انتشار:  جمعه 2 خرداد 1399  ::  17:26

سرویس عراق

سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق عنوان کرد؛

حضور بیش از 70 هزار تروریست در اردوگاه‌های نظامی نزدیک مرز عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان - سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق از حضور ده ها هزار تروریست در نزدیکی مرزهای این کشور خبر داده با این حال تاکید کرد که داعش دیگر توانایی اشغال مناطق را ندارد.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری المعلومه، سرتیپ یحیی رسول، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق در اظهارات تلویزیونی فاش ساخت که بیش از 70 هزار تروریست در اردوگاه های نظامی واقع در خاک سوریه در نزدیکی مرز دو کشور حضور دارند.

سرتیپ رسول در ادامه نیز اظهار داشت: داعش تحت محاصره، از هم پاشیده و ناتوان است اما برخی عملیات انجام می دهد تا اعلام حضور کند با این حال امروزه دیگر نمی تواند سرزمینی را به کنترل خود درآورد یا بار دیگر برخی مناطق را اشغال کند.

سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق در رابطه با ائتلاف بین الملی ضد داعش به رهبری آمریکا نیز گفت: نیروهای ائتلاف بین المللی در پایگاه های عراقی حضور داشتند و در برخی زمینه ها مشورت می دادند، هنگام فعالیت من در فرماندهی عملیات مشترک شاهد حضور نیروهایی از آمریکا، اسپانیا، بریتانیا، دانمارک و چند کشور دیگر بودیم با این حال همه آنها در زمینه جنگ فعالیت نمی کنند بلکه برخی در زمینه آموزش و برخی دیگر در پشتیبانی لجستیک مشغول کار بوده و اکثریت آنها از آمریکا، بریتانیا، اسپانیا، ایتالیا، استرالیا و فرانسه نیز نقش بزرگی در زمینه آموزش داشتند.

سرتیپ رسول ضمن تاکید بر این که ائتلاف بین المللی لشکرهای 15 و 16 ارتش عراق را آموزش داد و مجهز کرد تا به نبرد آزادسازی شهر موصل، مرکز استان مرزی نینوا در شمال غرب این کشور از دست تروریست های داعش بپردازند با این حال در میدان جنگ حضور نیافت، اعلام کرد که بحران های اخیر در کشورش از جمله اعتراضات مردمی و شیوع نسل جدید ویروس کرونا (COVID-19) نیز از توان نیروهای عراقی گرفته است.

سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق همچنین تصریح کرد: تقویت نیروی هوایی عراق نیازمند یک بودجه هنگفت است اما بودجه وزارت دفاع در سطح مناسبی نیست در حالی که در همه کشورهای جهان بیشترین بودجه متعلق به دفاع است؛ ما نیازمند تقویت پدافند هوایی هستیم، همه کشورهای همسایه دارای سامانه ها و سلاح های پیشرفته هستند و ما نیز باید در سطح چالش باشیم، بر اساس قانون اساسی نیز وظیفه ارتش دفاعی و در راستای تضمین حفاظت از حاکمیت کشور است.

سرتیپ رسول در این باره تاکید کرد: همه جنگنده های اف-16 را تحویل گرفتیم و دارای جنگنده های سوخوی و هواپیماهای باری، پیشرفته، شناسایی و آموزشی هستیم؛ پروازهای جنگنده های اف-16 عراق نیز با فرمان فرمانده کل نیروهای مسلح و هماهنگی ائتلاف بین المللی برای جلوگیری از برخورد انجام می شود.

سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق همچنین از تاخیر در اجرای احکام اعدام تروریست های محکوم با وجود مدارک قطعی و اعتراف های ویدئویی آنها ابراز شگفتی کرده و افزود: ما به نهاد قضایی عراق باور داریم اما اگر دارای قدرت قضایی باشم، هر تروریستی که مدارک کامل علیه وی باشد باید بی درنگ اعدام شود و این یک حکم شرعی است.