انتشار:  جمعه 24 مرداد 1399  ::  19:43

سرویس اقلیم کردستان

نماینده ائتلاف دمکراسی و عدالت در مجلس عراق:

پرداخت مستقیم حقوق توسط بغداد تنها راه حل معضل حقوق کارمندان اقلیم کردستان است

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نماینده ائتلاف دمکراسی و عدالت در مجلس عراق تاکید کرد که تنها راه حل معضل حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم کردستان، پرداخت حقوق به صورت مستقیم توسط بغداد است.

 

به گزارش کردپرس به نقل از سایت خبری آوینه ، ریبوار کریم محمود با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در فیس بوک، اعلام کرد که دولت اقلیم کردستان تا 12 اوت جاری با تحویل نیمی از درآمدهای گمرکی خود به دولت مرکزی عراق و حضور  چند تن از نمایندگان دیوان نظارت و  حسابرسی اقتصادی عراق و سازمان گمرک و امور مرزی این کشور در گذرگاه های مرزی اقلیم بنا به ماده 114 قانون اساسی، در ازای دریافت مبلغ 320 میلیارد  موافقت کرده بود، اما یک روز پس از آن اجازه حضور نمایندگان دولت عراق در گذرگاه های مرزی را نداده و بغداد نیز هیچ بودجه ای به اقلیم پرداخت نکرد.

نماینده ائتلاف دمکراسی و عدالت در مجلس عراق گفت که اگر این توافق سر می گرفت، حقوق کارمندان و  حقوق بگیران اقلیم کردستان در هر ماه بدون تعویق پرداخت می شد، اما انصراف دولت اقلیم از این توافق همه چیز را به باد داد.

وی دلیل انصراف دولت اقلیم از این توافق را جلوگیری بغداد از ادامه قاچاق در گذرگاه های مرزی اقلیم کردستان عنوان کرد.

همچنین تاکید کرد که مردم اقلیم نباید در انتظار توافق باشند و پرداخت حقوق به کارمندان و حقوق بگیران اقلیم به صورت مستقیم توسط بغداد را تنها راه حل برای معضل پرداخت حقوق در اقلیم دانست و گفت که در بیانیه اخیر وزارت دارایی عراق نیز به این موضوع اشاره و اعلام شده، ده ها هزار درخواست در این مورد از سوی حقوق بگیران اقلیم به بغداد ارسال شده است و این حقوق بگیران درخواست کرده اند که بغداد حقوق آنان را مستقیما به حساب های بانکی واریز کند.

وی چنین اقدامی را دستاورد بزرگی برای پرونده حقوق کارمندان اقلیم دانسته و گفت که به زودی اقدامات بیشتری نیز در این زمینه انجام می شود و با تاکید بر اینکه مشکل حقوق کارمندان اقلیم باید به صورت اساسی و نهایی حل شود، از آنان خواست به ارسال درخواست های خود به بغداد برای دریافت مستقیم حقوق از دولت مرکزی ادامه دهند.

 لازم به ذکر است که با قطع پرداخت بودجه از سوی دولت عراق و کاهش نرخ جهانی نفت، درآمدهای دولت اقلیم کاهش یافته و طی سال جاری میلادی فقط حقوق دو ماه به کارمندان و حقوق بگیران  پرداخت شده و آخرین پرداختی نیز با کاهش 21 درصدی همراه بوده است.