انتشار:  پنج‌شنبه 23 مرداد 1399  ::  11:14

سرویس اقلیم کردستان

اربیل: همه شروط بغداد را پذیرفته ایم، اما حاضر به پرداخت بودجه نیست

سرویس عراق و اقلیم کردستان - هیئت وزیران اقلیم کردستان، ضمن اشاره به این که در مذاکرات با بغداد، همه شروط دولت فدرال را برای حصول توافق در راستای تامین حقوق و استحقاقات مالی کارمندان، پذیرفته است، از عدم پرداخت بودجه حقوق بگیران و استحقاقات مالی اقلیم از سوی دولت فدرال ابراز تاسف و نگرانی کرده است.
 

به گزارش کردپرس، نشست هیئت وزیران اقلیم کردستان چهارشنبه 22 مرداد ماه 1399 به ریاست مسرور بارزانی نخست وزیر و حضور قباد طالبانی معاون وی از طریق ویدئو کنفرانس، برگزار شد.

بر اساس بیانیه پایانی، در این نشست در خصوص اوضاع اقتصادی اقلیم کردستان و نتایج گفتگوهای میان دولت اقلیم کردستان و دولت فدرالی عراق گفتگو شد.

هیئت وزیران ضمن ستودن تلاش های هیئت مذاکره کننده اقلیم کردستان در گفتگوها با دولت مرکزی عراق، تاکید نموده است که دولت اقلیم کردستان برای حصول توافق در راستای تامین حقوق و استحقاقات مالی کارمندان، همه شروط دولت فدرال عراق را در چارچوب قانون اساسی پذیرفته است، اما متاسفانه دولت فدرالی بیش از سه ماه است که حاضر به پرداخت هیچ بودجه ای برای پرداخت حقوق کارمندان اقلیم کردستان نیست و به همین دلیل همزمان با اوضاع نابسمان در حوزه سلامت، وضعیت معیشتی دشواری برای حقوق بگیران اقلیم کردستان ایجاد شده است.

در ادامه تصریح شده است: بر اساس قوانین عراق، اقلیم کردستان همچون دیگر مناطق عراق از حق دریافت سهم بودجه ای خود برخوردار و لازم است در هزینه کردن استحقاقات حقوق بگیران که در قانون اساسی به آن اعتراف شده است، میان شهروندان اقلیم کردستان و بخش های دیگر عراق تبعیض قائل نشد .

هیئت وزیران اقلیم کردستان در این بیانیه تصریح می کند: نگرانی و نارضایتی خود را در مقابل موضع منفی دولت فدرال عراق اعلام می کنیم و خواستار پاسخ متقابل از سوی این دولت به تلاش های دولت اقلیم کردستان و حل مشکلات بر اساس قانون اساسی و احترام به حقوق و استحقاقات قانونی اقلیم کردستان و پایبندی به قانون اساسی در مقابل اقلیم کردستان هستیم.

در ادامه تاکید شده است: هیئت وزیران اقلیم کردستان بر آمادگی خود برای حل و فصل ریشه ای مشکلات در چارچوب قانون اساسی تاکید می کند و هیئت عالی مذاکره کننده را مامور تداوم مذاکرات تا حصول توافق کرد. به ویژه که اقلیم کردستان آمادگی خود را برای اجرای تعهدات قانونی در حوزه های نفت و دارایی اعلام کرده و مسئولیت دولت فدرال این است که پرداخت حقوق استحقاقات دارایی اقلیم کردستان را متوقف نکند.

در پایان، هیئت وزیران اقلیم کردستان از رئیس جمهور عراق و زرا و نمایندگان اقلیم کردستان در دولت عراق درخواست کرده است که بر حقوق و استحقاقات دارایی و قانونی مردم کردستان تاکید و پافشاری کنند.