انتشار:  پنج‌شنبه 23 مرداد 1399  ::  20:57

سرویس جهان

حمایت آمریکا از حملات ترکیه به پ.ک.ک در اقلیم کردستان

سرویس جهان- فرمانده ارشد ارتش آمریکا گفت: ترکیه منافع امنیتی مشروع دارد و پ.ک.ک علیه ترکها دست به حملاتی زده است.

 

به گزارش کردپرس به نقل از مجله نشنال اینترست آمریکا، ژنرال کنث مکنزی، رییس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام، از حملات اخیر ترکیه علیه نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه یا پ.ک.ک در اقلیم کردستان حمایت کرد.

وی افزود آمریکا پ.ک.ک را یک سازمان تروریستی می داند که علیه ترکیه دست به حملاتی زده است. حملات ترکیه به این نیرو به دلیل منافع امنیتی مشروع  این کشور است. با این حال، عملیات نظامی ارتش ترکیه باعث ایجاد اصطکاک و اختلاف شده است.

در عین حال، مکنزی از ادامه حملات ترکیه علیه پ.ک.ک در اقلیم کردستان ابراز نگرانی کرده است. بسیاری از منتقدان این حملات از جمله دولت عراق، حملات ترکیه در داخل عراق را که باعث مرگ غیرنظامیان و همچنین چند تن از نیروهای عراقی شده، نقض حاکمیت این کشور خوانده اند.

رییس ستاد فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکا سعی کرد مرگ غیرنظامیان کرد یا نیروهای عراقی را با تاکید بر احتمال اشتباه محاسباتی در جنگ توجیه کند. وی در کنفرانس اینترنتی موسسه صلح آمریکا گفت: واضح است وقتی به اهدافی حمله می شود احتمال اشتباه محاسباتی خیلی بالاست و در نتیجه احتمال وارد آمدن صدمات جانبی نیز بسیار بالا می رود.

وی همچنین ابراز نگرانی ترکیه در مورد سوریه را تایید کرد.

اما این ژنرال آمریکایی درباره موضع متفاوت آمریکا نسبت به نیروهای کرد سوریه در مقابل تروریست خواندن نیروهای پ.ک.ک گفت: ما پ.ک.ک را یک سازمان تروریستی می دانیم اما نظر متفاوتی درباره نیروهای دموکراتیک سوریه( نیروهای کرد) داریم. ما این نیروها را با پ.ک.ک همسان نمی بینیم.