انتشار:  جمعه 24 مرداد 1399  ::  17:20

سرویس اقلیم کردستان

موضع مقامات اقلیم کردستان در خصوص نظارت بر گذرگاه های مرزی

سرویس عراق و اقلیم کردستان- رئیس فراکسیون جنبش تغییر در پارلمان کردستان اعلام کرد که پس از ارائه گزارش  و جزئیات قاچاق و فساد در گمرک و مرزهای اقلیم کردستان به دولت اقلیم، وزاری دولت وارد عمل شده و قرار است طی یک ماه به این پدیده در مرزها پایان دهند.
 

به گزارش کردپرس به نقل از سایت خبری آوینه، علی محمد صالح طی بیانیه ای اعلام کرد که پس از بررسی های انجام شده در مورد وضعیت گمرک و گذرگاه های مرزی اقلیم کردستان و وجود قاچاق و فساد موجود در این مبادی مرزی، گزارش این قاچاق و جزئیات آن به دولت اقلیم ارائه شده است.

رئیس فراکسیون جنبش تغییر در پارلمان کردستان اعلام کردکه این گزارش واکنش های بسیاری را داشته و سرکنسول گری آمریکا در اقلیم و سفارت این کشور در بغداد نیز گزارشی را در مورد پرونده قاچاق در مرزهای اقلیم تهیه و آن را به مقامات و سازمان های مربوطه در واشنگتن ارائه داده اند و قرار است که با مقامات اقلیم نیز درباره آن گفتگو کرده و اقدامات جدی در این زمینه انجام شود.

همچنین گفت که مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم نیز وارد این پرونده شده و با فرمان بارزانی وزرای پیشمرگ و امور داخلی به همراه دبیر هیئت دولت اقلیم با وی دیدار کرده و در این دیدار توانسته تمامی جزئیات مربوط به فساد گمرکی و قاچاق در مرزها از ابراهیم خلیل و خاپور، تا پرویز خان و باشماق، را به اطلاع آنان برساند.

به گفته علی محمد صالح قرار شده که این وزرای دولت با پدیده فساد و قاچاق در مرزها مقابله کرده و طی یک ماه به آن پایان دهند و وزارت اقتصادی و کشاورزی اقلیم نیز فرمان هایی را برای مقابله با قاچاق صادر کرده اند.

رئیس فراکسیون جنبش تغییر در پارلمان کردستان اعلام کرد که روسای مشترک اتحادیه میهنی کردستان نیز در این مورد به وی اعلام کرده اند که در مورد مقابله با قاچاق در گذرگاه های مرزی استان سلیمانیه همکاری خواهند کرد و با قباد طالبانی معاون نخست وزیر اقلیم (عضو رهبری اتحادیه میهنی) نیز در مورد پایان دادن به قاچاق در مرزها گفتگو شده است.

وی خاطر نشان ساخت که پدیده قاچاق در مرزها در حال حاضر کماکان به منوال سابق ادامه دارد و این پدیده به جز قانون شکنی، موجب آسیب شدید به آینده و سلامتی مردم اقلیم است.

همچنین تاکید کرده که مقابله با قاچاق مستلزم همکاری همگانی در اقلیم است و ریشه کن شدن آن دستاورد مهمی برای اقلیم محسوب می شود و اگر این اقدامات بی نتیجه بوده و قاچاق ادامه یابد، وی نیز تصمیمات دیگری را اتخاذ خواهد کرد.