انتشار:  دوشنبه 9 تیر 1399  ::  11:13

سرویس ترکیه

سخنگوی مجلس زنان HDP:

اقدامات ترکیه تفاوتی با سیاست های داعش ندارد

سرویس ترکیه - سخنگوی مجلس زنان حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در اظهاراتی با اشاره به حملات ارتش ترکیه به کردستان سوریه و اقلیم کردستان این اقدامات را تداوم سیاست های داعش خواند.

به گزارش کردپرس، عایشه آچار باشاران، سخنگوی مجلس زنان حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در اظهاراتی با اشاره به حملات ارتش ترکیه به کردستان سوریه و اقلیم کردستان عنوان کرد: «در سری جدید حملات ارتش ترکیه زنان که به عنوان دینامیک های هر جامعه به حساب می آیند بیشتر هدف قرار گرفته اند. میان سیاست های زنان حاکمیت حزب عدالت و توسعه (AKP) با اقدامات گروه تروریستی داعش علیه زنان تفاوت زیادی وجود ندارد. ترکیه و داعش هر دو "سیاست فتح" را دنبال می کنند و این را به وسیله شکستن اراده و تسلیم زنان پیگیری می کنند. حاکمیت برای تحت سلطه گرفتن جامعه از زنان شروع می کند که این از سیاست هایی که داعش پیگیری می کرد تفاوت چندانی ندارد. داعش زمانی که به کرستان سوریه حمله می کرد هدف خود را زنان در نظر گرفته بود. هزاران زن ربوده شده، مورد تجاوز قرار گرفته، به بردگی فروخته شده و به قتل رسانده شده اند. ترکیه نیز اکنون برای قالب کردن ایدئولوژی خود به زنان حمله می کند. از همین رو گفتن این حرف که "اقدامات ترکیه با سیاست های داعش در کردستان سوریه متفاوت نیست" اشتباه نخواهد بود».

به نوشته روزنامه اورنسل، باشاران در ادامه اظهارات خود با اشاره به کشته شدن سه زن فعال سیاسی – مدنی کرد در حملات ارتش ترکیه به کوبانی تصریح کرد: «زندگی جدیدی که در کردستان سوریه به وجود آمده است به چشم انداز آزادی زنان تکیه می کند که در جهان نمونه بارزی از مبارزه زنان کرد برای آزادی را به نمایش گذاشته است. از همین رو تحولات کردستان سوریه را به عنوان انقلاب زنان نیز می توان در نظر گرفت. قتل سه فعال سیاسی – مدنی زن کرد در کوبانی تلاش برای خفه کردن همین انقلاب زنان است که جرقه اولیه آن در کوبانی زده شده است».

 

کد خبرنگار: 30102