انتشار:  یک‌شنبه 15 تیر 1399  ::  11:53

سرویس ايلام

از حرف تا عمل جهش تولید در کلام استاندار ایلام

سرویس ایلام - استاندار ایلام در سال پایانی دولت تدبیر و امید عزم خود را برای نهادینه کردن یکی از دال‌های گفتمانی خویش که همان «رفتن مدیران ضعیف» است جزم کرده و در یک ماه اخیر قطار تغییرات مدیران کل به حرکت درآمده است؛ اما آیا این قطار، پایش به اداره اقتصاد و دارایی استان که یکی از بنیادی ترین و در عین حال منفعل ترین ادارات کل ایلام است نیز خواهد رسید؟

به گزارش خبرگزاری کردپرس، در ادبیات سیاسی و گفتمان مدیریتی استاندار ایلام، نوعی از مدیریت میدانی و جهادی و پر جنب و جوش و پاسخگو قرار دارد که دال مرکزی آن «راه انداختن کار مردم» است. قاسم سلیمانی دشتکیِ  بارها در جلسات مختلف استان از مدیران خواسته است که در قوانین دنبال تبصره ‌هایی باشند که بتوان کار یک سرمایه گذار را با آن راه انداخت و مانع جلوی پایش را برداشت نه اینکه دنبال قانونی بگردیم که طبق آن جلوی کار سرمایه گذار و کارآفرین گرفته شود. او بارها تهدید کرده و می کند که مدیران ناکارآمد و غیر پاسخگو خودشان بروند وگرنه تغییر خواهند کرد. اخیراً هم یکی از نمایندگان استان از یک اداره کل رونمایی کرد که طبق گفته مسئولان عالی وزارتخانه متبوعش، یک سال موضوعات مربوطه اش را در مرکز پیگیری نکرده است.

استاندار  ایلام اخیراً در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی از ضعف استان در بخش سرمایه گذاری گفت و خواستار همراهی بیشتر مدیران با سرمایه گذاران و صاحبان واحدهای تولیدی شد و اظهار کرد: در راستای تحقق شعار سال مبنی بر جهش تولید باید موانع سد راه تولید کنندگان شکسته شود.

وی با تأکید بر اینکه نباید سرمایه گذار و صاحبان کار و تولید را برای یک امضا در چندین اداره سرگردان کنیم و زمان و وقت او را بجای آنکه صرف تولید شود در ادارات هدر بدهیم، تأکید کرده: همه مدیران کمک کنند و مشکلات را از سر راه تولید استان بردارند و البته همه چیز به مدیران و دستگاه های اجرایی و حمایتی بستگی دارد اگر همه بخواهیم کار مردم به معنای واقعی حل شود، واقعاً شدنی است.

وی در عین حال تأکید کرده: اگر چه اعتقاد به تغییرات اساسی ندارم اما چند دستگاه هستند که با وجود هشدارها نتوانسته‌اند خود را با سرعت حرکت دولت در استان هماهنگ کنند که برای تغییر آنها اقدام می کنیم.

قاسم سلیمانی دشتکی ادامه داد: در این راستا دستگاه های تخصصی، محور شوند و بقیه ادارات ذی ربط را جمع کنند و بصورت عملیاتی به کمک تولید کنندگان بشتابند.

وعده تغییرات مدیریتی استاندار ایلام در حوزه ادارات اقتصادی مسبوق به سابقه است و در بهمن 98 نیز با ادبیاتی تندتر در خصوص رفع موانع سرمایه گذاری گفته بود: مدیرانی که در مسیر سرمایه گذاری مانع ایجاد می‌کنند از سر راه برداشته می‌شوند. او که در نشست شورای معادن استان سخن می گفت، وعده داده بود که از ادامه کار مدیرانی که حضور آنان مانع ایجاد سرمایه گذاری در استان است جلوگیری خواهد شد؛ چیزی که از حد وعده فراتر نرفت.

حال سؤال ما از استاندار محترم ایلام این است که دستگاه های تخصصی در حوزه سرمایه گذاری و مسائل اقتصادی و مالیاتی استان، آیا از آن تحرک و پویایی که شما مدنظرتان است برخوردارند؟ آیا مرکز سرمایه گذاری که به ریاست جنابعالی باید تشکیل شود و سنگ ها را از جلوی پای سرمایه گذارانی که چند سال است فرش قرمزی برایشان پهن نشده بردارند، توانسته است یک سرمایه گذار را یاری و همراهی کند؟ آیا از تعداد سرمایه گذاران فراری داده شده که بعضاً به خاطر مشکل تأمین زمین، زمینگیر شده اند، علت رفتن و برنگشتنشان به شما اطلاع داده شده است یا فقط حوزه سرمایه گذاری استان را برای شما سفیدنمایی می کنند؟ اصلاً چیزی به نام مرکز سرمایه گذاری در استان ایلام وجود خارجی دارد؟

از شما انتظار است که اداره کل اقتصاد و دارایی و سایر دستگاه‌های اقتصادی استان را پاسخگو کنید که پیگیری‌ها و مکاتبات و فعالیت‌هایشان را در اختیار رسانه‌ها بگذارند و گزارش عملکردی از مرکز سرمایه گذاری استان ارائه کنند که خروجی آن همه دم و دستگاه برای استان چیست؟

اگر برایتان محرز شد که این اداره کل‌ها در راستای سرمایه گذاری در استان و برداشتن موانع آن به جد و جهد در میدان بوده اند و فعالیت آن‌ها داخل گفتمان مدیریتی شما می گنجد، از عملکردشان دفاع و آن‌ها را تشویق کنید و اگر خلاف آن ثابت شد در نزد افکار عمومی مسئولید که هر چه سریع تر آن‌ها را از قطار توسعه استان پیاده کرده و اجازه دهید ادبیات سیاسی و مدیریتی جهادی شما در روح و کالبد این ادارات بنیادی و تعیین کننده دمیده شود چرا که مردم در سال جهش تولید به یک مدیریت متفاوت و در میدان اقتصاد و دارایی نیاز دارند نه خلوت گزیده های دور از میدان عمل را.

همانطور که خودتان در نشست اقتصاد مقاومتی تأکید داشتید که مدیران نباید برای ماندن در جایگاه خود آویزان این و آن شوند، از شما انتظار داریم که قبل از جابجایی مدیران، آن‌ها را پاسخگو کنید و بخواهید به مردم گزارش بدهند. امیدواریم مدیرانی را که خارج از روال قانونی دنبال حفظ، تثبیت و ارتقای جایگاه خود هستند هر چه زودتر تغییر دهید؛ سال جهش تولید یک سوم آن در حال تمام شدن است.