انتشار:  پنج‌شنبه 1 خرداد 1399  ::  23:54

سرویس جهان

احتمال بازگشت مخالف کردها و مدافع ترکیه به کاخ سفید

سرویس جهان- برخی مقامات ارشد دولت ترامپ از بازگشت مایکل فلین، مشاور سابق دونالد ترامپ به کابینه بعد از رفع اتهام از وی در دادگستری کشور استقبال کرده اند. برخی کارشناسان و تحلیلگران مایکل فلین را طرفدار ترکیه و مخالف کردها خوانده اند.

 

به گزارش کردپرس، مایکل فلین، مشاور امنیت ملی سابق دولت ترامپ، در سال 2017 به دروغگویی به اف بی آی متهم شده و به جرم خود اعتراف کرده بود. این مسئله در ارتباط با تماس مخفیانه وی با سفیر روسیه در آمریکا و احتمال ارتباط مسکو با انتخابات آمریکا مطرح شده بود. با این حال، وزارت دادگستری آمریکا از وی رفع اتهام کرده است.

اما به نوشته برخی رسانه های آمریکایی، چیزی که به مسئله فلین ارتباط دارد و به این مسئله پرداخته نشده، رابطه وی با دولت ترکیه به رهبری رجب طیب اردوغان و نقش مایکل فلین در نزدیک تر کردن هرچه بیشتر مواضع دولت ترامپ به مواضع ترکیه در مواردی مانند کردها و فتح الله گولن بوده است.

مجله پروگرسیو فلین را عامل ترکیه در کاخ سفید دانسته و در گزارشی نوشت: مایکل فلین در سال 2016 از یک بازرگان ترک مبلغ 530000  دلار گرفت تا به نفع ترکیه و بر ضد کردها در دولت ترامپ اعمال نفوذ کند.

استیون ای کوک، پژوهشگر مسائل خاورمیانه در این باره به پروگرسیو گفته است جامعه آمریکا اکثرا ارتباط فلین با ترکیه را فراموش کرده است. مردم نمی دانند ارتباط فلین با ترکیه فراتر از آن چیزی است که آنها می دانند.

این مجله همچنین اشاره کرده است که گروه وابسته به فلین در سال 2016 قراردادی را با یک بازرگان ترکیه ای نزدیک به رجب طیب اردوغان رییس جمهور این کشور امضا کرده است و بعد از آن زمینه ملاقات برخی مقامات ارشد ترکیه با مقامات آمریکایی فراهم کرده است.

استیون ای کوک برای نمونه اشاره می کند که مایکل فلین چند سال پیش مقاله ای در نقد شدید فتح الله گولن، روحانی در تبعید ترکیه ای در نشریه هیل نوشت که انگار جملات آن در آنکارا نوشته شده بود.

برخی کارشناسان به این مجله گفته اند که ارتباط فلین با ترکیه هرگز در اتهامات علیه او مطرح نشده و احتمالا مطرح نخواهد شد.

شبکه سی ان ان هم در گزارشی که در سال 2017 تهیه کرده، به این نکته اشاره کرده که ژنرال فلین همانند ترکیه با مسلح کردن کردهای سوریه به منظور بازپس گرفتن رقه از داعش مخالفت کرده و به گفته کارشناس سی ان ان، این مسئله احتمالا به دلیل پرداختی بوده که از سوی ترکیه به فلین صورت گرفته است.

نشریه اکسیوس به نقل از مایک پنس، معاون دونالد ترامپ نوشت که از بازگشت مایکل فلین به کابینه ترامپ خوشحال خواهد شد.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا نیز در رشته توییت هایی درباره فلین، او را قهرمان خوانده است. برخی کارشناسان بازگشت او به کاخ سفید را محتمل دانسته اند.

کد خبرنگار: 40101