انتشار:  شنبه 11 مرداد 1399  ::  12:49

سرویس جهان

شبکه سی ان ان گزارش داد:

تشدید حملات ترکیه بعد از خیانت آمریکا به کردهای سوریه

سرویس جهان- شبکه سی ان ان گزارش داد حملات ترکیه علیه کردها در سوریه و عراق، بعد از اقدام 9 ماه پیش ترامپ به رها کردن کردهای سوریه تشدید شده است.

 

به گزارش کردپرس، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا 9 ماه پیش دستور داد نیروهای آمریکایی از مرزهای شمال سوریه با ترکیه عقب نشینی کنند. این اقدام آمریکا زمینه را برای حمله دوم ترکیه به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه فراهم کرد و ارتش ترکیه با همراهی شورشیان افراطی سوریه دو منطقه گری سپی و سری کانی را تصرف کرد.

شبکه تلویزیونی سی ان ان در گزارشی به تبعات این اقدام آمریکا و رها شدن کردهای سوریه پرداخته است.

سی ان ان با اشاره به این که حملات جسته گریخته ترکیه و شورشیان سوریه علیه کردهای سوریه همچنان ادامه دارد و ارتش ترکیه حمله تقریبا بی سابقه ای را علیه پ.ک.ک در اقلیم کردستان عراق نیز به راه انداخته است، این اتفاقات را ناشی از بازی کشورهای غربی با کردها دانسته و معتقد است کردها هر بار از سوی عوامل خارجی مورد استفاده قرار می گیرند اما کردها در زمانی که به کمک قدرت های خارجی نیاز دارند رها شده و مجبور می شوند به دامن کوهستانها پناه ببرند.

این شبکه آمریکایی که گزارشی از اقلیم کردستان عراق پس از حملات شدید ترکیه در این منطقه علیه پ.ک.ک تهیه کرده، اشاره کرده است که بسیاری از غیرنظامیان کرد عراقی در پی حملات ترکیه به شمال عراق زندگی و کسب و کار خود را رها کرده و آواره شده اند.

در این گزارش همچنین اشاره شده که با توافقی که ترکیه با روسیه و آمریکا بعد از حمله 9 ماه پیش به کردهای سوریه انجام داد، آنکارا اکنون تمام مرزهای خود با سوریه را از طریق انجام گشت های مشترک با نیروهای روسی و آمریکایی کنترل می کند و کردهای سوریه دیگر مانند گذشته نمی توانند در مرزهای شمالی سوریه با ترکیه حضور داشته باشند.

کینو گابریل، از مقامات ارشد نظامی کردهای سوریه نیز وضعیت کردهای سوریه بعد از خروج نیروهای آمریکا از شمال سوریه را پیچیده خوانده است. وی به سی ان ان گفت: با حضور یافتن بازیگران جدیدی در مناطق تحت کنترل کردها مانند روسیه، تعامل با این همه بازیگر به اقدامی پیچیده تبدیل شده است و این مسئله کنترل اوضاع را نیز پیچیده تر کرده است.

سی ان ان اشاره می کند که کردهای سوریه و عراق که به آمریکا به عنوان برادر بزرگتر خود نگاه می کنند، انتظار دارند از آنها در برابر خطراتی مانند حملات ترکیه دفاع کند اما برای این سوال که آیا آمریکا می خواهد به کردها کمک کند یا نه ،هنوز پاسخی وجود ندارد.

سی ان ان تاکید می کند که حیات کردها در گذر زمان همیشه با خیانت عوامل خارجی همراه بوده است برای همین هم هست که آنها می گویند هیچ دوستی به جز کوهستان ندارند.