انتشار:  پنج‌شنبه 23 مرداد 1399  ::  18:01

سرویس کردستان

از اعضای شورا اصرار از استانداری انکار، شهرداری بانه درگیر چه بازی شده است؟

شهرداری بانه قربانی منافع «چند نفره»

سرویس کردستان-  در حال حاضر شهرداری شهر بانه به دلیل مخالفت ها  در استانداری با شهردار منتخب اعضای شورای شهر و اصرار در انتخاب گزینه مورد نظر استانداری و همچنین پافشاری اعضای شورا شهر بر روی گزینه موردنظر،  درگیر دعوای باندی و جناحی شده  و شهر به حال خود رها شده است.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، از زمان برکناری شهردار سابق بانه یعنی از 19 فروردین ماه سال 99  خانم سروه قادرخانزاده سرپرستی شهرداری بانه را به عهده گرفت. تا اینکه پس حدود یک ماه یعنی در تاریخ 13 اردیبهشت اعضای شورای شهر  اقدام به رسانه ای کردن انتخاب شهردار جدید این شهر با رای اکثریت اعضای شورای شهر بانه بدون تاییدیه وزارت کشور کردند.

این مسئله سبب شد پس از گذشت حدود 4 ماه، همچنان این شهر به وسیله سرپرست اداره شود و بر اساس شنیده ها، انتخاب شهردار به علت اختلاف استانداری و اعضای شورای این شهر معلق بماند.

هیوا بلندهمت، یکی از اعضای شورای شهر بانه در همین رابطه به خبرنگار کُردپرس توضیح داد: پس از  برکناری شهردار سابق ، سرپرست شهرداری بانه تعیین شد و سپس برحسب وظیفه شورا که اصلی ترین وظیفه اش انتخاب شهردار است آقای جلال احمدی که از سوی اعضای شورای شهر فردی توانمند و لایق بود، به عنوان شهردار  انتخاب شد.

او با اشاره به این موضوع که آقای جلال احمدی گزینه منتخب اعضای شورای شهر بانه پیش از شهردار سردشت بوده و از وزارت کشور تاییدیه گرفته بود، افزود: اما زمانی که این فرد از سوی اعضای شورای شهر بانه به عنوان شهردار معرفی شد و به  استانداری ارجاع داده شد، با انتخاب او مخالفت شد و از آن زمان تاکنون برای اعضای شورا علت این مخالفت مشخص نشده است.

آقای بلند همت با ذکر این نکته که مطابق قانون، زمانی استانداری می تواند در انتخاب شهردار دخالت کند که به کارگروه وزارت کشور با مسئولیت معاون عمرانی وزیر کشور ارجاع داده شود، خاطرنشان کرد: اگرچه آنچه از سوی استانداری به عنوان علت مخالفت با آقای جلال احمدی اعلام شده، این است که این فرد شامل مدیریت میانی نمی شود، اما هنوز به صورت شفاف و مکتوب علت مخالفت عنوان نشده است و همچنان این مسئله برای ما در هاله ای از ابهام  قرار دارد.

او افزود: متاسفانه استانداری از این نظر با ما شفاف نبود و هنوز هم برای ما دلیل این مخالفت محرز نشده است. ما درخواست داریم حتی اگر عدم مشمولیت مدیریت میانی علت مخالفت است به صورت مکتوب و شفاف به ما اعلام شود.  چرا که بر اساس منویات مقام معظم رهبری شفافیت در تمامی زمینه ها به غیر از مسائل امنیتی و نظامی لازم است و باید در تمام مسائل، ملت در جریان باشند بنابراین ما انتظار داشتیم که استاندار و معاونان مربوطه ایشان این شفافیت را برای ما ایجاد کنند اما متاسفانه این کار را نکردند.

این عضو شورای شهر بانه این مسئله را ذکر کرد که آیا برای شهرداران رخی شهرهای دیکر هم مدیریت میانی در نظر گرفته شده است؟ و ادامه داد: استاندار و معاونان وی در این زمینه فرافکنی کرده اند و قانون را اعمال نکرده اند.

او درباره آقای جلال احمدی هم خاطرنشان کرد که او اهل بوکان و در حال حاضر در شهر خودش ساکن است  و از نظر ما لایق و توانمند بود.

آنچه که مسلم است این است که اکنون بانه که یکی از مهمترین شهرهای استان کردستان و حتی کشور است، درگیر دعوای باندی و گروهی  بوده و پس از چند ماه از برکناری شهردار سابق، هنوز نتوانسته به ثبات برسد.

شهرمرزی و توریستی بانه که در سراسر کشور معروف است و هرجا نامی از کالای ارزان قیمت برده شود برای خرید بانه پیشنهاد می شود حالا به حال خود رها شده و بیشتر به یک توپ فوتبال تبدیل شده که منافع مردم در آن محلی از اعراب ندارد و درگیر دعوای گروهی و جناحی عده ای شده است. شهرداری بانه از یک سو با عدم شفافیت استانداری و تحمیل گزینه مورد نظر خود و از سوی دیگر هم با پافشاری اعضای شورای شهر بر روی یک گزینه ای که با ابهامات زیادی روبرو است، کلاف سردرگمی شده که به دور خود پیچیده است و مردم چشم انتظار انتخاب شهردار جدید هستند. هر چند در سایر بخش ها هم از جمله فرمانداری وضعیت مناسبی ندارد و بیش از 16 ماه است که فرمانداری این شهر هم به وسیله سرپرست اداره می شود.