انتشار:  جمعه 2 خرداد 1399  ::  12:49

سرویس جهان

نشنال اینترست خبر داد؛

درخواست آمریکا برای گفتگو میان ترکیه و کردها در سوریه

سرویس جهان- یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا گفته است به عنوان بخشی از یک برنامه گسترده تر برای رسیدن به صلح در سوریه خواستار گفتگو میان نیروهای تحت رهبری ترکیه و کردهای سوریه است.

 

به گزارش کردپرس، همزمان با پیشبرد پروژه متحدسازی طیف های کردی در سوریه که به متحد شدن 25 حزب کردی در شمال سوریه منجر شد، آمریکا از کردهای سوریه و نیروهای تحت رهبری ترکیه در سوریه نیز خواسته است برای رسیدن به صلح در این کشور و طبق پروژه شورای امنیت سازمان ملل با هم گفتگو کنند.

سرهنگ ریچ اوتزن، مشاور ارشد وزارت خارجه در امور سوریه پیشنهاد کرده است ترکها و کردها در سوریه با هم مذاکره کنند. وی پیشنهاد مذاکره میان کردهای سوریه و دولت ترکیه را بعد مدتها جنگ و درگیری، بخشی از استراتژی واشنگتن در مورد سوریه عنوان کرده است.

به گزارش مجله نشنال اینترست آمریکا، اوتزن روز چهارشنبه در یک گفتگوی ویدئویی درباره سوریه گفته است لازم است اداره خودگردان کردی که که اکنون بیشتر مناطق شمال شرق سوریه را اداره می کند، به همراه طرف دیگر مانند ترکیه و نیروهای تحت حمایت این کشور که قسمت شمال غرب سوریه را اداره می کند با هم گفتگو کنند.

این مقام آمریکایی گفته است گفتگو میان ترکیه و کردهای سوریه می تواند در قالب راه حل سیاسی سوریه و قطع نامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل قرار گیرد که خواستار صلحی فراگیر در سوریه است.

نشنال اینترست همچنین گزارش داد که پایان دادن به درگیریها میان کردهای سوریه و دولت ترکیه به یک اولویت برای نمایندگان کنگره آمریکا تبدیل شده است.

این مجله اشاره کرده است که رابطه میان آمریکا و کردهای سوریه بعد از خروج نیروهای آمریکا از مناطق تحت کنترل کردهای سوریه در اکتبر 2019 که حمله ترکیه به کردها را به دبنال داشت به سردی گرایید و کردها به سمت دولت های روسیه و سوریه گرایش بیشتری پیدا کرده اند.

کد خبرنگار: 40101