انتشار:  سه‌شنبه 18 شهریور 1399  ::  13:14

سرویس کردستان

کدام بازیگر لباس «سنجرخان» را می پوشد/ 950 نفر در غرب کشور تست بازیگری دادند

سرویس کردستان- سریال تلویزیونی "سنجرخان" به کارگردانی محمدحسین لطیفی در شهرهای مختلف کردستان، کرمانشاه و همجوار، بازیگر شناسایی می‌کند، خیاط‌ها برای ۳۵۰۰ بازیگر و هنرور سه نوع لباس می‌دوزند و همه‌چیز برای اواخر مهرماه و کلیدخوردن سریال، آماده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس به نقل از تسنیم، سریال تلویزیونی "سنجرخان" با وجود مشکلات فراوان چه از حیث شرایط کرونایی و چه مشکلات بودجه‌ای، در کردستان و شهرهای همجوارش می‌کوشد تا شرایط را برای اواخر مهرماه آماده کند و کار بعد از مدت‌ها پژوهش و تحقیق و پیش‌تولید کلید بخورد.

قرار بود کار قبل از پاییز جلوی دوربین برود اما به دلیل شناسایی بازیگران و دوخت‌ و دوز و ساخت و ساز لوکیشن‌ها، شروع تصویربرداری سریال به پاییز رسید. سریال تلویزیونی که در 26 قسمت 40 دقیقه‌ای طراحی شده و حسین جلالی تهیه‌کننده "سنجرخان" اعلام کرد که تمام تلاشمان بر این است کار را تا پایان سال به پایان برسانیم و 1400 پخش شود.

چه کسی "سنجرخان" را بازی خواهد کرد؟

یکی از نکاتی که بسیاری به دنبال آنند این است که نقش "سنجرخان" را چه کسی بازی خواهد کرد؛ آیا بازیگرش بومی است یا شناخته شده؟! یکی از کسانی که پیش‌تر هم انتخاب شده و البته جزو مشاور و ناظر کیفی پروژه و هدایتگر کار محسوب می‌شود قطب‌الدین صادقی است که خودش هم بازیگر نقش‌های محوری داستان خواهد بود.

بهترین بازیگران استانی و ملی

پیش از این رئیس مرکز سیمای استان‌ها ابراز امیدواری کرده بود که حتماً بهترین بازیگران استانی و ملی را به کار می‌بریم، چون پروژه ارزشمندی است و بعد از سه، چهار سال تلاش مرحوم ضیاءالدین دری و حالا با کارگردانی مثل محمدحسین لطیفی کار کلید می‌خورد.

آخرین وضعیت "سنجرخان"

تهیه‌کننده سریال "سنجرخان" درباره آخرین وضعیت این مجموعه تلویزیونی و شروع کار گفت: در حال حاضر روزهای آخر پیش‌تولید را پشت سر می‌گذاریم؛ روزهایی که عوامل ما مشغول ساخت اسلحه، گاری و کالسکه برای صحنه‌اند، کارگاه خیاطی ما مشغول دوخت 3500 لباس برای هنرورها، لباس‌های کُردی و نظامی است؛ لباس‌های نظامی سریال شکل و شمایل قزاق‌ها، هندی‌ها و عثمانی‌ها را دارد.

تست از 950 نفر برای بازی در سریال

وی در خصوص شناسایی بازیگران سریال، توضیح داد: الان مریوانیم و مشغول تست بازیگرها؛ تاکنون از 950 بازیگر در استان کردستان، کرمانشاه و شهرهای همجوار تست گرفته شده و روزهای آتی تکلیف روشن خواهد شد و حداکثر دو هفته آینده لیست نهایی را اعلام خواهیم کرد. البته مشغول تست سوارکاری و بقیه موارد هم هستیم.

4 کاندید برای بازی "سنجرخان"

جلالی با اشاره به حضور 4 کاندید بازی در نقش "سنجرخان"، تأکید کرد: نزدیک به 10 بازیگر چهره به صورت اصلی، افتخاری و حتی مهمان در سریالمان خواهند بود. چهار گزینه برای بازی در نقش "سنجرخان" داریم که دو تن از آن‌ها شناخته شده و دو بازیگر دیگر بومی‌اند. در حال بررسی‌ایم که این نقش را به چه کسی واگذار کنیم.

تصویربرداری تا پایان سال

تهیه‌کننده "سنجرخان" گفت: می‌خواستم همزمان با سالگرد "سنجرخان" کار کلید بخورد اما فراهم کردن مقدمات کار قدری زمانبر است و به اواخر مهرماه کشیده می‌شود. از بهترین نیروها بهره می‌بریم تا تصویربرداری تا آخر سال به پایان برسد.

30 لوکیشن اصلی

جلالی در خصوص فیلمنامه و لوکیشن‌های سریال، توضیح داد: فیلمنامه و بازنویسی‌اش تمام شده و بخش‌های اصلی داستان در کردستان و 30 لوکیشن اصلی فیلمبرداری می‌شود. البته سریال لوکیشن‌های دیگری هم دارد که در کل به 80، 90 لوکیشن خواهد رسید.

انتظار داریم ما را سریال تاریخی الف ویژه بدانند

او در پایان با انتقاد به اینکه با سریال تاریخی نباید مثلِ سریال خیابانی برخورد کرد، خاطرنشان کرد: ما اینجا در حال ساخت کاری با فضای الف ویژه تاریخی‌ایم اما به لحاظ بودجه‌ای با ما مثل کارهای طبقات (ج) برخورد می‌شود. انتظار داریم از صداوسیما که وقتی برای کار خیابانی میلیاردی هزینه می‌شود برای سریال تاریخی "الف ویژه" همان نگاه ویژه شود.

سنجرخان وزیری، مشهور به سردار اکرم، در زمانی که روس‌ها مناطق مختلف ایران از جمله کردستان را اشغال کرده بودند، با آگاهی از عمق بحران و فشارهای زیاد اشغالگران، ابتدا با فرستادن نامه‌هایی به حاکم سنندج و کسب اجازه، درخواست اذن جنگ کرد و بعد از ناامید شدن از حمایت آنها، در آغاز کار، به جنگ با قشون انگلستان برخاست و با شکست انگلیسی‌ها، راه جنگ با روس‌ها برای او هموارتر شد. او با اتکا به نیروهای مردمی روستاهای اطراف سنندج، راهی میدان نبرد با روس‌ها شد.

تاریخ این مرز و بوم به ویژه در دو سده اخیر، مملو از حوادث ریز و درشت و تلخ و شیرین است که بیشتر آنها با مبارزات ملی و منطقه‌ای، علیه استبداد و استعمار عجین شده، مبارزاتی که معیار و محک روحیه آزادی‌خواهی و آزادگی مردم ایران بوده و دستاوردهای فراوانی داشته است. مقابله با زیاده‌خواهی‌های بیگانگان و مبارزه مسلحانه با عوامل خارجی و مزدوران داخلی آنها، بخش مهمی از این مبارزات را تشکیل می‌دهند و در این بین، چهره‌های شاخصی وجود داشته‌اند که رهبری خیزش‌های مردمی بر عهده آنها بوده است، شخصیت‌هایی همچون سنجرخان وزیری که حالا دستمایه تولید سریالی با همین عنوان شده است.