبه 1 خرداد 1399  ::  19:56

سرویس عراق

نخست‌وزیر عراق: یک حمله تروریستی بزرگ را خنثی کردیم

سرویس عراق و اقلیم کردستان - نخست وزیر جدید عراق ضمن اعلام خنثی سازی یک حمله تروریستی در این کشور، تاکید کرد که اکنون زمان فعالیت و مقابله با چالش های دشوار است.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری بغداد الیوم، دفتر اطلاع رسانی مصطفی کاظمی، نخست وزیر جدید عراق عصر امروز (پنج شنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که نخستین جلسه شورای عالی هماهنگی میان استان های این کشور به ریاست وی و با حضور استانداران برگزار شده است.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، نخست وزیر جدید عراق در این جلسه ضمن تاکید بر این که اکنون زمان فعالیت و مقابله با چالش های دشوار است نه حرف و سخن، خاطر نشان ساخت که دولت تحت رهبری وی در واکنش به جنبش مردمی تشکیل شده، چالش های خطرناکی پیش رو دارد و دارای اهداف واضح و مشخصی است.

کاظمی در ادامه نیز از نجات وضعیت اقتصادی بی سابقه در تاریخ عراق و ایجاد راه حل های دشوار و بدون تاثیر بر شهروندان، مقابله با وضعیت امنیتی و افزایش فعالیت گروه تروریستی داعش و همچنین برگزاری انتخابات زودهنگام شفاف و عادلانه به عنوان اصلی ترین اهداف دولت جدید این کشور نام برد.

نخست وزیر جدید عراق همچنین از خنثی سازی یک حمله تروریستی بزرگ خبر داده و در اشاره به موفقیت اخیر نیروهای کشورش در دستگیری عبدالناصر قرداش، از نامزدهای جانشینی ابوبکر البغدادی در رهبری داعش نیز اعلام کرد که حمله مذکور در نتیجه اظهارات وی ناکام مانده است.

کاظمی به چالش بهداشتی ناشی از شیوع نسل جدید ویروس کرونا (COVID-19) در عراق نیز اشاره کرده و استانداران را به فعالیت مشترک برای مقابله با چالش های پیش روی کشور و تمرکز تلاش های خود بر بخش های برق، آب و سرمایه گذاری های مفید فرا خواند.

نخست وزیر عراق ضمن اعلام حمایت از واگذاری اختیارات به استان های مختلف و استفاده از اختیارات برای رقابت مشروع در زمینه ارائه خدمات به استان هایی که درد و رنج زیادی از بی توجهی متحمل شدند، درخواست کرد که میان معترضان، استانداران و دیگر مسئولان اعتماد ایجاد گردد و هر گونه تنشی نیز در راستای تحقق خواسته های قانونی معترضان برداشته شود.

این در حالی است که در نخستین جلسه شورای عالی هماهنگی میان استان های عراق، مسائلی از قبیل بودجه ادارات شهرداری، درآمدهای محلی و تعرفه گمرکی به همراه پرونده های امنیتی و بهداشتی مورد بحث و بررسی قرار گرفتند و استانداران نیز به نوبه خود در رابطه با وضعیت خدمات و شبکه برق و آمادگی خود برای فصل تابستان در زمینه های بهداشت، کشاورزی، آب، آموزش و پرورش و ساختمان های مدارس توضیح دادند.